Jaskra najczęściej jest związana z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego, który przesyła informacje wzrokowe z siatkówki do mózgu. Uszkodzenie to może prowadzić do utraty pola widzenia, a w skrajnych przypadkach do ślepoty. Osoby z grupy ryzyka (po 40. roku życia, osoby z obciążeniem rodzinnym czy choroby współistniejące), powinny regularnie przeprowadzać badania okulistyczne, aby monitorować stan swojego wzroku.
Na wczesnym etapie jaskra zazwyczaj nie powoduje bólu ani wyraźnych objawów. Pacjenci często zdają sobie sprawę z problemu, gdy już dojdzie do utraty znacznej części pola widzenia. Dlatego jaskra jest nazywana „cichą złodziejką wzroku”.
Jaskra jest chorobą przewlekłą, a wcześniejsze jej rozpoznanie i leczenie mogą zminimalizować ryzyko utraty wzroku. Regularne badania okulistyczne są kluczowe dla wczesnego wykrycia jaskry, zwłaszcza u osób z czynnikami ryzyka, takimi jak wiek, historia rodziny z jaskrą czy podwyższone ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Najczęściej występujące objawy jaskry to:
- tętniące bóle głowy i bóle oczu,
- zmiany w widzeniu bocznym (ograniczone widzenie),
- upośledzenie widzenia nocnego,
- nieprawidłowe postrzeganie kolorów,
- rozmyte widzenie.
Najczęściej występującym rodzajem jest jaskra otwartego kąta (POAG), która charakteryzuje się stopniowym zamykaniem kanalików odprowadzających płyn wodnisty z oka, co prowadzi do wzrostu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Innym rodzajem jest jaskra zamkniętego kąta (PACG), w której dochodzi do fizycznego zablokowania przestrzeni między tęczówką a rogówką, co powoduje nagły wzrost ciśnienia w gałce ocznej. Jaskra może być też pierwotna i wtórna. Pierwotna jaskra występuje bez innych chorób oczu, podczas gdy jaskra wtórna może być wynikiem innych problemów oczu czy ogólnoustrojowych.
W leczeniu jaskry ważne są regularne badania ciśnienia wewnątrzgałkowego i jego regulowanie poprzez leki w formie kropli do oczu. Kiedy ciśnienie w oku jest zbyt wysokie, przeprowadza się bezbolesne zabiegi laserowe (laseroterapia YAG), których celem jest zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. W zaawansowanych przypadkach wykonuje się zabiegi chirurgiczne trabekulektomii lub implantacja mikrostentów, które pomagają w poprawie przepływu płynu w oku i regulacji ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Zespół medyczny Weiss Klinik to specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, którzy nieustannie śledzą światowe trendy w medycynie, doskonaląc swoją wiedzę i umiejętności.
NASI SPECJALIŚCIAby umówić się na wizytę w Weiss Klinik, kliknij w poniższy przycisk – wybierz lekarza, dogodny termin i wprowadź swoje dane osobowe oraz dane ze skierowania
UMÓW WIZYTĘ