UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Soczewki fakijne

Są doskonałą alternatywą dla tradycyjnej korekcji wad oraz dla tych osób, które z różnych powodów nie kwalifikują się do zabiegu laserowej korekcji wady wzroku. Zabieg jest odwracalny i umożliwia korekcję krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu.

Soczewki fakijne

Soczewki fakijne to soczewki kontaktowe, które są umieszczane bezpośrednio wewnątrz oka, zachowując naturalną strukturę soczewki oka. Działają one poprzez zmianę trajektorii światła wpadającego do oka, co skutkuje poprawą ostrości widzenia. Wyróżniamy dwa rodzaje soczewek fakijnych: przedniokomorowe i tylnkomorowe. 

 • Szybki efekt, który jest zauważalny już na drugi dzień od zabiegu.
 • Zabieg jest krótki i bezbolesny, trwa ok. 20 minut.
 • Komfort, bo pacjenci nie muszą już nosić soczewek kontaktowych czy okularów.
 • Odwracalność zabiegu, bo soczewki fakijne można usunąć w dowolnym momencie. 
   

Zabieg wszczepienia soczewek fakijnych trwa ok. 20-30 minut i polega na umieszczeniu sztucznej soczewki przed naturalną soczewką oka lub przed rogówką. Sztuczna soczewka jest o odpowiedniej mocy, dobieranej indywidualnie na etapie kwalifikacji do zabiegu. Celem zabiegu jest uzyskanie ostrego widzenia, bez konieczności noszenia okularów czy soczewek. To alternatywa dla osób nie kwalifikujących się z różnych powodów do laserowej korekcji wzroku. Zabieg wszczepienia soczewki fakijnej  to zabieg jednodniowy (po zabiegu pacjent wraca do domu), przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym za pomocą kropli do oczu. 

Do zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych kwalifikują się pacjenci w wieku powyżej 21. roku życia, ze stabilną wadą wzroku. Szczególnie zabieg rekomendowany jest do korekcji wysokich wad wzroku (powyżej 8D) oraz pacjentom nie kwalifikującym się do laserowej korekcji wady wzroku.

Nasi Pacjenci o soczewkach fakijnych w Weiss Klinik

Dla jakich wad soczewki fakijne są metodą korekcji?, Weiss Klinik
Dla jakich wad soczewki fakijne są metodą korekcji?

Nasi Pacjenci o soczewkach fakijnych w Weiss Klinik

3 kroki do wzroku bez wad z Weiss Klinik

Przed przystąpieniem do zabiegu pacjent przechodzi dokładną wizytę kwalifikacyjną. Specjalista okulista ocenia stan zdrowia oczu, wykonywane są pomiary wad refrakcji oraz badania oceniające indywidualne cechy anatomiczne rogówki. Kwalifikacja pozwala na ustalenie, czy pacjent jest odpowiednim kandydatem do zabiegu implantacji soczewek fakijnych. Ważnym elementem kwalifikacji jest dobór mocy soczewek fakijnych, aby efektem zabiegu było wyraźne widzenie – bez konieczności dodatkowej korekcji okularami czy soczewkami.

UWAGA – badania wykonywane są również po podaniu leku rozszerzającego źrenice, dlatego warto zadbać o opiekę drugiej osoby podczas wizyty kwalifikującej
 

Zabieg wszczepienia soczewek fakijnych jest zabiegiem chirurgicznym, wykonywanym w trybie jednego dnia – oznacza to, że pacjent po zabiegu może opuścić Klinikę. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym (poprzez zakropienie oczu). Trwa ok. 20-30 minut i jest bezbolesny. Podczas zabiegu pacjent jest świadomy i ma kontakt z chirurgiem. Celem zabiegu jest wszczepienie sztucznych soczewek korygujących widzenie. Cała procedura, łącznie z odpoczynkiem po zabiegu, trwa około 2-3 godzin.

U każdego pacjenta rekonwalescencja przebiega w innym tempie. Najczęściej już po kilku dniach można wrócić do swoich codziennych aktywności. Przez kilka godzin po zabiegu może występować światłowstręt, łzawienie, pieczenie i uczucie ciała obcego w oku. Jest to naturalne, a dolegliwości te ustępują same po krótkim czasie. Przez cały czas rekonwalescencji należy zgłaszać się na wizyty kontrolne i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

 • Odpoczywaj i ogranicz wysiłek wzrokowy:
  Odpowiedni czas regeneracji pomaga w procesie gojenia się rogówki. Szczególnie ogranicz wysiłek wzrokowy w pierwszej dobie po zabiegu.
 • Stosuj krople do oczu:
  Specjalistyczne krople pomagają w nawilżeniu oczu i przyspieszeniu gojenia się. Stosuj zalecone przez lekarza krople i inne leki, ściśle wg zaleceń lekarza.
 • Unikaj silnego światła:
  Oczy mogą być wrażliwe na jasne światło po zabiegu. Unikaj nadmiernego nasłonecznienia, chroń oczy za pomocą okularów przeciwsłonecznych z filtrami UV.
 • Ogranicz aktywność i wysiłek fizyczny:
  Ograniczenie wysiłku fizycznego wpływa na ciśnienie wewnątrzgałkowe i minimalizuje ryzyko uszkodzenia rogówki. Zrezygnuj z aktywności fizycznej i intensywnego wysiłku na co najmniej 1 miesiąc po zabiegu.
 • Unikaj kąpieli w basenach:
  Przez tydzień od zabiegu chroń oczy przed wodą, uważaj szczególnie przy codziennej higienie. Przez miesiąc unikaj kąpieli w basenie i innych zbiornikach wodnych.
 • Regularne kontrole okulistyczne:
  Systematyczne wizyty kontrolne są kluczowe dla monitorowania procesu gojenia i ewentualnej korekcji. Zgłaszaj się na wizyty kontrolne wyznaczone przez lekarza, konsultuj się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości
   
badanie wzroku

Zespół medyczny Weiss Klinik to specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, którzy nieustannie śledzą światowe trendy w medycynie, doskonaląc swoją wiedzę i umiejętności.

NASI SPECJALIŚCI

Aby umówić się na wizytę w Weiss Klinik, kliknij w poniższy przycisk – wybierz lekarza, dogodny termin i wprowadź swoje dane osobowe oraz dane ze skierowania

UMÓW WIZYTĘ
wizyta lekarska