Laserowa korekcja wzroku w korekcji krótkowzroczności
Krótkowzroczność, nazywana również miopią, to powszechna wada wzroku, która powoduje niewyraźne widzenie odległych obiektów. Statystycznie stanowi jedną z najczęściej występujących wad refrakcji, na którą cierpi ponad 1,6 miliarda ludzi na całym świecie. Miopie koryguje się za pomocą okularów lub soczewek z minusami, ale istnieją również operacyjne metody korekcji krótkowzroczności, do których należy m.in. zabieg laserowej korekcji wzroku.
Czym jest krótkowzroczność?
Krótkowzroczność, inaczej miopia lub bliskowzroczność, polega na tym, że równoległe promienie świetlne, które przedostają się do oka, skupiają się nie na siatkówce, lecz przed nią – czego efektem jest nieostre widzenie na dalsze odległości. Ze względu na stopień zaawansowania wady, wyróżnia się trzy rodzaje krótkowzroczności: niską (do -2,00 D), średnią (od -3,00 D do -6,00 D) oraz wysoką (powyżej -6,00 D).
Korekcja wad wzroku w Weiss Klinik
Jakie są przyczyny krótkowzroczności?
Miopia dotyka ludzi w każdym wieku, jednak najczęściej rozpoczyna się już w dzieciństwie (krótkowzroczność dziecięca) lub w okresie dojrzewania. Istnieje wiele czynników, które mogą przyczyniać się do rozwoju tej wady wzroku. Należą do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, jak i te związane z budową anatomiczną oczu np. zbyt długa gałka oczna (krótkowzroczność osiowa), nadmierny współczynnik załamania soczewki (krótkowzroczność refrakcyjna) czy zbyt wypukła krzywizna rogówki lub soczewki (krótkowzroczność krzywiznowa).
Jeśli chodzi o czynniki środowiskowe, wśród przyczyn krótkowzroczności wymienia się m.in. częstą eksploatację wzroku przed ekranami urządzeń mobilnych, takich jak smartfony, tablety, laptopy, a także czytanie w nieodpowiednich warunkach oświetleniowych. Dodatkowo naukowcy zauważają zależność pomiędzy krótkowzrocznością a długotrwałą pracą w bliskich odległościach.
Metody korekcji krótkowzroczności – pomoce optyczne czy zabieg chirurgiczny?
Najczęściej wybieranym i najprostszym sposobem korygowania krótkowzroczności są okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe o wartościach minusowych. Jednak tradycyjne rozwiązania nie są pozbawione niedogodności. Okulary można np. zgubić lub uszkodzić, a soczewki kontaktowe nie są dla każdego, ponieważ nie każde oko je toleruje. Noszenie okularów może być dodatkowo problematyczne dla osób, które są aktywne fizycznie i/lub wykonują tzw. zawody kontaktowe.
Inne metody korekcji miopii to zabiegi chirurgii refrakcyjnej. Mają one na celu trwale skorygować wadę i zapewnić pacjentowi pełny komfort widzenia bez okularów i soczewek kontaktowych. Wśród nich warto wymienić zabieg laserowej korekcji wzroku, który umożliwia korekcję krótkowzroczności nawet do -10 dioptrii optycznych.
Laserowa korekcja wzroku, Śląsk, Katowice, Chorzów
Na czym polega laserowa korekcja krótkowzroczności?
Laserowa korekcja wzroku polega na skorygowaniu wady wzroku za pomocą energii lasera excimerowego (korygującego wadę wzroku). W przypadku korekcji krótkowzroczności, chirurg okulista za pomocą lasera spłaszcza środkową część rogówki, co pozwala na skupienie obrazu bezpośrednio na siatkówce, zapewniając ostre i wyraźne widzenie dalekich obiektów. Cała procedura wiąże się z niskim ryzykiem powikłań po zabiegu, a efekty są widoczne niemal natychmiast po zakończonej korekcji.
Zabieg laserowej korekcji wzroku trwa ok. 15-20 min na dwoje oczu i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym kroplowym, w warunkach ambulatoryjnych. Niedługo po zakończonym zabiegu pacjent może wrócić do domu, a pierwsza wizyta kontrolna odbywa się mniej więcej tydzień po zabiegu – już wtedy zdaniem okulistów można spodziewać się ok. 70-90% ostatecznego efektu korekcji.
Jakie są metody laserowej korekcji krótkowzroczności?
Zabiegi laserowej korekcji wzroku wykonywane są za pomocą różnych metod korekcji, które ogólnie można podzielić na metody powierzchniowe oraz metody głębokie. Są to różne techniki, za pomocą których chirurg okulista przygotowuje rogówkę oka do laserowania. Optymalną metodę korekcji dobiera lekarz okulista na etapie kwalifikacji do laserowej korekcji wzroku, m.in. na podstawie wyników badań diagnostycznych oraz rozmowy z pacjentem. Specjalista bierze pod uwagę m.in. wysokość wady wzroku, budowę anatomiczną oczu (np. grubość rogówki), a także indywidualne predyspozycje pacjenta oraz jego oczekiwania co do efektów korekcji.
Dowiedz się więcej: Jakie są metody laserowej korekcji wzroku?
W metodach powierzchniowych laserowej korekcji wzroku usuwa się nabłonek rogówki, który naturalnie odrasta po zabiegu. W metodach głębokich tworzy się płatek z warstwy rogówki, który z czasem zrasta się z resztą rogówki. W przypadku laserowej korekcji krótkowzroczności można zastosować zarówno metody powierzchniowe, takie jak EBK, PRK, Trans PRK, jak i głębokie, takie jak LASIK, FemtoLASIK. Metody powierzchniowe rekomenduje się pacjentom aktywnym fizycznie, sportowcom oraz osobom pracującym w zawodach kontaktowych (np. pracownikom służb mundurowych czy medycznych), z uwagi na brak ryzyka uszkodzenia płatka rogówki. Natomiast metody głębokie laserowej korekcji wzorku polecane są osobom z wadami wzroku o umiarkowanym lub dużym nasileniu.
Laserowa korekcja krótkowzroczności i innych wad wzroku w Weiss Klinik
W Centrum Okulistycznym Weiss Klinik w Chorzowie korygujemy wady wzroku za pomocą laserowej korekcji wad wzroku oraz innych zabiegów chirurgii refrakcyjnej, takich jak implantacja soczewek fakijnych lub refrakcyjna wymiana soczewki RLE, rekomendowana dla osób powyżej 45. roku życia.