Jakie wady możemy skorygować za pomocą laserowej korekcji wzroku?
Podobno co czwarta osoba na świecie ma problem z przeczytaniem książki, a ponad 1,6 miliarda ludzi na świecie nie widzi dobrze przedmiotów z daleka. Wady wzroku to plaga dzisiejszych czasów, a z roku na rok liczba krótkowidzów i astygmatyków rośnie. Przyczyn może być wiele, a do najczęstszych należą: praca w środowisku niekorzystnym dla oczu (np. przed ekranem monitora), nieleczone choroby współistniejące (np. cukrzyca), a także predyspozycje genetyczne oraz wiek. Wady wzroku można leczyć za pomocą krótkich zabiegów laserowej korekcji wad wzroku.
Rodzaje wad wzroku
Wady wzroku, inaczej nazywane wadami refrakcji, powstają w wyniku zaburzonego mechanizmu refrakcji oka i nieprawidłowej budowy anatomicznej rogówki oka. Do najczęstszych wad wzroku należą: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm oraz prezbiopia. Przy krótkowzroczności obraz powstaje przed siatkówką, przez co pojawiają się problemy z prawidłowym widzeniem przedmiotów z daleka. Przy nadwzroczności (dalekowzroczności) obraz powstaje za siatkówką, przez co występują trudności z ostrym widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko lub w odległościach pośrednich.
Przy astygmatyzmie problemy z widzeniem wynikają z nieprawidłowej budowy anatomicznej rogówki oka, przez co promienie załamują się w oku na dwóch różnych płaszczyznach jednocześnie, przez co astygmatycy widzą niewyraźnie i mają wrażenie, że krawędzie widzianych przedmiotów „falują”. Astygmatyzm występuje wraz z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością i mówimy wówczas o astygmatyzmie krótko- lub dalekowzrocznym.
W przypadku starczowzroczności zaburzenia widzenia powstają na skutek starzenia się naszego organizmu i mają związek z gorszą pracą mięśnia rzęskowego, w efekcie czego soczewka oka traci pierwotną jakość w zakresie elastyczności i możliwości akomodacji. Najczęstszym objawem starczowzroczności jest konieczność zakładania okularów do czytania.
Laserowa korekcja wad wzroku
Za pomocą zabiegu laserowej korekcji wad wzroku możemy skorygować wszystkie wspomniane wady refrakcji – krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, starczowzroczność. Celem zabiegu jest uzyskanie prawidłowego widzenia, bez konieczności dodatkowej korekcji za pomocą okularów czy soczewek. Od rodzaju wady oraz jej wielkości będzie zależał wybór metody laserowej korekcji wzroku, którą lekarz proponuje podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu.
Wizyta kwalifikacyjna do zabiegu laserowej korekcji wzroku
Podczas zabiegu laserowej korekcji wzroku lekarz okulista za pomocą lasera modeluje powierzchnię rogówki oka tak, aby uzyskała ona odpowiedni kształt – uwypukla ją przy dalekowzroczności, spłaszcza przy krótkowzroczności lub wyrównuje przy astygmatyzmie. Natomiast w przypadku laserowej korekcji starczowzroczności, procedura wykorzystuje tzw. monowizję, korygując jedno oko do dali, a drugie do bliży i odległości pośrednich. Warunkiem wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku jest stabilna wada wzroku przez minimum 12 miesięcy. Pacjent powinien również ukończyć 21. rok życia, ponieważ w tym wieku najczęściej gałka oczna przestaje rosnąć i wada wzroku stabilizuje się.
Rekomendowane wielkości wad wzroku do zabiegów laserowych to:
- -10 dioptrii w przypadku krótkowzroczności,
- +5 dioptrii w przypadku nadwzroczności,
- do 6 dioptrii w przypadku astygmatyzmu.
Lasery w korekcji wad wzroku
Lasery stosowane podczas zabiegu laserowej korekcji wad wzroku potrafią usunąć 1 dioptrię w czasie zaledwie 3 sekund! To urządzenia, które działają bardzo precyzyjnie, przez co procedura laserowej korekcji wad wzroku wiąże się z niskim ryzykiem powikłań po zabiegu. W zabiegach korekcji wad wzroku wykorzystywane są lasery excimerowe i femtosekundowe.
Lasery excimerowe korygują samą wadę wzroku, poprzez zmianę krzywizny rogówki za pomocą ablacji laserowej – wiązka światła, którą wytwarza laser jest skupiana na rogówce i usuwa tkankę rogówki o określonej grubości. Z kolei lasery femtosekundowe pozwalają na odpowiednie przygotowanie rogówki oka na działanie lasera excimerowego, co wpływa na okres gojenia się oka po zabiegu. Laser stosowany podczas zabiegu wytwarza zimną wiązkę światła ultrafioletowego, dlatego w żadnym wypadku nie może poparzyć czy w jakikolwiek inny sposób uszkodzić oka.
Metody laserowej korekcji wzroku
W laserowej korekcji wad wzroku stosuje się kilka metod, które różnią się sposobem przygotowania rogówki do właściwej ablacji laserowej za pomocą lasera excimerowego. Wybór metody zabiegu zależy od rodzaju i wielkości wady wzroku oraz od indywidualnych oczekiwań i predyspozycji pacjenta. Ogólna klasyfikacja wyróżnia metody powierzchniowe i głębokie.
W metodach powierzchniowych rogówka oka odbudowuje się samodzielnie po zabiegu, zaś w przypadku metod głębokich wytwarza się płatek rogówki, który z czasem zrasta się. W przypadku wysokich wad wzroku zwykle stosuje się metody głębokie, takie jak femtoLASIK. Z kolei w przypadku mniejszych wad stosuje się metody powierzchniowe, takie jak EBK.
Dowiedz się więcej o metodach laserowej korekcji wad wzroku.