Jakie są metody laserowej korekcji wzroku?
Metody laserowej korekcji wzroku różnią się sposobem przygotowania rogówki na działanie lasera, którego zadaniem jest likwidacja wady wzroku. Zastosowanie danej metody zależy od rodzaju i wielkości wady wzroku oraz oczekiwań i predyspozycji pacjenta. Wybór metody zabiegowej poprzedzają szczegółowe badania narządu wzroku.
Jaką metodę laserowej korekcji wzroku wybrać?
O tym decyduje lekarz w czasie wizyty kwalifikującej pod kątem zabiegu laserowej korekcji. Taka wizyta ma na celu poznanie oczekiwań samego pacjenta oraz szczegółowe zbadanie jego oczu. W ośrodku specjalizującym się w laserowej korekcji wad wzroku pacjent poddawany jest bezbolesnym badaniom pomiaru wady wzroku i ostrości widzenia, grubości rogówki, topografii rogówki oraz ilości łez. Wyniki badań omawiane są z lekarzem okulistą, który specjalizuje się w laserowej korekcji wad wzroku. Podczas spotkania z pacjentem lekarz pyta również o styl życia i oczekiwania. Aktywność fizyczna i zawodowa to jedne z kluczowych elementów, na podstawie których okulista proponuje metodę zabiegową.
Wizyta kwalifikująca do laserowej korekcji wzroku w Weiss Klinik
Jakie są metody laserowej korekcji wzroku?
Zabiegi laserowej korekcji wzroku polegają na usunięciu górnej warstwy komórkowej rogówki (nabłonka), a następnie odpowiednim wymodelowaniu leżącej pod nią tkanki rogówki za pomocą lasera. W zabiegach stosuje się kilka metod, które różnią się sposobem przygotowania rogówki oka na działanie lasera korygującego wadę wzroku. Ogólna klasyfikacja wyróżnia metody powierzchniowe oraz głębokie. Wszystkie z nich mogą zostać zastosowane w korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu i starczowzroczności.
Metody powierzchniowe charakteryzują się nieco dłuższym czasem rekonwalescencji, ze względu na usunięty nabłonek rogówki, który ulega naturalnej odbudowie po zabiegu. Metody powierzchniowe laserowej korekcji wzroku są zwykle stosowane u osób aktywnych fizycznie, a także pracujących w tzw. zawodach kontaktowych (pracownicy służb mundurowych i medycznych), z uwagi na brak ryzyka uszkodzenia płatka rogówki – jakie istnieje z kolei w metodach głębokich.
Metody głębokie są stosowane w korekcji wyższych i bardziej skomplikowanych wad wzroku. Cechuje je krótszy okres rekonwalescencji, ze względu na wytworzony płatek rogówki, który z czasem ulega zrośnięciu z pozostałą częścią rogówki. Jak już wcześniej wspominaliśmy, z uwagi na wytwarzany w głębokich metodach płatek, nie są one zalecane dla osób wykonujących zawody, które wiążą się z ryzykiem urazu oczu.
Metody laserowej korekcji wzroku w Weiss Klinik
Metody powierzchniowe: na czym polegają metody LASEK , EBK, Trans PRK?
W przypadku metod powierzchniowych podczas zabiegu laserowej korekcji usuwa się nabłonek rogówki, który ulega naturalnej odbudowie po zabiegu. Następnie chirurg okulista modeluje leżącą pod nabłonkiem tkankę rogówki za pomocą lasera excimerowego. Wyróżnia się kilka rodzajów metod powierzchniowych, które różnią się sposobem usuwania nabłonka rogówki – przygotowania rogówki na działanie lasera:
- EBK – polega na delikatnym usunięciu nabłonka rogówki za pomocą specjalnego urządzenia (epikeratomu). Metoda EBK jest mało inwazyjna, dzięki czemu powrót do sprawności jest szybszy. Po zabiegu laserowej korekcji lekarz zakłada specjalną soczewkę ochronną.
- LASEK – polega na usunięciu całego nabłonka, po uprzednim zmiękczeniu go roztworem alkoholu. Następnie nabłonek odrasta w sposób naturalny, co wiąże się z dłuższym czasem gojenia się oka po zabiegu. Po zabiegu również zakładana jest soczewka ochronna.
- Trans PRK – inaczej nazywana „bezdotykową” metodą laserowej korekcji wzroku. Wykorzystuje energię jednego lasera – excimerowego, który jednocześnie usuwa nabłonek rogówki i koryguje wadę wzroku.
Metody głębokie: na czym polegają metody LASIK, FemtoLASIK?
Metody głębokie charakteryzuje krótszy okres rekonwalescencji, rekomenduje się je także osobom o dużych wadach wzroku. W przypadku metod głębokich podczas zabiegu laserowej korekcji wzroku wytwarza się płatek ze stromy rogówki, który z czasem ulega zrośnięciu, dzięki temu proces gojenia się rany jest szybszy niż w przypadku metod powierzchniowych. W przypadku metod głębokich wyróżnia się dwie podstawowe metody – LASIK i femtoLASIK.
- LASIK – w tej metodzie płatek ze strony rogówki wytwarzany jest za pomocą specjalnego urządzenia (mikrokeratomu). Następnie rogówka oka modelowana jest laserem excimerowym, a po zakończeniu zabiegu wytworzony płatek jest precyzyjnie umiejscawiany przez lekarza na swoim pierwotnym miejscu.
- femtoLASIK – w tej metodzie płatek rogówki wytwarzany jest za pomocą lasera femtosekundowego. Dalsze czynności zabiegowe są identyczne jak w przypadku metody LASIK. Metoda femtoLASIK charakteryzuje się niskim uszkodzeniem mechanicznym rogówki i szybszym okresem rekonwalescencji.
Która metoda laserowej korekcji wzroku jest lepsza?
Nie ma najlepszej czy najgorszej metody laserowej korekcji wzroku. Wszystkie z nich mają jeden, ten sam cel: korekcję wady wzroku i pozbycie się okularów korekcyjnych i/lub soczewek kontaktowych. Właściwą metodę, czyli optymalną dla samego pacjenta, uwzględniając stan zdrowia oczu oraz oczekiwania pacjenta, proponuje lekarz okulista na podstawie badań wykonanych podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu laserowej korekcji.