Laserowa korekcja wzroku w leczeniu starczowzroczności
Jesteś po 45. roku życia i coraz trudniej jest Ci przeczytać drobny tekst? To mogą być objawy starczowzroczności, które związane są ze starzeniem się naturalnej soczewki oka i zaburzeniami akomodacji. To proces, którego z biologicznego punktu widzenia nie da się zatrzymać, ale można zniwelować uciążliwe skutki prezbiopii za pomocą zabiegów laserowej korekcji wzroku.
Czym jest laserowa korekcja wzroku?
Laserowa korekcja wzroku to zabieg mający na celu poprawę ostrości widzenia i pozbycie się wad wzroku poprzez zmianę kształtu rogówki za pomocą lasera excimerowego. Taki laser działa z prędkością rzędu 1000 impulsów na sekundę. Każdy impuls trwa około 10 nanosekund. Oznacza to, że laser stosowany w laserowej korekcji wzroku może usunąć warstwę tkanki o grubości około 1 mikrona w ciągu zaledwie jednej sekundy!
Laserowa korekcja wzroku, Chorzów, Śląsk
Laserowa korekcja wzroku to metoda korygowania krótkowzroczności (do -10 dioptrii), dalekowzroczności (do +5 dioptrii), astygmatyzmu (do +/-6 dioptrii), ale i starczowzroczności – a właściwie jej objawów, które pojawiają się wraz z wiekiem, zwykle już po 45. roku życia.
Przy wadach refrakcji, zabieg laserowej korekcji wzroku polega na odpowiednim wymodelowaniu rogówki oka, aby uzyskać prawidłowe widzenie bez konieczności zakładania okularów czy soczewek kontaktowych.
Umów wizytę do laserowej korekcji wzroku
– Laserowa korekcja starczowzroczności polega z kolei na wykorzystaniu specjalnego profilu rogówki i tzw. monowizji – dominujące oko korygowane jest do dali, a słabsze do bliży i odległości pośrednich. Jednym z kryteriów kwalifikacji do tego typu zabiegów jestm.in. całkowita przezierność soczewki. Ważne jest również określenie stopnia tolerancji pacjenta na różne ustawienie ostrości w obu oczach. W tym celu podczas kwalifikacji pacjenta do laserowej korekcji prezbiopii wykonuje się m.in. test dominacji oka, badanie tolerancji monowizji czy OCT rogówki – wyjaśnia dr n. med. Łukasz Cwalina, specjalista Weiss Klinik w dziedzinie laserowej korekcji wzroku.
Czym jest starczowzroczność (prezbiopia)?
Starczowzroczność, inaczej nazywana prezbiopią, to zespół zmian fizjologicznych, które zachodzą w oku wraz z wiekiem. Zmiany dotyczą naturalnej soczewki oka, która w wyniku starzenia się organizmu nie jest w stanie skupiać promieni świetlnych tak dobrze, jak kiedyś i w rezultacie pojawiają się problemy z prawidłowym widzeniem z bliska i odległości pośrednich.
– W wyniku starzenia się soczewki oka, pogarsza się również praca mięśnia rzęskowego, który odpowiada za właściwą akomodację, czyli zdolność do ostrego widzenia obiektów znajdujących się w różnych odległościach. Trudności w przeczytaniu drobnego druku, np. w książce, gazecie, na etykietach podczas zakupów to jeden z pierwszych objawów starczowzroczności. Niekiedy mogą pojawić się także zaburzenia koncentracji, zmęczenie oraz bóle głowy. – wyjaśnia dr Łukasz Cwalina z Weiss Klinik.
Na czym polega monowizja w laserowej korekcji starczowzroczności?
Laserowa korekcja wzroku w kierunku zniwelowania objawów starczowzroczności wykorzystuje naturalną asymetrię oczu człowieka, aby jedno oko lepiej widziało przedmioty z daleka, a drugie z bliska. Połączenie tej naturalnej asymetrii z laserową korekcją wzroku umożliwia stworzenie tzw. sfery połączonej, dzięki której można uzyskać prawidłowe widzenie w każdej odległości, bez okularów „do czytania” czy soczewek kontaktowych.
Laserowa korekcja starczowzroczności w Weiss Klinik
W Centrum Okulistycznym Weiss Klinik w Chorzowie wykonujemy laserową korekcję starczowzroczności. Zabieg charakteryzuje się niską inwazyjnością i stosunkowo krótkim okresem rekonwalescencji. Szczegółowe informacje na temat laserowej korekcji starczowzroczności w Weiss Klinik można uzyskać w Biurze Obsługi Pacjenta, pod numerem tel. 32 245 97 63.
Umów wizytę do laserowej korekcji wzroku w korekcji starczowzroczności
Dr n. med. Łukasz Cwalina to chirurg okulista, specjalista w zakresie chirurgii refrakcyjnej i zaćmy, chorób rogówki oraz jaskry. W Weiss Klinik przeprowadza operacje usunięcia zaćmy, refrakcyjnej wymiany soczewki (RLE), implantacji soczewek fakijnych i zabiegi laserowej korekcji wad wzroku. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń przedniego odcinka oka.