Logo Weiss Klinik Logo Gruppo san donato
Leczenie AMD i DME w ramach NFZ
  • O nas
    Poznaj nasNasi specjaliściFinansowanie leczenia
  • Dla pacjenta
  • Co robimy?
    OkulistykaChirurgia PlastycznaOptyk
  • Blog
  • Cennik
  • Umów wizytę
  • Kontakt
  1. Główna
  2. Blog
  3. Blog

Przegląd metod korekcji wad wzroku: laser, ICL, RLE – co dla kogo?

30.05.2025

Korekcja wad wzroku to dziś znacznie więcej niż tylko okulary i soczewki kontaktowe. Rozwój medycyny, w tym chirurgii refrakcyjnej, sprawił, że pacjenci z wadami wzroku mają do dyspozycji szereg małoinwazyjnych metod leczenia wad – od laserowej korekcji, przez soczewki fakijne (ICL), aż po wymianę soczewki wewnątrzgałkowej (RLE). Każda z tych opcji ma swoje zalety, ograniczenia i określone wskazania. Laser, ICL czy RLE? – sprawdź, dla kogo są przeznaczone i czym się różnią.

Metody korekcji wad wzroku

Chirurgia refrakcyjna kiedyś i dziś

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu jedyną realną opcją dla osób z wadą wzroku były okulary korekcyjne, później także soczewki kontaktowe. Metody, choć na swój sposób skuteczne, nie rozwiązywały problemu u źródła – nie korygowały trwale wady, a jedynie pomagały ją „obejść”. Pierwsze próby chirurgicznej korekcji wzroku pojawiły się już w połowie XX wieku, ale dopiero dynamiczny rozwój technologii laserowej od lat 80. i 90. XX wieku zapoczątkował prawdziwą rewolucję. Dziś zabiegi refrakcyjne charakteryzują się niską inwazyjnością i są dostępne dla coraz szerszego grona pacjentów.

Korekcja wad wzroku w Weiss Klinik

Współczesna chirurgia refrakcyjna pozwala dopasować leczenie do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dla wielu osób to szansa na trwałe uniezależnienie się od okularów i soczewek, a co najważniejsze – poprawę komfortu życia.

Korekcja wady laserem – dla aktywnych i nie tylko

Laserowa korekcja wzroku to jedna z najczęściej wybieranych metod chirurgii refrakcyjnej – ceniona za małą inwazyjność i krótki czas rekonwalescencji. Procedura polega na odpowiednim ukształtowaniu rogówki za pomocą lasera excimerowego tak, by światło wpadające do oka skupiało się prawidłowo na siatkówce, eliminując potrzebę noszenia okularów czy soczewek kontaktowych i zapewniając prawidłowe widzenie.

Laserowa korekcja wzroku

W zależności od indywidualnych cech oka i stylu życia pacjenta, lekarz może zaproponować różne techniki zabiegu, takie jak m.in.: EBK (Epi-Bowman Keratectomy), czyli metoda powierzchniowa, polecana przy mniejszych wadach wzroku, czy FemtoLASIK – dwuetapowa procedura, w której poza laserem excimerowym (korygującym wadę) wykorzystuje się także laser femtosekundowy. Rekomendowana przy wyższych wadach.

Zabiegi laserowe są rekomendowane w szczególności osobom między 21. a 45. rokiem życia, z ustabilizowaną wadą wzroku (do ok. –10,00 D krótkowzroczności, +5,00 D nadwzroczności i ±6,00 D astygmatyzmu), odpowiednią grubością rogówki i dobrym ogólnym stanem zdrowia. To opcja zwłaszcza dla osób prowadzących aktywny tryb życia (sportowców, podróżników), osób aktywnych zawodowo – ale nie tylko.

ICL – soczewki dla najbardziej wymagających

Dla osób, które nie kwalifikują się do laserowej korekcji wzroku (np. z powodu zbyt cienkiej rogówki, czy zbyt wysokiej wady refrakcji dla korekcji laserem) alternatywą są soczewki fakijne ICL (Implantable Collamer Lens). To cienkie, elastyczne implanty doszczepiane do oka, między tęczówkę a naturalną soczewkę. Ich zadaniem jest korekcja wady wzroku bez naruszania struktury rogówki.

Soczewki fakijne

ICL pozwala skorygować bardzo wysokie krótkowzroczności (nawet powyżej –10 dioptrii), nadwzroczności (do +10 dioptrii) oraz astygmatyzm – znacznie poza zakresem możliwości lasera według europejskich standardów. Co istotne, zabieg jest odwracalny – soczewkę można w razie potrzeby usunąć lub wymienić.

To metoda szczególnie polecana osobom młodym (między 21. w 45 rokiem życia), z wysoką lub nietypową wadą wzroku, które oczekują komfortowej jakości widzenia, a jednocześnie nie chcą rezygnować z naturalnej akomodacji oka. Dzięki stabilności i ostrości obrazu, ICL często wybierają również osoby, dla których doskonałe widzenie to podstawa pracy – np. piloci, fotografowie czy sportowcy.

RLE – wymiana soczewki dla osób po 45. roku życia

RLE (Refractive Lens Exchange), czyli refrakcyjna wymiana soczewki, to metoda skierowana głównie do osób po 45. roku życia, u których naturalna soczewka oka zaczyna tracić elastyczność i zdolność akomodacji. Zabieg polega na usunięciu własnej soczewki i wszczepieniu w jej miejsce soczewki sztucznej: jedno- lub wieloogniskowej, dostosowanej do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Refrakcyjna wymiana soczewki RLE

RLE jest szczególnie polecany osobom z prezbiopią (starczowzrocznością), nadwzrocznością lub mieszaną wadą wzroku, a także tym, którzy nie mogą przejść korekcji laserowej ani zabiegu implantacji soczewek fakijnych (np. z powodu wieku). Co więcej, po RLE nie wystąpi już zaćma, ponieważ naturalna soczewka zostaje zastąpiona na stałe.

To rozwiązanie dla pacjentów, którzy nie tylko chcą pozbyć się okularów, ale również zyskać wyraźne widzenie na wszystkie odległości – zarówno do czytania, jak i do dali – dzięki zaawansowanym soczewkom multifokalnym czy torycznym (dla osób z astygmatyzmem). Choć RLE to zabieg o nieco dłuższym okresie rekonwalescencji niż laser, jego efekty są trwałe i przewidywalne, a jakość życia wielu pacjentów znacząco się poprawia.

Sprawdź cennik zabiegów korygujących wady wzroku
 

Wróć
Szare logo Weiss Klinik

Centrum Okulistyczne Weiss Klinik
ul. Wiejska 4, 41-503 Chorzów

Konto bankowe:
mBank S.A.
05 1140 1081 0000 2303 7000 1001

Kontakt z nami

Biuro Obsługi Pacjentów
tel. +48 32 245 97 63
tel. +48 785 051 300
e-mail: rejestracja.chorzow@scanmed.pl

Leczenie AMD (program lekowy)
tel. +48 785 059 387
tel. 32 420 63 50
Kontakt telefoniczny: od poniedziałku do piątku,
w godzinach od 7.30 do 15.00

Oddział szpitalny
tel. +48 32 245 97 65
e-mail: oddzial.chorzow@scanmed.pl

Sekretariat
tel. +48 32 245 91 61
fax. +48 32 245 97 62
e-mail: sekretariat.chorzow@scanmed.pl

Kontakt z nami

Weiss Klinik
poniedziałek czwartek: od 7:00 do 19:00
piątek: od 7:00 do 15:00

Weiss Optic
poniedziałek, wtorek i czwartek:
od 10:00 do 19:30
środa: od 10:00 do 15:30
piątek: od 10:00 do 14:00

OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH