Back to top
logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ
Weiss Klinik - Okulistyka

Okulistyka

Oczy służą nam przez całe życie…

W Centrum Okulistycznym Weiss Klinik kompleksowo zadbamy o Twoje
oczy, bo… dobrze widzieć w każdym wieku!

W ciągu całego życia nasze oczy są mocno eksploatowane i z upływem lat wzrok jest coraz słabszy. Okulistyka i leczenie chorób oczu oraz schorzeń narządu wzroku to główna specjalizacja Weiss Klinik. Doświadczeni specjaliści, nowoczesne metody diagnostyki i leczenia oraz bezpieczny i nowoczesny sprzęt diagnostyczny i operacyjny pozwalają nam zadbać o Twoje oczy z ogromną starannością.
 

Jak widzimy?

Ludzkie oko to precyzyjny aparat, który odbiera widziane przez nas impulsy świetlne i przesyła je do mózgu.Tam są one przetwarzane na obraz, który faktycznie widzimy.

Gdy patrzymy na jakiś obiekt, światło odbija się od niego i dostaje się do oka. Tu najpierw przechodzi przez rogówkę, a potem przez źrenicę i tęczówkę. Tęczówka działa jak przysłona aparatu fotograficznego, regulująca ilość dostającego się światła. Za nią znajduje się soczewka krystaliczna, która działa jak obiektyw aparatu – przepuszcza światło i skupia je w jednym miejscu. W oku tym miejscem jest siatkówka, która znajduje się w tylnej jego części. 

Siatkówka zawiera miliony maleńkich światłoczułych komórek nerwowych (nazywanymi czopkami i pręcikami), które m.in. wykrywają kolory i szczegóły (np. ruch), umożliwiając po prostu widzenie. Siatkówka przetwarza więc światło na impulsy elektryczne, które są przesyłane (za pośrednictwem nerwu wzrokowego) do mózgu, gdzie są przetworzone na obraz.

Jakie są wady wzroku?

W wielu wypadkach przez nieprawidłowy kształt oka, światło, które powinno ogniskować się na siatkówce trafia w niewłaściwe miejsce. Mówimy wtedy o wadzie refrakcji, czyli o wadzie wzroku.

Wyróżniamy następujące wady wzroku:

 • KRÓTKOWZROCZNOŚĆ – nieostre widzenie obiektów oddalonych. Przy tej wadzie oko jest zbyt długie lub rogówka jest zbyt wypukła. Światło ogniskowane jest przed siatkówką, a do mózgu trafia nieostry obraz.
 • DALEKOWZROCZNOŚĆ – nieostre widzenie obiektów z bliska. Przy tej wadzie oko jest zbyt krótkie lub rogówka zbyt płaska. Światło ogniskowane jest za siatkówką, do mózgu dociera niewyraźny obraz położonych blisko obiektów.
 • ASTYGMATYZM – rozmazany obraz obiektów. Przy tej wadzie rogówka nie jest odpowiednio zaokrąglona, kształtem przypomina piłkę do rugby. To powoduje, że oko nie potrafi prawidłowo zogniskować światła, niezależnie od odległości oglądanych obiektów.
 • STARCZOWZROCZNOŚĆ – pogorszenie widzenia obiektów bliskich lub dalekich, związane ze zmniejszeniem lub utratą zdolności akomodacji oka wraz z wiekiem. Wada objawia się pomiędzy 40. a 50. rokiem życia.

Dzięki szczegółowym badaniom wykonywanym w Centrum Okulistycznym Weiss Klinik, możemy precyzyjnie zdiagnozować wady wzroku i choroby oczu i skutecznie je leczyć.

Korekcja wad wzroku

W Weiss Klinik proponujemy bezpieczne i nowoczesne metody korekcji wad wzroku.

Dzięki doświadczeniu naszych specjalistów i zaawansowanym technologicznie rozwiązaniom, możemy skorygować niemal każdą wadę wzroku.

Oto dostępne w Weiss Klinik metody korekcji wad wzroku:

 • Soczewki kontaktowe i okulary korekcyjne 
  To tradycyjne metody korekcji wady wzroku. W Weiss Klinik wykonujemy badania okulistyczne w kierunku doboru soczewek kontaktowych i okularów korekcyjnych. Warto pamiętać, że moc soczewek kontaktowych nie jest taka sama jak moc soczewek okularowych! Soczewki i okulary można zakupić w naszym salonie Weiss Optic
 • Soczewki ortokorekcyjne
  Wady wzroku można również korygować w czasie snu! W Weiss Klinik polecamy soczewki ortokorekcyjne (ortokeratologiczne). Zakładane na noc, modelują odpowiednio rogówkę oka, aby uzyskać dobre widzenie w ciągu dnia – bez okularów czy soczewek kontaktowych.

  PRZECZYTAJ więcej o korekcji wady wzroku w czasie snu na naszym blogu.
 • Laserowa korekcja wzroku
  Bardzo popularny i bezpieczny zabieg, który polega na odpowiednim wymodelowaniu rogówki oka za pomocą wiązki lasera, aby uzyskać prawidłowe widzenie.  W zabiegach laserowej korekcji wad wzroku stosujemy najnowocześniejszy sprzęt – platformę diagnostyczną Occulyzer II, laser femtosekundowy Crystal Line i laser excimerowy Alcon WaveLight EX500.

  PRZECZYTAJ więcej o laserowej korekcji wad wzroku
Na czym polega laserowa korekcja wzroku?, Weiss Klinik
Na czym polega laserowa korekcja wzroku?
 • Soczewki fakijne
  Soczewki fakijne nowej generacji umożliwiają korekcję niemal każdej wady wzroku. Są one doskonałą alternatywą dla tradycyjnej korekcji wad wzroku za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych oraz dla tych osób, które nie kwalifikują się do zabiegu laserowej korekcji wady wzroku.

  PRZECZYTAJ więcej o soczewkach fakijnych 
Co to są soczewki fakijne?, Weiss Klinik
Co to są soczewki fakijne?

Leczenie zaćmy

Nieleczona zaćma nieuchronnie prowadzi do utraty wzroku. W Weiss Klinik wykonujemy zabiegi usunięcia zaćmy, które polegają na usunięciu zmętniałej soczewki oka i zastąpienie jej sztuczną soczewką.

Dobór odpowiedniej mocy sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej umożliwia jednocześnie korekcję istniejącej wady wzroku, aby po zabiegu nie było konieczności dodatkowej korekcji okularowej czy soczewkowej.

PRZECZYTAJ więcej o leczeniu zaćmy

Misja Zdrowie TVS w Weiss Klinik: ZAĆMA, Weiss Klinik
Misja Zdrowie TVS w Weiss Klinik: ZAĆMA

Leczenie chorób siatkówki

Siatkówka to część oka, która odpowiada za widzenie obrazów. Światło przetwarza na impulsy elektryczne, które przekazywane są do mózgu, gdzie następnie przetworzone są na obraz. W Weiss Klinik diagnozujemy i leczymy choroby siatkówki, takiej jak: zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), odwarstwienie siatkówki, retinopatia cukrzycowa i retinopatia nadciśnieniowa. 

PRZECZYTAJ więcej o leczeniu chorób siatkówki 

Okulistyka dziecięca

W Weiss Klinik zajmujemy się diagnozowaniem, leczeniem zachowawczym i operacyjnym schorzeń oczu oraz rehabilitacją widzenia u dzieci.

Dzięki obserwacji rozwoju narządu wzroku u dzieci, jesteśmy w stanie w porę zdiagnozować nieprawidłowości i wady wzroku. W naszej Poradni Okulistyki Dziecięcej przeprowadzamy badania wzroku oraz zajmujemy się diagnostyką i leczeniem wad wzroku i innych nieprawidłowości związanych z widzeniem u dzieci.

Krótkowzroczność u dzieci - rozmowa z dr n. med. Agnieszką Stanik-Walentek | Weiss Klinik, Weiss Klinik
Krótkowzroczność u dzieci - rozmowa z dr n. med. Agnieszką Stanik-Walentek | Weiss Klinik

dowiedz się więcej

o okulistyce w Weiss Klinik: