Jakie znieczulenie stosuje się w laserowej korekcji wzroku?
Podczas zabiegu laserowej korekcji wzroku pacjent ma cały czas kontakt z chirurgiem okulistą. Pozostaje całkowicie świadomy tego, co dzieje się podczas zabiegu, ale nie odczuwa bólu, ponieważ jego oko zostaje wcześniej znieczulone za pomocą specjalnych kropli.

Jak wygląda przygotowanie pacjenta do zabiegu laserowej korekcji wzroku?
Po przyjeździe do kliniki na zabieg laserowej korekcji wzroku, pacjent wypełnia ankietę przedoperacyjną przygotowaną w rejestracji. Następnie zostaje skierowany na badania okulistyczne, które mają na celu ocenić kondycję oczu w dniu zabiegu. Lekarz przeprowadzający zabieg omawia z pacjentem cały proces leczenia, przedstawia zalecenia dotyczące stosowanych leków po zabiegu oraz szczegóły samej procedury. Po konsultacji z lekarzem pacjent udaje się do specjalnego pokoju, gdzie oczekuje na zabieg laserowej korekcji wzroku.
Pacjent zostaje poproszony o założenie jednorazowego sterylnego ubrania, a personel medyczny znieczula jego oczy specjalnymi kroplami. W razie potrzeby pacjentowi podawane są również krople uspokajające, mające na celu redukcję stresu i zapewnienie pełnego komfortu przed procedurą. W trakcie przygotowania pacjenta do zabiegu laserowej korekcji wzroku personel medyczny szczegółowo tłumaczy każdy etap procedury laserowej korekcji wzroku, aby pacjent czuł się pewnie i wiedział, czego może się spodziewać.
W Weiss Klinik przykładamy ogromną wagę do indywidualnego podejścia do każdego pacjenta, dlatego cały nasz zespół jest zawsze gotowy odpowiedzieć na wszelkie pytania i rozwiać ewentualne wątpliwości. Naszym priorytetem jest zapewnienie najwyższego poziomu opieki, aby dzień zabiegu przebiegał w atmosferze spokoju, komfortu i zaufania.
Laserowa korekcja wzroku w Weiss Klinik
Ile trwa zabieg laserowej korekcji wzroku?
Zabieg laserowej korekcji wzroku trwa ok. 15-20 min na dwoje oczu. Na sali zabiegowej chirurg okulista unieruchamia powiekę pacjenta za pomocą specjalnej rozwórki. Następnie odpowiednio przygotowuje rogówkę oka na działanie lasera excimerowego – korygującego wadę wzroku, w zależności od wybranej metody laserowej korekcji. W ten sposób korygowana jest wada wzroku – krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm lub warianty mieszane (np. krótkowzroczność ze współistniejącym astygmatyzmem).
Po procedurze laserowej korekcji wzroku mogą pojawić się pewne dolegliwości, które zwykle ustępują samoistnie po paru dniach. W pierwszych dniach po zabiegu pacjent może
odczuwać dyskomfort, pieczenie, a także nadwrażliwość na światło. W niektórych przypadkach mogą wystąpić także łzawienie oraz uczucie ciała obcego w oku. Dodatkowo pojawiają się wahania ostrości widzenia, które są wynikiem stabilizacji wzroku po zabiegu i nie mają związku z niepowodzeniem korekcji!
Jakie znieczulenie stosuje się w laserowej korekcji wzroku?
Podczas zabiegu laserowej korekcji wzroku pacjent pozostaje w pełni świadomy, ale nie odczuwa bólu, ponieważ oko jest znieczulane za pomocą specjalnych kropli. Znieczulenie miejscowe kroplowe do oka działa poprzez tymczasowe zablokowanie przewodzenia nerwowego w nerwach oka. Oznacza to, że nerwy te przestają przekazywać sygnały bólowe do mózgu. Pacjent może odczuwać jedynie delikatny ,,ucisk” i dyskomfort. Znieczulenie miejscowe kroplowe do oka zaczyna działać bardzo szybko, zazwyczaj w ciągu kilku minut od podania kropli. Natomiast czas znieczulenia wynosi zazwyczaj do 30 minut po zabiegu W związku z tym znieczulenie to jest stosowane głównie w przypadku krótkotrwałych zabiegów okulistycznych.
Zabieg laserowej korekcji wzroku to procedura wykonywana w ramach tzw. chirurgii jednego dnia, co oznacza, że niedługo po zabiegu pacjent może opuścić klinikę i wrócić do domu. Po około tygodniu od wykonanego zabiegu zgłasza się na pierwszą wizytę kontrolną. Po laserowej korekcji wzroku lekarz wystawia zwolnienie lekarskie (L4), które zazwyczaj może trwać ok. 1- 2 tygodnie, a w niektórych przypadkach (zwłaszcza, gdy proces gojenia wymaga więcej czasu) może być wydłużone nawet do 3-4 tygodni. Okulista podejmuje decyzję o długości zwolnienia indywidualnie, biorąc pod uwagę predyspozycje zdrowotne pacjenta, wykonywany zawód oraz jego potrzeby.
Umów wizytę kwalifikującą do zabiegu laserowej korekcji wzroku