Kto może mieć wykonany laserowy zabieg korekcji wzroku? Jakie są przeciwskazania do laserowej korekcji wzroku?
Zabieg laserowej korekcji wad wzroku to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych, ze względu na krótki czas trwania i stosunkowo niską inwazyjność całej procedury. Niestety zdarza się, że pacjent nie może zostać zakwalifikowany do zabiegu ze względu na występujące przeciwskazania, do których najczęściej należą choroby oczu, nieustabilizowana cukrzyca lub zbyt wysoka i niestabilna wada wzroku. Kto nie może mieć wykonanej laserowej korekcji wad wzroku?

Jak wygląda kwalifikacja do zabiegu laserowej korekcji wzroku?
Przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku każdy pacjent odbywa wizytę kwalifikująca do operacji, podczas której wykonywane są specjalistyczne badania okulistyczne. Oprócz pomiaru wielkości wady wzroku i ciśnienia wewnątrzgałkowego, sprawdza się grubość rogówki, długość gałki ocznej, wykonuje się badanie topografii rogówki oraz ilości wydzielanych łez. Specjalista ocenia przedni i tylny odcinek oka. Na podstawie tych badań oraz wywiadu lekarskiego z pacjentem, okulista kwalifikuje pacjenta do laserowej korekcji wad wzroku i proponuje optymalne metody zabiegu.
Cała wizyta kwalifikacyjna do laserowej korekcji wzroku trwa około 1,5-2 godzin. Badania pod kątem laserowej korekcji wykonywane są po podaniu leku rozszerzającego źrenice. Warto wziąć to pod uwagę i zadbać o osobę towarzyszącą podczas wizyty, gdyż przez kilka godzin zaburzona będzie ostrość widzenia.
Jakie są przeciwskazania do przeprowadzenia laserowej korekty wzroku?
Pacjent może nie zakwalifikować się do zabiegu laserowej korekcji wad wzroku zarówno ze względu na występujące czynniki względne, jak i bezwzględne. Pierwsze z nich mogą ustąpić po jakimś czasie, z kolei drugie jednoznacznie dyskwalifikują pacjenta z możliwości wykonania zabiegu laserowego.
Do względnych przeciwskazań do laserowej korekcji wzroku należą m.in:
- nieodpowiedni wiek – zwykle zabiegowi poddawani są pacjenci, którzy skończyli 21 lat. To wiek, w którym zakłada się, że gałka oczna zakończyła swój proces wzrostu i jest już jest w pełni rozwinięta.
- niestabilna wada wzroku – laserową korekcję wady wzroku można wykonać tylko wtedy, gdy wada jest stabilna przez min. 12 miesięcy. W tym wypadku, trzeba poczekać, aż wada się ustabilizuje.
- zbyt wysoka wada wzroku – wysoka lub skomplikowana wada wzroku wymaga większej liczby badań na etapie kwalifikacji do zabiegu, ale o tym, czy nasze oczy mogą zostać poddane operacji laserem decyduje wiele czynników.
- zmiany hormonalne – dotyczy to zarówno kobiet w ciąży, jak i osób, które mają problemy z tarczycą. Zmiany hormonalne towarzyszące kobiecie w okresie ciąży i laktacji mogą wpływać na odchylenia wady wzroku. Podobnie jest u osób z nieustabilizowanym poziomem hormonów, w szczególności TSH.
- obniżona odporność organizmu – osłabiony układ immunologiczny, w tym czas miesiączki u kobiet wiąże się z większym ryzykiem infekcji i powikłań pozabiegowych.
- stan zapalny w obrębie oczu – czyli wszelkie infekcje bakteryjne i wirusowe to kolejny czynnik, który zwiększa zagrożenie wystąpienia skutków ubocznych po zabiegu.
- zażywanie niektórych leków – takich jak leki przeciwkrzepliwe lub leki immunosupresyjne.
Do bezwzględnych przeciwskazań do laserowej korekcji wzroku należą m.in.
- choroby oczu – takie jak m.in jaskra, zaćma, stożek rogówki czy zwyrodnienie plamki żółtej i niektóre choroby degeneracyjne siatkówki. Choroby oczu mogą zwiększać ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu.
- zaawansowany zespół suchego oka – zabieg laserowej korekcji może nasilić dolegliwości, a rogówka po zabiegu będzie się trudniej regenerować. Dodatkowo istnieje wysokie ryzyko wystąpienia erozji nabłonka rogówki.
- jednooczność – czyli sytuacja, gdy pacjent widzi tylko na jedno oko. Wówczas nie podejmuje się wykonania zabiegu na zdrowym oku.
- nieustabilizowana cukrzyca i choroby autoimmunologiczne – nieustabilizowany poziom glukozy we krwi może obniżyć skuteczność zabiegu i negatywnie wpłynąć na proces rekonwalescencji.
- padaczka – wiele zależy od intensywności napadów epileptycznych oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Jeżeli choroba nie jest ustabilizowana, nie można wykonać zabiegu laserowej korekcji wzroku.
- inne przeciwskazania bezwzględne to także rozrusznik serca, choroby nowotworowe, niektóre choroby skóry, zaburzenia psychiczne.
PAMIĘTAJ! Nie każde przeciwwskazanie musi bezwzględnie wykluczać zabieg, ale może zwiększać ryzyko nieodwracalnych powikłań. W przypadku chorób współistniejących takich jak cukrzyca, epilepsja czy wole Hashimoto wiele zależy od tego, czy choroba jest ustabilizowana i jaka jest ogólna kondycja zdrowotna pacjenta. Ostateczną decyzję o wykonaniu zabiegu zawsze podejmuje lekarz specjalista w dziedzinie chirurgii refrakcji.
Jakie są inne alternatywy do laserowej korekcji wzroku?
Jeżeli u pacjenta występują trwałe przeciwskazania do wykonania zabiegu laserowej korekcji wad wzroku, lekarz może zaproponować inne alternatywne metody korekcji. Należą do nich zabieg wszczepienia soczewek fakijnych oraz refrakcyjna wymiana soczewki (RLE). Operacja wszczepienia soczewek fakijnych rekomendowana jest u osób, które mają 21-55 lat i nie kwalifikują się do laserowej korekcji wzroku z powodu zbyt wysokiej i skomplikowanej wady wzroku, a także u osób z zespołem suchego oka. Soczewki są doszczepiane do naturalnej soczewki oka, a odpowiednio dobrana moc soczewki fakijnej zapewnia prawidłowe widzenie bez okularów czy soczewek kontaktowych.
Refrakcyjna wymiana soczewki RLE polega na usunięciu naturalnej soczewki oka i wszczepieniu sztucznej soczewki o odpowiednio dobranej mocy. Rekomenduje się ją u pacjentów po 45. roku życia, z objawami starczowzroczności. W przypadku refrakcyjnej wymiany soczewki RLE, dodatkowo wykluczamy konieczność operacji zaćmy w przyszłości.
Laserowa korekcja wzroku w Weiss Klinik