Wszystko, co warto wiedzieć o zabiegu refrakcyjnej wymianie soczewki RLE
Jesteś po 40. roku życia i dokucza Ci wada wzroku? Zauważasz u siebie pierwsze objawy starczowzroczności? Refrakcyjna wymiana soczewki to alternatywna metoda korekcji wad refrakcji, rekomendowana w szczególności pacjentom starszym, którzy chcą pozbyć się wady wzroku czy też potrzebnych już okularów do czytania (objaw starczowzroczności, prezbiopii). To również rozwiązanie dla pacjentów, którzy z różnych powodów nie zakwalifikowali się do leczenia wady laserem. Czym jest refrakcyjna wymiana soczewki RLE i co warto o niej wiedzieć?
![](/fileadmin/_processed_/7/d/csm_refrkacyjnej-wymianie-soczewki-RLE_ea432d314e.jpg)
Dla kogo refrakcyjna wymiana soczewki RLE?
Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki RLE (z ang. Refractive Lens Exchange) to zabieg chirurgiczny, który ma na celu poprawę ostrości widzenia poprzez wymianę naturalnej soczewki oka na sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową o indywidualnie dobranej mocy optycznej. Zabieg może być wykonany u osób z wadami wzroku, takimi jak krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz u tych, które pragną również pozbycia się „okularów do czytania”, stosowanych z powodu starczowzroczności.
Sprawdź też: Laserowa korekcja wzroku w Weiss Klinik
Refrakcyjna wymiana soczewki RLE będzie odpowiednia dla:
- osób powyżej 45. roku życia, z wysokimi wadami wzroku, które nie kwalifikują się do laserowej korekcji wzroku, np. z powodu za cienkiej rogówki lub występowania zespołu suchego oka,
- osób z prezbiopią (starczowzrocznością), których naturalna soczewka oka nie jest już tak samo ,,wydajna” jak kiedyś, przez co potrzebują dodatkowych okularów do czytania.
Decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki RLE podejmuje lekarz okulista podczas wizyty kwalifikującej. Podczas kwalifikacji okulista omawia z pacjentem jego oczekiwania co do efektów korekcji, a także ocenia stan zdrowia oczu, wykonuje pomiary wad refrakcji oraz badania oceniające indywidualne cechy anatomiczne rogówki, jak badanie biometrii oka. Takie pomiary są niezbędne w celu doboru odpowiedniej mocy sztucznej soczewki, która zapewni optymalną ostrość wzroku po zabiegu.
PAMIETAJ! Badania wykonywane są po podaniu leku rozszerzającego źrenice, dlatego warto zapewnić sobie opiekę drugiej osoby podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki RLE.
Umów wizytę kwalifikującą do refrakcyjnej wymiany soczewki RLE
Na czym polega zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki RLE?
Refrakcyjna korekcja wad wzroku RLE przypomina nieco procedurę usuwania zaćmy podczas operacji zaćmy. Chirurg okulista najpierw usuwa naturalną soczewkę oka za pomocą fakoemulsyfikacji (tak samo jak przy zaćmie), aby następnie w jej miejsce wszczepić implant wewnątrzgałkowy (sztuczną soczewkę) dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta. Cała procedura trwa kilkanaście minut. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym (poprzez zakropienie oczu), w ramach chirurgii jednego dnia. Co istotne, w przypadku korekcji obojga oczu, drugi zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki może zostać wykonany w odstępie około 14 dni od pierwszego zabiegu.
Jakie rodzaje soczewek stosuje się podczas zabiegu RLE?
Soczewki wewnątrzgałkowe stosowane podczas refrakcyjnej wymiany soczewki RLE mają imitować naturalną zdolność oka do akomodacji i widzenia we wszystkich odległościach – bliskich, dalekich, jak i pośrednich (np. podczas pracy przed monitorem komputera). Podczas zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki RLE pacjentowi proponuje się zazwyczaj model soczewki wieloogniskowej, aby zapewnić dobre widzenie na wszystkie odległości. Wszystkie rodzaje soczewek występują dodatkowo w wersji torycznej – dla astygmatyków.
Rodzaje soczewek stosowanych podczas zabiegu RLE
- Soczewki dwuogniskowe (też toryczne) – ten rodzaj soczewek pozwala na wyraźne widzenie w dwóch odległościach – blisko i daleko. W przypadku wersji torycznej, soczewki dwuogniskowe dodatkowo korygują astygmatyzm.
- Soczewki o wydłużonej głębi ostrości EDoF (też toryczne) – ten rodzaj soczewek umożliwia wyraźne widzenie na odległość pośrednią i daleką.
- Soczewki trójogniskowe (też toryczne) – inaczej soczewki multifokalne, które umożliwiają wyraźne widzenie na trzy odległości: blisko, daleko i pośrednio. W przypadku soczewek trójogniskowych torycznych dodatkowo korygują astygmatyzm.
Ile trwa rekonwalescencja po soczewkowej korekcji wzroku RLE?
Rekonwalescencja po zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki RLE trwa zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy. Warto jednak pamiętać, że jest to kwestia bardzo indywidualna – niektórzy pacjenci już po kilku dniach od zabiegu mogą wrócić do swoich codziennych aktywności, a u innych powrót do sprawności może potrać dłużej. Przez kilka godzin po zabiegu może występować światłowstręt, łzawienie, pieczenie i uczucie ciała obcego w oku. Jest to naturalne, a dolegliwości te ustępują same po krótkim czasie. Przez kolejne dwa tygodnie mogą występować tymczasowe wahania ostrości wzroku w wyniku procesu stabilizacji widzenia po zabiegu. W czasie trwania rekonwalescencji należy zgłaszać się na wizyty kontrolne i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Zalecenia po zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki RLE – nasza checklista!
- Odpoczywaj i ogranicz wysiłek wzrokowy – szczególnie w pierwszej dobie po zabiegu.
- Stosuj krople do oczu i stosuj je zgodnie z zaleceniami okulisty.
- Unikaj silnego światła i noś okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV.
- Ogranicz aktywność i wysiłek fizyczny – na co najmniej 1 miesiąc po zabiegu.
- Unikaj kąpieli w basenach i innych zbiornikach wodnych – co najmniej przez 1 miesiąc po zabiegu.
- Konsultuj się z lekarzem okulistą - szczególnie, gdy zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości.
Jakie są przeciwskazania do wykonania zabiegu RLE?
Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki RLE nie może być wykonany u kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz u osób z zaawansowaną jaskrą. Inne przeciwskazania to także niektóre choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca i choroby autoimmunologiczne, które mogą zwiększać ryzyko powikłań po zabiegu RLE.
Chirurgia refrakcji w Weiss Klinik w Chorzowie
W Centrum Okulistycznym Weiss Klinik w Chorzowie specjalizujemy się w chirurgii refrakcyjnej, czyli zabiegach mających na celu skorygowanie wad wzroku. Wykonujemy laserową korekcję wzroku oraz zabieg wszczepienia soczewek fakijnych, a u osób powyżej 45. roku życia wykonujemy również refrakcyjną wymianę soczewki RLE lub laserową korekcję wzroku w leczeniu starczowzroczności z wykorzystaniem monowizji.
CZYTAJ WIĘCEJ: Okulistyka