Kwalifikacja do laserowej korekcji wzroku: na czym polegają badania kwalifikujące?
Podczas kwalifikacji do laserowej korekcji wzroku wykonywane są szczegółowe badania oczu, które pozwolą ocenić, czy jesteś odpowiednim kandydatem do tego typu zabiegu. Jak wygląda wizyta kwalifikująca do zabiegu laserowej korekcji wzroku i jakie badania obejmuje? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule!
Kwalifikacja do zabiegu laserowej korekcji wzroku – krok po kroku…
Po przyjeździe do kliniki będziesz musiał zarejestrować się w Biurze Obsługi Pacjentów, gdzie pracownicy rejestracji założą Ci kartotekę. Następnie zostaniesz skierowany na pierwszą turę badań diagnostycznych, które wykonuje zespół wykwalifikowanych optometrystów i ortoptystów. Po badaniach otrzymasz kartę informacyjną o zabiegu laserowej korekcji wzroku, którą będziesz musiał uzupełnić o wszystkie niezbędne informacje o aktualnym stanie zdrowia.
Umów wizytę kwalifikującą do laserowej korekcji wzroku
Kolejnym etapem jest konsultacja z lekarzem specjalistą w dziedzinie laserowej korekcji wzroku. Lekarz omówi z Tobą wyniki badań i wskaże czy nie występują przeciwwskazania do wykonania operacji oczu laserem. Specjalista przeprowadzi także wywiad zdrowotny, w ramach którego może zapytać o Twój zawód, hobby, prowadzony styl życia czy historię przebytych chorób w rodzinie. Tego typu informacje pozwolą mu zakwalifikować Cię do tego rodzaju zabiegu i zaproponować Ci optymalną metodę korekcji – dopasowaną do rodzaju i wielkości Twojej wady wzroku, indywidualnych oczekiwań oraz predyspozycji. Podczas konsultacji, lekarz okulista wykona również dodatkowe badania okulistyczne.
PAMIĘTAJ! Część badań jest wykonywana po podaniu kropli, które rozszerzają źrenice, dlatego przez kilka godzin po wizycie nie będziesz w stanie prowadzić samochodu!
Jakie badania są wykonywane podczas wizyty kwalifikującej?
Kwalifikacja do laserowej korekcji wzroku trwa ok. 1,5-2 godziny. Przeprowadzane podczas niej badania pozwalają dokładnie ocenić wewnętrzne struktury oka, przede wszystkim rogówkę, soczewkę i siatkówkę.
Badania kwalifikujące do zabiegu laserowej korekcji wzroku obejmują:
- Badanie ciśnienia w gałce ocznej – pozwala na pomiar ciśnienia śródgałkowego, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania oka i utrzymania dobrego wzroku.
- Badanie wady refrakcji – pozwala określić rodzaj oraz wysokość wady wzroku. Obejmuje m.in. badanie autorefraktometrem oraz badanie przy użyciu szkieł próbnych o różnych mocach.
- Badanie długości gałki ocznej – inaczej biometria oka, pozwala na precyzyjne pomiary parametrów fizycznych oka. Badanie najczęściej wykorzystywane jest do zmierzenia długości osiowej gałki ocznej, a także grubości rogówki, głębokości komory przedniej oka i grubości soczewki.
- Badanie gęstości komórek śródbłonka rogówki – pozwala na ocenę ilości, kształtu i rozmieszczenia komórek śródbłonka rogówki, które są odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej przejrzystości rogówki oka.
- Badanie pola widzenia – pozwala zidentyfikować ubytki w polu widzenia, które mogą być spowodowane przez różne choroby oczu, takie jak jaskra, choroby siatkówki, odwarstwienie siatkówki czy nowotwory oka.
- Badanie aberracji w układzie optycznym – pozwala na ocenę zniekształceń obrazu, których nie da się skorygować okularami lub soczewkami kontaktowymi. Aberracje to zniekształcenia obrazu, które mogą powodować subiektywne pogorszenie ostrości widzenia, a także takie objawy jak np.: efekt halo wokół źródeł światła.
Dodatkowo podczas konsultacji w gabinecie okulistycznym lekarz wykonuje badanie przedniego odcinka oka, podczas którego sprawdza m.in. rogówkę, tęczówkę, źrenicę, soczewkę, przednią komorę oka i spojówkę. Badanie przedniego odcinka oka odbywa się za pomocą lampy szczelinowej. Następnie specjalista wykonuje badanie dna oka, podczas którego ocenia m.in. naczynia krwionośne w oku i obwód siatkówki oraz plamkę żółtą.
Podczas kwalifikacji do laserowej korekcji wzroku, lekarz okulista wykonuje również badania topografii i tomografii rogówki, które są kluczowymi badaniami diagnostycznymi w procesie kwalifikacji pacjenta do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Badania te umożliwiają dokładną ocenę kształtu, grubości i struktury rogówki.
Kompleksowa kwalifikacja do laserowej korekcji wzroku w Weiss Klinik
W Centrum Okulistycznym Weiss Klinik zajmujemy się diagnozowaniem i korygowaniem za pomocą lasera wad wzroku, takich jak krótkowzroczność (do -10 D), dalekowzroczność (do +5 D), astygmatyzm (do 6 D) i starczowzroczność. Wykonujemy zabiegi laserowej korekcji wad wzroku, które mają na celu zapewnić komfortowe i ostre widzenie bez okularów i soczewek. Podczas kwalifikacji do laserowej korekcji wzroku korzystamy ze specjalnej platformy diagnostycznej, która pozwala precyzyjnie zmierzyć rogówkę oka, ocenić progresję zmian w oku i indywidualnie zaplanować zabiegi laserowej korekcji – wszystko po to, aby uzyskać jak najlepsze efekty korekcji.
Czytaj więcej: Czy warto zrobić laserową korekcję wzroku?