Laserowa korekcja wzroku a służby mundurowe – poznaj korzyści!
Coraz więcej osób decyduje się na laserową korekcję wzroku, aby poprawić jakość swojego życia. Dotyczy to również osób aspirujących do pracy w służbach mundurowych, gdzie dobry wzrok jest jednym z najważniejszych elementów kwalifikujących kandydata do pracy w wojsku, policji, straży pożarnej czy granicznej. Dowiedz się więcej o laserowej korekcji wad wzroku dla służb mundurowych!
Zabieg laserowej korekcji wzroku trwa ok. 15-20 min na dwoje oczu. Procedura umożliwia skorygowanie takich wad wzroku, jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, a także prezbiopia (starczowzroczność), zapewniając ostre i komfortowe widzenie bez konieczności noszenia okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych.
Jakie wady wzroku dyskwalifikują do pracy w służbach mundurowych?
Wymagania dotyczące potencjalnych kandydatów do służb mundurowych są dość restrykcyjne i mają na celu zapewnienie pełnej sprawności fizycznej oraz bezpieczeństwa zarówno funkcjonariusza, jak i osób, które ochrania. Dlatego sprawdzana jest nie tylko ponadprzeciętna sprawność fizyczna, ale i wzrok. Co ciekawe, przepisy w tym zakresie dotyczą nie tylko osób, które dopiero chcą wstąpić do służby, lecz także już zatrudnionych pracowników służb mundurowych, którzy są zobowiązani regularnie poddawać się badaniom kontrolnym w celu monitorowania ich zdolności do pełnienia służby. Podczas kwalifikacji sprawdzana jest m.in. ostrość wzroku oraz obecność chorób oczu, takich jak np. jaskra, choroby rogówki, siatkówki, tęczówki.
Każda służba mundurowa (wojsko, policja, straż pożarna itp.) posiada własny statut, w którym dokładnie określone są wymagania zdrowotne, w tym dotyczące wzroku. Kompletny wykaz chorób i ułomności wraz z kategoriami zdolności do służby w Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służbie Ochrony Państwa, znajduje się również w załączniku do rozporządzenia MSW z dnia 11 października 2018 r. (Dz. U. z 2018 poz. 2035) – w dziale IV.
Laserowa korekcja wzroku dla służb mundurowych
Laserowa korekcja wzroku to zabieg, który może zostać wykonany u osób, które ukończyły 21 lat oraz mają stabilną wadę wzroku przez min. 12 miesięcy – taką, która nie ulega wahaniom o więcej niż 0,50 D. W przypadku służb mundurowych, w niektórych przypadkach zabieg może również zostać wykonany u młodszych kandydatów – warunkiem jest jednak ukończenie 19. roku życia.
Decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do procedury laserowej korekcji podejmuje lekarz na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem oraz po wnikliwej analizie przeprowadzonych badań diagnostycznych. Inne warunki kwalifikacji do laserowej korekcji wzroku to m.in.:
- brak chorób oczu i całkowita przezierność soczewki oka,
- brak chorób współistniejących, np. autoimmunologicznych, chorób skóry, zaburzenia gojenia.
Umów wizytę kwalifikującą do zabiegu laserowej korekcji wzroku
Dla służb mundurowych rekomenduje się tzw. metody powierzchniowe laserowej korekcji wzroku, które polegają na usunięciu nabłonka rogówki, czyli cienkiej warstwy komórek pokrywających jej przednią powierzchnię – za pomocą specjalnego narzędzia. Następnie laser excimerowy odpowiednio kształtuje rogówkę, aby skorygować wadę wzroku. Usunięty wcześniej nabłonek ulega naturalnej odbudowie po zabiegu – z tego względu metody powierzchniowe wiążą się z mniejszym, niż w przypadku metod głębokich, ryzykiem uszkodzenia płatka rogówki. Metody powierzchniowe to m.in. EBK, LASEK czy TransPRK, nazywana również „bezdotykową” metodą laserowej korekcji wzroku. Dobór optymalnej metody laserowej korekcji wzroku odbywa się na etapie wizyty kwalifikującej.
Czytaj więcej: Jakie są metody laserowej korekcji wzroku?
Jakie są efekty laserowej korekcji wzroku?
Zabiegi laserowej korekcji wzroku umożliwiają zarówno korekcję wad czystych, jak i mieszanych np. krótkowzroczności z współistniejącym astygmatyzmem. Według europejskich i amerykańskich wytycznych, metody laserowej korekcji wzroku pozwalają skorygować: krótkowzroczność (od -0,5 D do -10 D), nadwzroczność (od +0,5D do +5D) oraz astygmatyzm (do 6 D cylindrycznych).
Zabiegi laserowej korekcji wad wzroku stanowią obecnie najmniej inwazyjną formę korekcji wad wzroku, a ich skuteczność utrzymuje się na wysokim poziomie.. Efekty korekcji są widoczne niemal natychmiast po zakończonej operacji oczu laserem, ale w okresie rehabilitacji widzenie stabilizuje się, przez co mogą występować tymczasowe wahania ostrości wzroku, które nie mają jednak nic wspólnego z niepowodzeniem korekcji! Po zabiegu laserowej korekcji wzroku wielu pacjentów może bez problemu wrócić do swoich codziennych aktywności, zauważając znaczną poprawę w jakości widzenia.