Back to top
Weiss Klinik - optyk, okulistyka, chirurgia plastyczna

Blog

Laserowa korekcja wad wzroku

ODZYSKAJ WZROK SPRZED LAT! Laserowa korekcja starczowzroczności w Weiss Klinik

Jesteś aktywny zawodowo, uprawiasz sport, podróżujesz… a jednak, musisz „wyciągać rękę”, aby zobaczyć tekst książki lub SMS? To mogą być pierwsze objawy starczowzroczności! W Weiss Klinik leczymy prezbiopię za pomocą zabiegu laserowej korekcji wzroku.

W Centrum Okulistycznym Weiss Klinik w Chorzowie wykonujemy laserową korekcję starczowzroczności. Zabieg charakteryzuje się niską inwazyjnością i stosunkowo krótkim okresem rekonwalescencji.

Czym jest prezbiopia?

Prezbiopia, nazywana częściej starczowzrocznością, związana jest z pogorszeniem pracy mięśnia rzęskowego i naturalnym starzeniem się soczewki oka, która wraz z wiekiem nie jest w stanie skupiać promieni świetlnych tak dobrze jak kiedyś. W rezultacie pojawiają się problemy z prawidłową akomodacją i widzeniem z bliska, szczególnie w słabszych warunkach oświetleniowych.

Jakie są objawy starczowzroczności?

Z pewnością widzieliście kiedyś osobę w sklepie, w domu lub w innym miejscu, która „wytężała” wzrok, próbując odczytać drobny druk na etykietach, w książce lub na smartfonie. Pierwsze objawy starczowzroczności to najczęściej właśnie problemy z ostrością widzenia do bliży, niekiedy mogą występować również zmęczenie, problemy z koncentracją, mrużenie oczu, a także bóle głowy. Objawy mogą pogłębiać się wraz z wiekiem – mniej więcej do 60. roku życia.

Laserowa korekcja starczowzroczności… krok po kroku

Starczowzroczność (prezbiopia) to proces, którego z biologicznego punktu widzenia nie da się zatrzymać, ale istnieją metody korekcji, które niwelują uciążliwe skutki prezbiopii. Jedną z nich jest zabieg laserowej korekcji starczowzroczności, która polega na korekcji wady wzroku do dali oraz wykorzystaniu specjalnego profilu rogówki i tzw. monowizji.

Procedura wykorzystuje zimną energię dwóch laserów – femtosekundowego oraz excimerowego. Pierwszy odpowiada za precyzyjne odseparowanie płatka rogówki, z kolei drugi koryguje jej kształt. Następnie wytworzona zostaje monowizja – rogówka oka dominującego modelowana jest w taki sposób, aby uzyskać dobrą ostrość widzenia do dali, a na oku towarzyszącym stosowana jest korekcja do bliży i odległości pośrednich. Różnicę pomiędzy dwoma oczami ustala lekarz podczas wizyty kwalifikującej, zwykle nie wynosi więcej niż 1,5 dioptrii.

Jednym z warunków kwalifikacji do zabiegu jest całkowita przezierność soczewki, czyli nasza soczewka oka nie może być „zmętniała”, np. na skutek zaćmy w oku. W przypadku, gdy lekarz podczas kwalifikacji zauważy zmętnienie soczewki, zaproponuje alternatywne rozwiązanie, np. zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki (RLE).

Szczegółowe informacje na temat laserowej korekcji starczowzroczności w Weiss Klinik można uzyskać w Biurze Obsługi Pacjenta, pod numerem tel. 32 245 97 63.