Do jakiej wady można wykonać laserową korekcję wzroku?
Wady wzroku to plaga naszych czasów, a z roku na rok liczba krótkowidzów, dalekowidzów i astygmatyków rośnie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co najmniej 2,2 miliarda ludzi zmaga się z wadą refrakcji, a to niemal 1/3 całej ludzkości! Na szczęście, istnieją skuteczne metody korekcji wad wzroku, które pozwalają na komfort widzenia i to bez okularów czy soczewek kontaktowych. Jedną z nich jest zabieg laserowej korekcji wad wzroku.
Czym są wady refrakcji?
Wady wzroku, inaczej właśnie wady refrakcji, powstają w wyniku zaburzonego mechanizmu refrakcji oka i nieprawidłowej budowy anatomicznej rogówki oka. Osoby dotknięte wadami refrakcji mają problem z prawidłową ostrością wzroku, mogą również widzieć zniekształcone kontury przedmiotów. Stan ten wynika z nieprawidłowego skupiania się światła na siatkówce oka, np. obraz jest ogniskowany przed nią lub za nią. Do najczęstszych wad wzroku należą: krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm.
Czytaj więcej: jakie wady możemy skorygować za pomocą laserowej korekcji wzroku?
Kto kwalifikuje się do zabiegu laserowej korekcji wad wzroku?
Laserowa korekcja wad wzroku to zabieg, który może zostać wykonany u osób po 21. roku życia, które mają stabilną wadę wzroku – czyli taką, która nie ulega dużym wahaniom w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Każdy zabieg laserowej korekcji wzroku poprzedza kompleksowa kwalifikacja, podczas której pacjent uczestniczy w szczegółowych badaniach okulistycznych. Taka wizyta trwa ok. 1,5h-2h razem z wszystkimi badaniami i rozmową z lekarzem.
Inne warunki kwalifikacji do zabiegu laserowej korekcji wzroku:
- Stan zdrowia oczu – czyli brak zdiagnozowanych innych chorób oczu, takich jak np. zaćma, jaskra, choroby siatkówki i rogówki.
- Ogólny stan zdrowia – czyli brak chorób współistniejących np. autoimmunologicznych, chorób skóry, zaburzeń gojenia.
- Grubość rogówki – rogówka oka musi być wystarczająco „gruba”, aby uniknąć powikłań i zapewnić optymalne wyniki korekcji laserowej.
Umów wizytę kwalifikującą do laserowej korekcji wzroku
Laserowa korekcja wad wzroku – do ilu dioptrii?
Laserowa korekcja wzroku umożliwia korekcję wad refrakcji, takich jak: krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. W zależności od wysokości danej wady wzroku, indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz jego oczekiwań co do efektów korekcji, dopasowuje się optymalną metodę korekcji – podstawowa klasyfikacja wyróżnia metody powierzchniowe oraz głębokie. Każda technika charakteryzuje się nieco innym sposobem przygotowania rogówki na działanie lasera excimerowego – korygującego wadę wzroku podczas zabiegu laserowej korekcji.
Dowiedz się więcej o metodach laserowej korekcji wzroku.
Chociaż laserowa korekcja wzroku to skuteczna metoda korekcji wad refrakcji, istnieją pewne ograniczenia co do wysokości wad, które można skorygować za pomocą lasera. Według europejskich i amerykańskich wytycznych, metody laserowej korekcji wzroku pozwalają skorygować:
- krótkowzroczność (od -0,5 dioptrii do -10 dioptrii),
- nadwzroczność (od +0,5 dioptrii do +5 dioptrii),
- astygmatyzm (do 6 dioptrii cylindrycznych).
Warto pamiętać, że istnieją wyjątki od tych ogólnych zasad. W niektórych przypadkach, przy zastosowaniu technik laserowych, można skorygować nieco wyższe wady wzroku. Ostateczną decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do laserowej korekcji wzroku podejmuje lekarz okulista na podstawie wyników badań diagnostycznych.
Czy laserowa korekcja wad wzroku koryguje wady mieszane?
Zabiegi laserowej korekcji wzroku mogą zostać przeprowadzone zarówno u pacjentów z pojedynczą wadą refrakcji, jak i w przypadku wad mieszanych – takich jak np. krótkowzroczność z współistniejącym astygmatyzmem.
Lasery stosowane podczas zabiegu laserowej korekcji wad wzroku działają bardzo precyzyjnie, co pozwala na jednoczesne skorygowanie kilku wad wzroku, a cała procedura wiąże się z niskim ryzykiem powikłań pooperacyjnych. W zabiegach korekcji wad wzroku wykorzystywane są lasery excimerowe i femtosekundowe.
Laserowa korekcja wad wzroku w Weiss Klinik w Chorzowie
W Centrum Okulistycznym Weiss Klinik w Chorzowie wykonujemy zabiegi laserowej korekcji wad wzroku, które mają na celu zapewnić komfortowe i ostre widzenie bez okularów i soczewek. Wykonujemy również laserową korekcję starczowzroczności, rekomendowaną dla osób powyżej 40. roku życia, z objawami starczowzroczności.
Dowiedz się więcej o laserowej korekcji wad wzroku w Weiss Klinik