Back to top
logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ
Weiss Klinik - Okulistyka

Refrakcyjna wymiana soczewki (RLE)

Refrakcyjna wymiana soczewki (RLE) to metoda korekcji wad wzroku, stosowana jest z powodzeniem
w korekcji prezbiopii (starczowzroczności)
u osób po 45. roku życia.

Refrakcyjna wymiana soczewki to zabieg chirurgiczny zbliżony do zabiegu usunięcia zaćmy, w czasie którego naturalna soczewka oka zostaje zastąpiona sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Zabieg ten stosowany jest w celu skorygowania wady wzroku nie kwalifikującej się do innych metod korekcji, jak również do korygowania prezbiopii (starczowzroczności).

 

Refrakcyjna wymiana soczewki rekomendowana jest szczególnie dla osób po 45, roku życia, kiedy soczewka traci naturalną elastyczność i zdolność do dostosowywania się do rożnych odległości oraz dla osób, które na co dzień noszą okulary do dali i bliży. W niektórych uzasadnionych przypadkach zabieg RLE można wykonać również u młodszych pacjentów.

 

Zaletą refrakcyjnej wymiany soczewki RLE jest to, że w przyszłości pacjent uniknie zaćmy i konieczności poddania się zabiegowi jej usunięcia.

Kwalifikacja do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki

Kwalifikacja do zabiegu RLE polega na przeprowadzeniu nieinwazyjnych i bezbolesnych szczegółowych badań okulistycznych oraz na wywiadzie z lekarzem okulistą. W rozmowie z pacjentem lekarz rekomenduje wybór soczewki dostosowanej do indywidualnych potrzeb pacjenta.

 

W Centrum Okulistycznym Weiss Klinik proponujemy pacjentom szeroki wybór soczewek wewnątrzgałkowych. Najczęściej jest to model wieloogniskowy, aby zapewnić dobre widzenie w każdych odległościach – bez konieczności dodatkowej korekcji okularowej. Wszystkie modele soczewek dostępne są również  w wersji korygującej astygmatyzm, są to tak zwane soczewki toryczne.

Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki

Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki przeprowadzany jest w trybie jednodniowym, trwa około 15- 20 minut. Jest bezbolesny, stosowane jest znieczulenie miejscowe specjalnymi kroplami do oczu. Już po kilku godzinach pacjent może opuścić naszą Klinikę. Następnego dnia po zabiegu pacjent zgłasza się na pierwszą wizytę kontrolną.

 

Efekt zabiegu odczuwalny jest tuż po zabiegu. Początkowo może wystąpić nadwrażliwość na światło, podrażnienie oczu, uczucie zmęczenia oczu, zamazanie widzenia.

Jak przygotować się do zabiegu RLE?

Należy pamiętać, aby przed zabiegiem refrakcyjnej wymiany soczewki RLE:

  • przez 1 tydzień przed zabiegiem nie zakładać miękkich soczewek kontaktowych,
  • przez 3 tygodnie przed zabiegiem nie zakładać twardych soczewek kontaktowych,
  • zrezygnować z noszenia tzw. sztucznych rzęs,
  • w dniu zabiegu zrezygnować z makijażu oczu, kosmetyków w okolicach oczu,
  • poprosić kogoś o odebranie z kliniki, ponieważ nie będzie możliwości samodzielnego prowadzenia samochodu.
     

Rekonwalescencja po zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki

Rekonwalescencja po zabiegu RLE zbliżona jest do rekonwalescencji po zabiegu usunięcia zaćmy. Przez okres 4-6 tygodni po zabiegu należy:

  • prowadzić oszczędny tryb życia,
  • unikać forsownego wysiłku,
  • unikać podnoszenia ciężarów,
  • unikać schylania się,
  • przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących stosowania kropli do oczu.

Między operacją pierwszego oka a zabiegiem na drugie oko można wykonywać pracę wzrokową, tj. korzystać z monitora, oglądać TV.