Laserowa korekcja wzroku a ciąża i karmienie piersią
Laserowa korekcja wzroku należy do najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych na świecie, głównie ze względu na krótki czas trwania i stosunkowo niską inwazyjność. Jednak nie każdy pacjent może być zakwalifikowany do tej procedury, ponieważ istnieją przeciwwskazania, które mogą być zarówno stałe, jak i związane z przejściowymi stanami zdrowotnymi. Przykładem przeciwwskazań tymczasowych są m.in. ciąża, okres połogu oraz karmienia piersią, które wykluczają możliwość przeprowadzenia zabiegu laserowej korekcji wzroku.
Na czym polega laserowa korekcja wzroku?
Laserowa korekcja wzroku to metoda korekcji wad wzroku, takich jak: krótkowzroczność (do -10D), dalekowzroczność (do +5D), astygmatyzm (do 6D) oraz starczowzroczność. Zabieg polega na precyzyjnym wymodelowaniu kształtu rogówki oka za pomocą lasera excimerowego. Dzięki temu światło docierające do siatkówki jest prawidłowo załamywane, co skutkuje poprawą widzenia.
Dlaczego laserowa korekcja wzroku w czasie ciąży i połogu nie jest wskazana?
Ciąża i połóg to okresy, w których organizm kobiety przechodzi ogromne zmiany, ze względu na burzę hormonalną. Te zmiany wpływają na wiele procesów zachodzących w ciele, w tym m.in. na zdrowie i kondycję oczu. Niektóre kobiety w czasie ciąży i połogu mogą doświadczać pogorszenia widzenia, rozmazywania obrazu, a także innych dolegliwości, np. zmęczenia oczu, pieczenie, łzawienie czy uczucie obecności ciała obcego w oku. Zaburzenia widzenia w tym okresie są stosunkowo częste, ale na ogół mają charakter tymczasowy i ustępują samoistnie po porodzie. Dodatkowo zmiany hormonalne zachodzące u kobiet w ciąży oraz w czasie laktacji mogą wpływać na wyniki badań diagnostycznych, uniemożliwiając otrzymanie miarodajnych wyników.
Zmiany hormonalne i fizjologiczne, jakie towarzyszą kobietom w okresie ciąży, a następnie połogu mogą również znacząco wpłynąć na proces gojenia się ran. Rogówka, na której wykonywany jest zabieg laserowej korekcji, może goić się wolniej lub mniej efektywnie, co zwiększa ryzyko pojawienia się różnych powikłań. Z tego powodu nie wykonuje się zabiegu laserowej korekcji wzroku w okresie ciąży i połogu.
Czytaj więcej: Kto może mieć wykonany laserowy zabieg korekcji wzroku? Jakie są przeciwskazania do laserowej korekcji wzroku?
Kiedy można wykonać laserową korekcję wzroku po ciąży i połogu?
Ciąża to przeciwwskazanie względne (czasowe) do przeprowadzenia zabiegu laserowej korekcji wzroku. A więc po zakończeniu ciąży oraz okresu połogu, gdy organizm kobiety wróci do stanu sprzed ciąży, można rozważyć ponowną kwalifikację do zabiegu i zaplanowanie zabiegu. Ważne jest, aby wstrzymać się z decyzją do momentu, gdy hormony się unormują, a widzenie ustabilizuje się. Zaleca się odczekanie około 6 miesięcy od porodu (jeśli nie karmimy piersią) lub 6 miesięcy po zakończeniu karmienia.
Warto pamiętać, że każdy przypadek jest inny, a decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu laserowej korekcji wzroku zawsze podejmuje lekarz okulista w oparciu o wyniki badań i przeprowadzoną rozmowę.
Umów wizytę kwalifikującą do zabiegu laserowej korekcji wzroku
Czy po zabiegu laserowej korekcji wzroku można rodzić naturalnie?
Wokół zabiegu laserowej korekcji wzroku narosło wiele mitów, a jednym z nich jest przekonanie, że wcześniejsza korekcja wzroku za pomocą lasera wyklucza poród naturalny. Na szczęście zabieg ten nie ma bezpośredniego wpływu na możliwość porodu siłami natury. W bardzo rzadkich przypadkach, gdy grubość rogówki po zabiegu jest znacznie zmniejszona lub występują zmiany zwyrodnieniowe siatkówki zagrażające jej odwarstwieniu, lekarz może zalecić cesarskie cięcie jako środek ostrożności. Jednak takie sytuacje są rzadkie i dotyczą jedynie niewielkiej grupy pacjentek. W większości przypadków kobiety po laserowej korekcji wzroku mogą rodzić naturalnie, bez dodatkowych obaw.
Dowiedz się więcej o laserowej korekcji wzroku