Laserowa korekcja wzroku dla kobiet – co warto wiedzieć?
Laserowa korekcja wzroku to coraz bardziej popularna metoda korekcji wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm. Zabiegi pozwalają na poprawę ostrości widzenia, dzięki czemu okulary i soczewki kontaktowe nie będą już potrzebne. Panie, które rozważają wykonanie zabiegu, powinny jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, które dotyczą m.in przygotowania do operacji czy okresu rekonwalescencji.
Na czym polega zabieg laserowej korekcji wzroku?
Laserowa korekcja wzroku to chirurgiczny zabieg, który wykorzystuje energię lasera do trwałej korekcji wad wzroku. Procedura polega na precyzyjnym wymodelowaniu kształtu rogówki oka za pomocą wiązki laserowej emitowanej przez tzw. laser excimerowy. Dzięki temu światło jest odpowiednio załamywane i skupiane na siatkówce, co pozwala pacjentowi odzyskać prawidłową ostrość widzenia. W zależności od rodzaju wady wzroku, grubości rogówki czy indywidualnych predyspozycji pacjenta, stosuje się różne metody laserowej korekcji wad wzroku – powierzchniowe lub głębokie.
Kandydatami do laserowej korekcji wzroku mogą być osoby, które:
- mają min. 21 lat i stabilną wadę wzroku (przez min. 12 miesięcy),
- nie mają zdiagnozowanych chorób oczu (np. jaskry, zaćmy itd.),
- nie mają chorób współistniejących (np. autoimmunologicznych, chorób skóry, zaburzeń gojenia).
Laserowa korekcja wzroku w Weiss Klinik
Laserowa korekcja wzroku a makijaż oczu
Po zabiegu laserowej korekcji wzroku, oczy mogą być szczególnie wrażliwe i narażone na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Szczególne środki ostrożności powinny dotyczyć okolic wokół oczu. W czasie gojenia się oczu po zabiegu nie jest konieczne całkowite wyłączenie się z codziennych aktywności, jednak należy zrezygnować z niektórych zajęć, m.in ograniczyć intensywną aktywność fizyczną oraz ostrożnie stosować kosmetyki w okolicach oczu. Warto w tym czasie stosować delikatne, hipoalergiczne kremy, które nie będą podrażniać skóry i unikać produktów, które w składzie mają np. alkohol.
Czytaj więcej: Czego nie wolno robić po laserowej korekcji wzroku? Jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu?
Na około 1 tydzień lub 2 tygodnie po zabiegu należy zrezygnować z makijażu. Kosmetyki do makijażu mogą zawierać szkodliwe substancje, które mogą przedostać się do oka i wywołać infekcję lub stan zapalny. Ponadto nakładanie i zmywanie makijażu wiąże się z tarciem powiek, co może podrażnić oko i uszkodzić delikatną tkankę rogówki. Dodatkowo podczas demakijażu oczu mogą pozostawać resztki kosmetyków, co także zwiększa ryzyko infekcji.
Laserowa korekcja wzroku a cykl menstruacyjny
Cykl menstruacyjny to regularnie powtarzające się zmiany zachodzące w organizmie kobiety, które przygotowują go do ewentualnej ciąży. Jest to złożony proces hormonalny, który wpływa na różne aspekty zdrowia kobiety. Choć zabiegi laserowej korekcji wzroku można przeprowadzać w różnych okresach cyklu menstruacyjnego, to istnieją pewne czynniki, które warto wziąć pod uwagę – przede wszystkim zmiany hormonalne, które mogą wpłynąć na ogólne samopoczucie pań. Niektóre kobiety mogą np. w tym czasie odczuwać większą wrażliwość na ból lub dyskomfort.
Laserowa korekcja wzroku a ciąża i karmienie piersią
Okres ciąży, połogu i karmienia piersią to również istotne aspekty, które panie powinny wziąć pod uwagę rozważając zabieg laserowej korekcji wzroku. Ciąża i okres karmienia piersią stanowią czasowe przeciwskazanie do wykonania laserowej operacji oczu. Zmiany hormonalne i fizjologiczne, które towarzyszą kobietom w okresie ciąży oraz połogu, mogą istotnie wpływać na proces gojenia się ran – rogówka oka, na której przeprowadza się zabieg laserowej korekcji, może goić się wolniej, co zwiększa ryzyko wystąpienia różnych powikłań pooperacyjnych.
Zabieg laserowej korekcji wzroku można wykonać 6 miesięcy po porodzie (jeśli nie karmimy piersią) lub 3 miesięcy po zakończeniu karmienia. Ostateczną decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do operacji zawsze podejmuje lekarz okulista podczas wizyty kwalifikującej, w oparciu o wyniki badań okulistycznych.
To również może Cię zainteresować: Laserowa korekcja wzroku a ciąża i karmienie piersią
10 rzeczy, o których warto pamiętać podczas rekonwalescencji po zabiegu
- Stosuj okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV.
- Stosuj przepisane krople do oczu, zgodnie z zaleceniami lekarza.
- Włosy umyj dopiero kilka dni po operacji.
- Nie zalewaj oczu wodą i unikaj ich tarcia.
- Stosuj delikatne, hipoalergiczne kosmetyki, z naturalnym składem.
- Nie wykonuj makijażu oczu przez ok. 2 tygodnie po zabiegu i ogranicz również używanie balsamów, kremów do twarzy i okolic oczu.
- Nie przebywaj w miejscach zakurzonych, zadymionych, unikaj bliskiego kontaktu z osobami z aktywną opryszczką, chorymi na infekcje.
- Unikaj wysiłku wzrokowego i ogranicz na tyle, na ile to możliwe korzystanie ze smartfona, laptopa, tabletu itp., szczególnie w pierwszych dniach po zabiegu.
- Nie korzystaj z kąpieli w basenach i innych zbiornikach otwartych, co najmniej przez jeden miesiąc od zabiegu.
- Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego na okres min. jednego miesiąca.
Dowiedz się więcej o laserowej korekcji wad wzroku