Back to top
Weiss Klinik - Okulistyka

Terapia widzenia

Terapia widzenia może być przeprowadzana w każdym wieku.

Najlepsze efekty daje wtedy, gdy tylko zauważymy nieprawidłowości w „działaniu” naszych oczu.

Terapia widzenia szczególnie ważna jest w przypadku dzieci. Gdy tylko rodzice zauważą u swojej pociechy: mrużenie i pocieranie oczu, zezowanie, trudności z czytaniem i pisaniem, ustawienia głowy pod nietypowym kątem, nienaturalne zbliżanie się do przedmiotów (szczególnie podczas czytania i oglądania telewizji) czy trudności ze skupieniem uwagi – powinni odwiedzić z dzieckiem lekarza okulistę. Dzieci z zaburzeniem widzenia mogą mieć problem między innymi z nauką, utrzymywaniem równowagi ma rowerze, a u małych dzieci nawet problemy z nauką chodzenia.

Wskazania do terapii

Wskazania do terapii widzenia – niezależnie od wieku, są:

  •     zaburzenia akomodacji
  •     krótkowzroczność
  •     zez (terapia widzenia to alternatywa do leczenia operacyjnego!)
  •     zaburzenia ruchów oczu
  •     niedowidzenie
  •     zaburzenie pracy mięśni okołoruchowych

Jeżeli coś nas niepokoi, to pierwszym etapem jest wizyta u okulisty.

Terapia widzenia w Weiss Klinik

Podczas wizyty okulista przeprowadza szereg badań i diagnozuje przyczynę zaburzenia widzenia. Efektem wizyty jest skierowanie do gabinetu terapii widzenia wraz z diagnozą i zaleceniami dla specjalistów terapii widzenia: ortoptysty i optometrysty. 

Podczas pierwszego spotkania w gabinecie terapii widzenia – po przeprowadzeniu wywiadu i badań diagnostycznych – ortoptysta lub optometrysta proponuje najlepszy plan leczenia, który pozwala na osiągnięcie zadawalających rezultatów. Pamiętajmy, że wszystko, co nas niepokoi, zawsze warto skonsultować – ponieważ im szybciej zaczniemy terapię, tym mamy większe szanse na wyprowadzenie małego pacjenta, który w dorosłym życiu będzie mógł się cieszyć lepszym widzeniem!

Terapia widzenia nie jest tylko dedykowana dla dzieci, ale również dla dorosłych. Rodzaje terapii i częstotliwość wykonywanych ćwiczeń u każdego pacjenta dobierane są indywidualnie. Takie ćwiczenia odbywają się w Weiss Klinik w gabinecie terapii widzenia oraz zalecane są do wykonywania w domu.

W czasie całej terapii pacjenci są pod stałą kontrolą lekarza okulisty i wykwalifikowanego zespołu optometrystów i ortoptystów.