Jakie lasery stosuje się w zabiegach laserowej korekcji wzroku?
Laserowa korekcja wzroku to kilkunastominutowy zabieg okulistyczny, który pozwala na poprawę ostrości widzenia, eliminując potrzebę noszenia okularów czy soczewek kontaktowych. W procedurze wykorzystywane są różnego rodzaju lasery – jeden z nich koryguje wadę wzroku, a inny odpowiednio przygotowuje nabłonek rogówki.
Na czym polega laserowa korekcja wzroku?
Laserowa korekcja wzroku to zabieg, którego celem jest precyzyjne ukształtowanie rogówki oka. W zależności od rodzaju korygowanej wady wzroku (krótkowzroczności, dalekowzroczności lub astygmatyzmu), okulista modeluje za pomocą lasera krzywiznę rogówki tak, aby światło skupiało się na siatkówce w odpowiedni sposób. Dzięki temu obraz widziany przez pacjenta staje się ostry i wyraźny. W zabiegach laserowej korekcji wzroku wykorzystuje się różne techniki (inaczej metody) laserowej korekcji wzroku, które różnią się między sobą sposobem przygotowania rogówki na działanie lasera i są indywidualnie dopasowywane do poszczególnych grup pacjentów.
Czytaj więcej: Jakie są metody laserowej korekcji wzroku?
Zabiegi laserowej korekcji wzroku wykorzystuje się również w korekcji starczowzroczności (prezbiopii), której objawy mogą pojawić się już po 45. roku życia. Laserowa korekcja starczowzroczności polega na wykorzystaniu specjalnego profilu rogówki i tzw. monowizji – dominujące oko korygowane jest do dali, a słabsze do bliży i odległości pośrednich.
Kto kwalifikuje się do zabiegu laserowej korekcji wzroku?
Każdy zabieg laserowej korekcji wzroku poprzedza wizyta kwalifikująca, podczas której lekarz okulista m.in. proponuje optymalną metodę zabiegową. Podczas kwalifikacji pacjent uczestniczy w wielu istotnych badaniach diagnostycznych wzroku, które pozwalają lekarzowi zweryfikować jego stan zdrowia.
Najważniejsze kryteria kwalifikacji do zabiegu laserowej korekcji wad wzroku to:
- wiek min. 21 lat (w przypadku laserowej korekcji prezbiopii 40 lat),
- brak chorób oczu i całkowita przezierność soczewki oka,
- stabilna wada wzroku, która nie ulega wahaniom o więcej niż 0,50 dioptrii,
- brak chorób współistniejących, np. autoimmunologicznych, chorób skóry, zaburzeń gojenia.
Umów wizytę kwalifikującą do laserowej korekcji wzroku
To też może Cię zainteresować: Kwalifikacja do laserowej korekcji wzroku: na czym polegają badania kwalifikujące?
Jakie lasery stosuje się w zabiegach laserowej korekcji wzroku?
W zabiegach laserowej korekcji wzroku stosuje się dwa rodzaje laserów: excimerowy oraz femtosekundowy. To urządzenia, które działają bardzo precyzyjnie, przez co procedura laserowej korekcji wad wzroku wiąże się z niskim ryzykiem powikłań po zabiegu i charakteryzuje się stosunkowo niską inwazyjnością. Z tego względu, laserowa korekcja wzroku jest wykonywana w ramach chirurgii jednego dnia, w znieczuleniu miejscowym – za pomocą specjalnych kropli. Dzięki temu pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu.
Laser excimerowy – korygujący wadę wzroku
Lasery excimerowe korygują samą wadę wzroku, poprzez zmianę krzywizny rogówki za pomocą ablacji laserowej – wiązka światła, którą wytwarza laser jest skupiana na rogówce i usuwa tkankę rogówki o określonej grubości. Co istotne, wytwarzana wiązka światła ultrafioletowego nie jest w stanie w żaden sposób uszkodzić rogówki oka. Lasery excimerowe stosowane w laserowej korekcji wad wzroku działają z prędkością rzędu 1000 impulsów na sekundę. Każdy impuls trwa około 10 nanosekund.
W Weiss Klinik zabiegi laserowej korekty przeprowadzamy za pomocą lasera excimerowego, który umożliwia korekcję nawet wysokich wad wzroku: krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu – w zakresach od -10 do +5 dioptrii, przy wielkości źrenic nawet do 8 mm.
Laser femtosekundowy – przygotowujący nabłonek rogówki do laserowania
Lasery femtosekundowe pozwalają na odpowiednie przygotowanie rogówki oka na działanie lasera excimerowego, co wpływa na okres gojenia się oka po zabiegu. Stosuje się je przede wszystkim w metodach głębokich laserowej korekcji wad wzroku, takich jak FemtoLASIK. Są to tzw. lasery pomocnicze, które używa się tylko przy konkretnych zabiegach.
Dzięki precyzji lasera femtosekundowego można wykonać niewielkie nacięcie w rogówce, tworząc tzw. płatek rogówki, który zostaje delikatnie odchylony na czas działania lasera excimerowego (korygującego wadę wzroku). Po zakończeniu procedury płatek zostaje przywrócony na swoje miejsce, co przyspiesza proces rekonwalescencji oraz minimalizuje ryzyko powikłań. Technologia laserów femtosekundowych pozwala osiągnąć niezwykłą precyzję zabiegu, co skutkuje poprawą jakości widzenia i krótszym okresem rekonwalescencji po laserowej korekcji wzroku.
Laserowa korekcja wzroku w Weiss Klinik w Chorzowie
W Centrum Okulistycznym Weiss Klinik w Chorzowie specjalizujemy się w zabiegach laserowej korekcji wzroku, z wykorzystaniem metod takich jak: EBK, FemtoLASIK oraz TransPRK.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ o laserowej korekcji wzroku