Back to top
logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ
Weiss Klinik - Choroby siatkówki

Choroby siatkówki

Siatkówka to najważniejsza część oka, dzięki której widzimy.

Zbudowana jest z milionów światłoczułych komórek nerwowych (czopków i pręcików), które umożliwiają odbiór bodźców świetlnych. Te za pomocą nerwu wzrokowego przekazywane są do mózgu, dzięki czemu powstaje obraz – czyli to, co widzimy. W Weiss Klinik proponujemy nowoczesne metody diagnostyki i leczenia chorób siatkówki.

Diagnozujemy i leczymy choroby siatkówki

Współczesna okulistyka daje ogromne możliwości diagnostyki i leczenia chorób w obrębie siatkówki oka. W Weiss Klinik proponujemy metody zachowawcze, laserowe i chirurgiczne (witrektomia).

Metody zachowawcze polegają na leczeniu farmakologicznym zmian w obrębie siatkówki oraz stosowaniu odpowiedniej diety żywieniowej. Aby zwiększyć skuteczność niektórych leków, w niektórych przypadkach stosujemy iniekcje doszklistkowe. To zastrzyki do wnętrza gałki ocznej, aby penetracja leków do siatkówki i naczyniówki oka była lepsza i szybsza. „Zastrzyk do oka” jest bezbolesny! 

W Weiss Klinik w leczeniu chorób siatkówki stosujemy także laseroterapię, której celem jest usunięcie zmian chorobowych w obrębie siatkówki. Wykonujemy również zabiegi mikrochirurgiczne – witrektomia, które polegają na usunięciu ciała szklistego oka i zastąpienie go specjalnym płynem. 

Leczenie chorób siatkówki iniekcje i wirektomia

Objawami nieprawidłowego funkcjonowania siatkówki oka są zaburzenia widzenia, m.in. w postaci błysków czy czarnych plamek o różnym kształcie w polu widzenia. Najczęstsze choroby siatkówki oka to:

 • zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) 
  Choroba niewielkiego obszaru w centrum siatkówki, który pozwala na widzenie szczegółów znajdujących się bezpośrednio w centrum pola widzenia.
 • odwarstwienie siatkówki 
  Choroba oka związana z oddzieleniem się siatkówki od znajdującej się bezpośrednio pod nią naczyniówki. Powoduje upośledzenie wzroku i może prowadzić do ślepoty. Szczególnie narażone są osoby z dużą krótkowzrocznością, u których odwarstwienie siatkówki może wywołać nawet niewielki wysiłek fizyczny.
 • otwór plamki 
  Choroba obejmująca centralną, najważniejszą z punktu widzenia część siatkówki. Polega na powstaniu ubytku siatkówki spowodowanego stycznym pociąganiem przez ciało szkliste.
 • błona przedsiatkówkowa 
  Choroba polegająca na powstaniu błony na powierzchni centralnej części siatkówki. Może powodować stopniowe pogorszenie widzenia lub wykrzywienie obrazu.
 • retinopatia cukrzycowa 
  Choroba związana z uszkodzeniem naczyń krwionośnych siatkówki oka, pojawia się w przebiegu cukrzycy. Zmiany cukrzycowe w obrębie siatkówki rozwijają się wprost proporcjonalnie do długości cukrzycy oraz jej typu.
 • retinopatia nadciśnieniowa 
  Choroba związana z uszkodzeniem naczyń krwionośnych siatkówki oka, pojawia się w przebiegu nadciśnienia tętniczego. Zmiany chorobowe zaburzają czynności i strukturę naczyń krwionośnych siatkówki.

Bezpłatne leczenie AMD i DME w Weiss Klinik

Centrum Okulistyczne Weiss Klinik uczestniczy w Programie Lekowym NFZ w leczeniu AMD i DME. Pacjenci mogą podjąć bezpłatne leczenie wysiękowej postaci AMD i cukrzycowego obrzęku plamki żółtej DME za pomocą leku antyangiogennego (przewciało anty VEGF).

 

Aby rozpocząć bezpłatne leczenie AMD i DME w Weiss Klinik w ramach Programu Lekowego finansowanego z NFZ, konieczne jest skierowanie do poradni okulistycznej wystawione przez lekarza chorób wewnętrznych, lekarza okulistę lub lekarza diabetologa.

 

Szczegółowe informacje na temat leczenie pacjentów z chorobami siatkówki w ramach Programu Lekowego NFZ – AMD i DME, można uzyskać w Weiss Klinik – od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:30 do 15:00, pod numerami telefonów: 785 059 387 oraz 32 420 63 50.

dowiedz się więcej

Choroby siatkówki