Laserowa korekcja wzroku, w której specjalizuje się Weiss Klinik, to powszechna procedura medyczna w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Zabieg laserowej korekcji wzroku trwale poprawia zdolność prawidłowego widzenia i jest stosowana np. w przypadku astygmatyzmu, krótkowzroczności oraz nadwzroczności.
Laserowa korekcja wzroku to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych na świecie. Jest krótki, bezpieczny i bezbolesny, a jego efekty są trwałe. Dzięki temu już po kilku tygodniach od zabiegu pacjenci uzyskują pełną ostrość widzenia.
Dlaczego warto zdecydować się na laserową korekcję wzroku?
- Trwały efekt, który jest zauważalny już na drugi dzień od zabiegu.
- Zabieg jest krótki i bezbolesny, trwa kilka minut.
- Komfort - dzięki laserowej korekcji wzroku pacjenci nie muszą już nosić soczewek kontaktowych czy okularów.
- Bezpieczeństwo - to jedna z najbezpieczniejszych metod usuwania wad wzroku, obarczona niskim ryzykiem powikłań.
- Jednorazowa inwestycja - wybór tego typu leczenia okazuje się dla pacjenta korzystniejszy pod względem finansowym w porównaniu ze standardowymi środkami (soczewki, okulary, akcesoria), jeśli weźmie się pod uwagę ich użytkowanie, wizyty u specjalistów oraz zalecane badania na przestrzeni kilku lat.
Na czym polega laserowa korekcja wzroku?
Laserowa korekcja wzroku to jeden z zabiegów chirurgii refrakcyjnej, który wykorzystuje działanie energii lasera na powierzchnię oka. Wiązka lasera modeluje powierzchnię rogówki, aby nadać jej odpowiedni kształt z ogniskowania światła na siatkówce i w efekcie usunięcie wady wzroku. Stosowany w czasie zabiegu laser nie rozgrzewa tkanek oka i w żadnym wypadku nie może poparzyć czy w jakikolwiek inny sposób uszkodzić oka. Wytwarzana wiązka promieniowania ultrafioletowego jest całkowicie zimna.
Co o laserowej korekcji wzroku sądzą nasi pacjenci?

3 kroki do pełnej ostrości widzenia

Kwalifikacja do zabiegu
Laserowa korekcja wzroku jest wykonywana przeważnie u osób, które ukończyły 21 lat i mają stabilną wadę wzroku (niekiedy do zabiegu kwalifikuje się osoby młodsze, pełnoletnie). Jednak decyzję o tym czy dany pacjent ma predyspozyje do leczenia podejmuje lekarz w oparciu o badania diagnostyczne oraz rozmowę z pacjentem. Dokładnie omawia na czym polega zabieg i przedstawia metodę laserowej korekcji wzroku, która w danym przypadku będzie najskuteczniejsza. Z kolei dla pacjenta to okazja, by móc zadawać pytania. Badania trwają około 1,5 godziny.

Zabieg laserowej korekcji wzroku
Laserowa korekcja wzroku to błyskawiczny, mało inwazyjny i trwały zabieg, wykonywany w znieczuleniu miejscowym (poprzez zakroplenie oczu). Trwa kilka minut i jest bezbolesny. Podczas korekcji pacjent jest świadomy i ma kontakt z chirurgiem. Celem zabiegu jest skorygowanie kształtu rogówki adekwatnie do wady. Przeprowadza się go na zewnętrznej części oka, jednak dla pacjenta jest to nieodczuwalne. Cała procedura, łącznie z odpoczynkiem po zabiegu trwa około 2-3 godzin.

Rekonwalescencja
U każdego pacjenta rekonwalescencja przebiega w innym tempie i zależy od wybranej metody laserowej korekcji wzroku, jednak przeważnie już po kilku dniach można wrócić do swoich codziennych aktywności. Przez kilka godzin po zabiegu widzenie jest zamglone, może występować światłowstręt, łzawienie, pieczenie i uczucie ciała obcego w oku. Jest to naturalne, a dolegliwości te ustępują same po krótkim czasie. Z kolei stabilizacja ostrości wzroku może potrwać do kilku tygodni. Przez cały czas rekonwalescencji należy zgłaszać się na wizyty kontrolne i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Laserowa korekcja wzroku - co warto o niej wiedzieć?
Pozbądź się wady wzroku raz na całe życie!
Zabieg laserowej korekcji wzroku wykonywany jest w momencie pełnego rozwoju narządu wzroku i stabilnej wady wzroku. Idealnymi kandydatami są osoby w wieku 21-55 lat. Podstawą kwalifikacji do zabiegu są szczegółowe badania, na podstawie których lekarz podejmuje decyzję o kwalifikacji i proponuje metody zabiegu.
Sam zabieg odbywa się w trybie ambulatoryjnym (po zabiegu pacjent wraca do domu) i trwa zaledwie kilka minut. Laserowa korekcja wzroku przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, za pomocą kropli znieczulających. Usunięcie wady i przywrócenie zdolności prawidłowego widzenia jest trwałe. Jedynie w szczególnych przypadkach zdarza się konieczność wykonania rekorekcji, czyli powtórzenia zabiegu. Dotyczy to jedynie około 2-3 % pacjentów.
Wada wzroku może pojawić się po 40. roku życia jako efekt naturalnego procesu starzenia się narządu wzroku. W takiej sytuacji może okazać się konieczna korekcja okularowa lub soczewkowa. Mimo to, wada nigdy już nie będzie tak duża, jak przed zabiegiem laserowej korekty!
W laserowej korekcji wzroku nie ogranicza nas sprzęt i technologia
Sprzęt diagnostyczny i operacyjny, jakim wykonujemy w Weiss Klinik zabiegi laserowej korekcji wady wzroku, umożliwia przeprowadzenie zabiegu uwzględniającego indywidualną budowę oka – czyli zabiegu „szytego na miarę”.

Zabiegi laserowej korekty przeprowadzamy za pomocą nowoczesnego lasera excimerowego Alcon WaveLight EX500, który umożliwia korekcję nawet wysokich wad wzroku: krótkowzroczności, dalekowzronoczści i astygmatyzmu – w zakresach od -10 do +6 dioptrii, przy wielkości źrenic nawet do 8 mm. Dzięki zaawansowanej technologii, laser excimerowy Alcon WaveLight EX500 jest najlepszym tego typu laserem stosowanym w chirurgii refrakcyjnej na świecie, a przy tym niezwykle precyzyjnym i bezpiecznym.
Z laserem Alcon WaveLight EX500 współpracuje stacja diagnostyczna Oculyzer II. Stacja oparta jest o kamerę Scheimpfluga, która zbiera informacje z 25 000 punktów pomiarowych rogówki! Urządzenia Oculyzer II umożliwia precyzyjne bezdotykowe i bezbolesne badanie przedniego odcinka oka – od rogówki do soczewki oka. To swego rodzaju tomografia oka, która pozwala zbadać i zmierzyć rogówkę, źrenicę, komorę przednią, kąty rogówkowo-tęczówkowe i soczewkę oka.
Dzięki wysokiej precyzji diagnostycznej, zabieg laserowej korekty wzroku za pomocą lasera WaveLight EX500 może być w pełni zindywidualizowany – co ma szczególne znaczenie w korekcji łączonych i wysokich wad wzroku. Dzięki zaawansowanej technologii, wyniki pomiarów ze stacji diagnostycznej Oculyzer II są automatycznie przesyłane do lasera excimerowego WaveLIght EX500.
Uzupełnieniem tego sprzętu jest laser femtosekundowy Crystal Line firmy Ziemer, który wykorzystuje bardziej zaawansowaną technologicznie procedurę przygotowania rogówki na działanie lasera excimerowego. Użycie lasera femtosekundowego w zabiegach laserowej korekcji wad wzroku gwarantuje lepsze rezultaty i zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa.
Nowoczesne metody laserowej korekcji wzroku
W Weiss Klinik proponujemy kilka metod laserowej korekcji wzroku, z powodzeniem stosowanych na całym świecie. Różnice pomiędzy metodami dotyczą sposobu przygotowania rogówki na działanie lasera. Ogólnie metody dzielimy na:
- metody powierzchowne laserowej korekcji – gdzie usunięty nabłonek ulega naturalnej odbudowie po zabiegu. Cechuje je jednak nieco dłuższy czas gojenia i mniejszy zakres usunięcia wady. Ze względu na brak w nich płatka, który mógłby ulec uszkodzeniu w czasie urazu, metody te z powodzeniem stosowane są u osób uprawiających sporty kontaktowe.
- metody głębokie laserowej korekcji – gdzie wytwarza się płatek ze stromy rogówki, który z czasem ulega zrośnięciu. Zaletą metod głębokich jest skrócony czas rehabilitacji wzroku po zabiegu i możliwość korekcji wysokich wad. Z uwagi na wytwarzany w głębokich metodach płatek, nie są one zalecane dla osób uprawiających sporty kontaktowe.

W Centrum Okulistycznym Weiss Klinik z powodzeniem wykonujemy zabiegi laserowej korekty wad wzroku: femto-LASIK, EBK, epi-LASIK oraz jako jedyni na południu Polski – zabiegi metodą bezdotykową StreamLight.
Tylko w Weiss Klinik bezkontaktowa metoda StreamLight
Nowoczesny, niezwykle szybki i precyzyjny laser excimerowy Alcon WaveLight EX500 umożliwia wykonanie zabiegu laserowej korekcji wady wzroku techniką bezkontaktową StreamLight. Całość zabiegu odbywa się tylko przy pomocy wiązki światła lasera, która przygotowuje i modeluje rogówkę tak, aby usunąć wadę wzroku. Jedynym „elementem dotykowym” jest rozwórka, która powstrzymuje powieki przed mruganiem. Technika StreamLight jest również zalecana dla osób, które mają nierówną rogówkę lub blizny na rogówce.
Zalecenia do laserowej korekcji wzroku
Zaleceniami do laserowej korekcji wzroku są m.in. astygmatyzm, nadwzroczność czy krótkowzroczność. Ta ostatnia może się pojawić z wiekiem i/lub być efektem czynników środowiskowych. Stąd coraz więcej osób ma problemy z prawidłowym widzeniem - to zjawisko staje się coraz powszechniejsze. Jest to konsekwencja tego, w jaki sposób zmienia się nasz świat. Nie patrzymy na obiekty, które są od nas oddalone, a zamiast tego coraz częściej skupiamy wzrok w bliskiej odległości na ekranie smartfonów czy komputerów.
W jakim wieku można podjąć się laserowej korekcji wzroku?
Laserowej korekcji wzroku nie mogą być poddawane dzieci oraz osoby, które nie ukończyły 21 lat. Wynika to z faktu, że do około 21 roku oczy wciąż są w fazie wzrostu, więc wada może ulec zmianie. W niektórych przypadkach do zabiegu są kwalifikowane osoby młodsze (pełnoletnie), jeśli ich wada jest stabilna przynajmniej od roku.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Oprócz wspomnianego wyżej kryterium wiekowego, przeciwwskazaniem do wykonania laserowej korekcji wzroku są także:
- zespół suchego oka,
- jaskra,
- zaćma,
- różnego rodzaju alergie,
- ciąża / karmienie piersią,
- wszczepiony rozrusznik serca,
- niektóre choroby autoimmunologiczne,
- nieustabilizowana gospodarka hormonalna.
Jak się przygotować do badań kwalifikujących?
Osoby, które na co dzień noszą soczewki kontaktowe, powinny tego zaprzestać:
- 7 dni przed badaniami w przypadku soczewek miękkich,
- 14 dni w przypadku soczewek torycznych,
Ponadto przez 48 godzin przed zabiegiem nie należy spożywać alkoholu.
Warto też wziąć pod uwagę fakt, że aby wykonać badania lekarz musi zakropić oczy kroplami rozszerzającymi źrenice. Może to wpłynąć na czasowe pogorszenie widzenia (do około 5 godzin), dlatego nie zaleca się prowadzenia w tym czasie pojazdów.