Laserowa korekcja wzroku to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych na świecie. Jest krótki, bezpieczny i bezbolesny, a jego efekty są trwałe. Dzięki temu już po kilku tygodniach od zabiegu pacjenci uzyskują pełną ostrość widzenia. Zabieg laserowej korekcji wzroku trwale poprawia zdolność prawidłowego widzenia i jest stosowana w korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu i starczowzroczności.
- Trwały efekt, który jest zauważalny już na drugi dzień od zabiegu.
- Zabieg jest krótki i bezbolesny, trwa kilka minut.
- Komfort, bo pacjenci nie muszą już nosić soczewek kontaktowych czy okularów.
- Bezpieczeństwo, bo laserowa korekcja to jedna z najbezpieczniejszych metod usuwania wad wzroku, obarczona niskim ryzykiem powikłań.
- Jednorazowa inwestycja, a wybór tego typu leczenia okazuje się dla pacjenta korzystniejszy pod względem finansowym w porównaniu ze standardowymi środkami (soczewki, okulary, akcesoria) – jeśli weźmie się pod uwagę ich użytkowanie, wizyty u specjalistów oraz zalecane badania na przestrzeni kilku lat.
Laserowa korekcja wzroku to jeden z zabiegów chirurgii refrakcyjnej, który wykorzystuje działanie energii lasera na powierzchnię oka. Wiązka lasera modeluje powierzchnię rogówki, aby nadać jej odpowiedni kształt, dzięki któremu możliwe jest prawidłowe ogniskowanie światła na siatkówce oka i uzyskanie ostrego widzenia – bez okularów i bez soczewek. Stosowany w czasie zabiegu laser nie rozgrzewa tkanek oka i w żadnym wypadku nie może poparzyć czy w jakikolwiek inny sposób uszkodzić oka. Wytwarzana wiązka promieniowania ultrafioletowego jest całkowicie zimna.
Zabieg laserowej korekcji wzroku rekomendowany jest dla osób w wieku 21-55 lat oraz ze stabilną wadą wzroku. Po 21. roku życia gałka oczna już nie rośnie, co wpływa na efekty zabiegu. Laserowa korekcja to metoda usunięcia krótkowzroczności (do -10D), nadzwroczności (do +5D) i astygmatyzmu (do +/-6D) – przy czym są to wartości rekomendowane, a ostateczna decyzja jest podejmowana przez lekarza na podstawie szczegółowych badań wykonywanych podczas wizyty kwalifikującej.
Przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku:
- zespół suchego oka
- jaskra
- zaćma
- różnego rodzaju alergie
- ciąża, karmienie piersią
- wszczepiony rozrusznik serca
- niektóre choroby autoimmunologiczne
- nieustabilizowana gospodarka hormonalna
Nasi Pacjenci o laserowej korekcji wzroku w Weiss Klinik
Nasi Pacjenci o soczewkach fakijnych w Weiss Klinik
3 kroki do wzroku bez wad z Weiss Klinik
Przed przystąpieniem do zabiegu pacjent przechodzi dokładną wizytę kwalifikacyjną. Specjalista okulista ocenia stan zdrowia oczu, wykonywane są pomiary wad refrakcji oraz badania oceniające indywidualne cechy anatomiczne rogówki. Kwalifikacja pozwala na ustalenie, czy pacjent jest odpowiednim kandydatem do laserowej korekcji wzroku. Wykonane badania pozwalają również ocenić efekty finalne po laserowej korekcji wad wzroku i ustalić ewentualne możliwe powikłania.
UWAGA – badania wykonywane są również po podaniu leku rozszerzającego źrenice, dlatego warto zadbać o opiekę drugiej osoby podczas wizyty kwalifikującej
Laserowa korekcja wzroku to mało inwazyjny zabieg, wykonywany w znieczuleniu miejscowym (poprzez zakropienie oczu). Trwa kilka minut i jest bezbolesny. Podczas korekcji pacjent jest świadomy i ma kontakt z chirurgiem. Celem zabiegu jest skorygowanie kształtu rogówki adekwatnie do wady. Przeprowadza się go na zewnętrznej części oka, jednak dla pacjenta jest to nieodczuwalne. Cała procedura, łącznie z odpoczynkiem po zabiegu, trwa około 2-3 godzin.
U każdego pacjenta rekonwalescencja przebiega w innym tempie, zależy od wybranej metody laserowej korekcji wzroku oraz rodzaju i wielkości skorygowanej wady wzroku. Najczęściej już po kilku dniach można wrócić do swoich codziennych aktywności. Przez kilka godzin po zabiegu widzenie jest zamglone, może występować światłowstręt, łzawienie, pieczenie i uczucie ciała obcego w oku. Jest to naturalne, a dolegliwości te ustępują same po krótkim czasie. Z kolei stabilizacja ostrości wzroku może potrwać do kilku tygodni. Przez cały czas rekonwalescencji należy zgłaszać się na wizyty kontrolne i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Metody laserowej korekcji wzroku w Weiss Klinik
Metody laserowej korekcji wzroku różnią się sposobem przygotowania rogówki oka na właściwe działanie lasera excimerowego, za pomocą którego korygowany jest kształt samej rogówki. Podstawowy podział metod zabiegowych wyróżnia metody powierzchniowe, w których nabłonek rogówki regeneruje się samoistnie, oraz metody głębokie – z nabłonka rogówki separowany jest płatek, który po zabiegu (po działaniu lasera exicmerowego) wraca na swoje pierwotne miejsce i zrasta się z rogówką. Metody powierzchniowe stosuje się najczęściej do korekcji niewielkich wad wzroku, zaś metody głębokie mają zastosowanie w korekcji dużych wad wzroku i skomplikowanych (np. ze współistniejącym astygmatyzmem).
Metoda EBK polega na precyzyjnym usuwaniu mikrofragmentów tkanki rogówki przy użyciu specjalnego narzędzia – manualnego epikeratomu Epi-Clear, posiadającego jednorazowe polimerowe ostrze umożliwiające szybkie i sprawne usunięcie nabłonka rogówki. Po zabiegu zakładana jest specjalna soczewka opatrunkowa, a nabłonek regeneruje się samoistnie.
To tzw. bezdotykowa metoda laserowej korekcji wzroku, znana również jako Trans-PRK, która polega na jednoczasowym usunięciu nabłonka rogówki oraz korekcji wady wzroku za pomocą lasera excimerowego WaveLight EX500. W trakcie zabiegu nie są wykorzystywane żadne inne narzędzia chirurgiczne. Dzięki zaawansowanej technologii, zabieg jest precyzyjniejszy, a proces gojenia znacząco krótszy w porównaniu do innych metod powierzchownych.
Metoda Femto-LASIK łączy precyzję lasera femtosekundowego z technologią laserów excimerowych. Technologia ta przebiega dwuetapowo: najpierw za pomocą lasera femtosekundowego tworzy się ultracienki płatek rogówki, a następnie laserem excimerowym modeluje się rogówkę. Na zakończenie odseparowany wcześniej płatek rogówki lekarz umiejscawia na jego pierwotnym miejscu.
Sprzęt do laserowej korekcji wzroku w Weiss Klinik
Sprzęt diagnostyczny i operacyjny, jakim wykonujemy w Weiss Klinik zabiegi laserowej korekcji wady wzroku, umożliwia przeprowadzenie zabiegu uwzględniającego indywidualną budowę oka – czyli zabiegu „szytego na miarę”. Dzięki wysokiej precyzji diagnostycznej, zabieg laserowej korekty wzroku może być w pełni zindywidualizowany – co ma szczególne znaczenie w korekcji łączonych i wysokich wad wzroku. Dzięki zaawansowanej technologii, wyniki pomiarów diagnostycznych są automatycznie przesyłane do lasera excimerowego, za pomocą którego korygowana jest wada wzroku.
Zabiegi laserowej korekty przeprowadzamy za pomocą nowoczesnego lasera excimerowego Alcon WaveLight EX500, który umożliwia korekcję nawet wysokich wad wzroku: krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu – w zakresach od -10 do +5 dioptrii, przy wielkości źrenic nawet do 8 mm. Dzięki zaawansowanej technologii, laser excimerowy Alcon WaveLight EX500 jest niezwykle precyzyjny i bezpieczny.
Z laserem Alcon WaveLight EX500 współpracuje stacja diagnostyczna Oculyzer II. Stacja oparta jest o kamerę Scheimpfluga, która zbiera informacje z 25 000 punktów pomiarowych rogówki. Urządzenia Oculyzer II umożliwia precyzyjne bezdotykowe i bezbolesne badanie przedniego odcinka oka – od rogówki do soczewki oka. To swego rodzaju tomografia oka, która pozwala zbadać i zmierzyć rogówkę, źrenicę, komorę przednią, kąty rogówkowo-tęczówkowe i soczewkę oka.
Uzupełnieniem tego sprzętu jest laser femtosekundowy Crystal Line firmy Ziemer, który wykorzystuje bardziej zaawansowaną technologicznie procedurę przygotowania rogówki na działanie lasera excimerowego. Użycie lasera femtosekundowego w zabiegach laserowej korekcji wad wzroku gwarantuje lepsze rezultaty i zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa.
Zalecenia po zabiegu laserowej korekcji wzroku
- Odpoczywaj i ogranicz wysiłek wzrokowy:
Odpowiedni czas regeneracji pomaga w procesie gojenia się rogówki. Szczególnie ogranicz wysiłek wzrokowy w pierwszej dobie po zabiegu. - Stosuj krople do oczu:
Specjalistyczne krople pomagają w nawilżeniu oczu i przyspieszeniu gojenia się. Stosuj zalecone przez lekarza krople i inne leki, ściśle wg zaleceń lekarza. - Unikaj silnego światła:
Oczy mogą być wrażliwe na jasne światło po zabiegu. Unikaj nadmiernego nasłonecznienia, chroń oczy za pomocą okularów przeciwsłonecznych z filtrami UV. - Ogranicz aktywność i wysiłek fizyczny:
Ograniczenie wysiłku fizycznego wpływa na ciśnienie wewnątrzgałkowe i minimalizuje ryzyko uszkodzenia rogówki. Zrezygnuj z aktywności fizycznej i intensywnego wysiłku na co najmniej 1 miesiąc po zabiegu. - Unikaj kąpieli w basenach:
Przez tydzień od zabiegu chroń oczy przed wodą, uważaj szczególnie przy codziennej higienie. Przez miesiąc unikaj kąpieli w basenie i innych zbiornikach wodnych. - Regularne kontrole okulistyczne:
Systematyczne wizyty kontrolne są kluczowe dla monitorowania procesu gojenia i ewentualnej korekcji. Zgłaszaj się na wizyty kontrolne wyznaczone przez lekarza, konsultuj się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości.
Zespół medyczny Weiss Klinik to specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, którzy nieustannie śledzą światowe trendy w medycynie, doskonaląc swoją wiedzę i umiejętności.
NASI SPECJALIŚCIAby umówić się na wizytę w Weiss Klinik, kliknij w poniższy przycisk – wybierz lekarza, dogodny termin i wprowadź swoje dane osobowe oraz dane ze skierowania
UMÓW WIZYTĘ