Zaćma (inaczej katarakta) to choroba soczewki oka, polegająca na jej częściowym lub całkowitym zmętnieniu.
Z upływem czasu soczewka traci swoją najistotniejszą cechę optyczną, jaką jest przejrzystość. Pojawia się pogorszenie widzenia: zmniejszenie ostrości i wyrazistości. W zaawansowanym stadium rozwoju choroby pojawia się dodatkowo słabsze widzenie kolorów. Zaćma jest konsekwencją procesu starzenia i najczęściej występuje u osób powyżej 55. roku życia. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), to właśnie zaćma jest główną przyczyną utraty wzroku.

Nieleczona zaćma prowadzi do ślepoty!
Decyzję o operacji usunięcia zaćmy podejmuje lekarz wspólnie z pacjentem. Dzieje się to w momencie, gdy postępująca choroba zaburza dotychczasowy tryb życia, przeszkadza w codziennych czynnościach lub pracy.
Skuteczną i powszechnie stosowaną na całym świecie metodą leczenia zaćmy jest zabieg operacyjny nazywany fakoemulsyfikacją. Trwa on około 15 minut i polega na usunięciu zmętniałej soczewki oka i wszczepieniu sztucznej soczewki, nazywanej wewnątrzgałkową. Już kilka godzin po operacji pacjent może opuścić klinikę.
Usuń zaćmę i popraw widzenie
Zadaniem soczewki wewnątrzgałkowej jest skupianie światła na siatkówce, aby pacjent uzyskał prawidłowe widzenie. Soczewki różnią się konstrukcją i materiałem, z którego są wykonane. Najczęściej stosowane modele soczewek zbudowane są z okrągłej korygującej części środkowej i z dwóch ramion (tzw. haptenów), których zadaniem jest utrzymanie soczewki we właściwej pozycji.
W zabiegach usunięcia zaćmy stosujemy soczewki jednoogniskowe, które zastępują zmętniałą już naturalną soczewkę, lub soczewki wieloogniskowe (multifokalne). Te zapewniają przejrzystość, ale również dobre widzenie w różnych odległościach. Stosujemy jeszcze specjalne soczewki toryczne (korygujące astygmatyzm) i doszczepiane, które zapewniają doskonałe widzenie w różnych odległościach – bez konieczności korekcji okularowej!
