Jakie dolegliwości mogą wystąpić po zabiegu laserowej korekcji wzroku?
Efekty laserowej korekcji wzroku są widoczne niemal natychmiast po zakończonym zabiegu, ale w okresie rekonwalescencji widzenie stopniowo się stabilizuje. W tym czasie mogą: uczucie piasku pod powiekami, łzawienie czy chwilowe pogorszenie ostrości widzenia. Te objawy są zazwyczaj przejściowe i ustępują samoistnie w miarę gojenia się rogówki oka po zabiegu.
Kiedy są widoczne efekty po zabiegu laserowej korekcji wzroku?
Mniej więcej po tygodniu od zabiegu, podczas pierwszej wizyty kontrolnej, można spodziewać się około 70-80% ostatecznego efektu korekcji. Jednak pełna stabilizacja widzenia zwykle następuje od 4 do 6 miesięcy po zabiegu, ale jest to kwestia bardzo indywidualna. Wiele zależy od rodzaju i wielkości korygowanej wady wzroku – przykładowo, nieco dłużej goją się astygmatyzm i wady mieszane z astygmatyzmem. Wpływ na proces gojenia oka ma także zastosowana metoda laserowej korekcji wzroku – dłuższy czas rekonwalescencji obserwuje się po zastosowaniu metod powierzchniowych, np. LASEK, EBK, TransPRK.
Czytaj więcej: Jak długo utrzymują się efekty po laserowej korekcji wzroku?
Jakie dolegliwości mogą wystąpić po zabiegu laserowej korekcji wzroku?
Dolegliwości po laserowej korekcji wzroku można podzielić na tzw. dolegliwości naturalne – czyli związane z procesem gojenia i regeneracją gałki ocznej po zabiegu oraz powikłania pozabiegowe, których pojawienie się jest uzależnione od indywidualnych predyspozycji zdrowotnych pacjenta. W pierwszych godzinach po operacji oczu laserem może wystąpić tymczasowe zamglenie obrazu oraz nadwrażliwość na światło. Objawy ustępują samoistnie w ciągu pierwszych 2-3 dni po zabiegu. W tym samym czasie mogą również pojawić się dolegliwości bólowe o umiarkowanym nasileniu, pieczenie, łzawienie oczu czy uczucie obecności ciała obcego w oku.
Wahania ostrości wzroku mogą utrzymywać się przez dłuższy czas – na jednym lub obu oczach. Wówczas jednego dnia pacjent widzi wyraźnie, a kolejnego obraz może być zamglony i/lub nieostry. Jest to normalne zjawisko, które nie ma związku z niepowodzeniem korekcji laserowej.
Jakie powikłania pozabiegowe mogą wystąpić po operacji oczu laserem?
Niekiedy po zabiegu laserowej korekcji wad wzroku mogą pojawić się także powikłania pozabiegowe, które w większości przypadków są przejściowe i można je leczyć. Należą do nich m.in.:
- Zespół suchego oka – który może powstać na skutek uszkodzenia włókien czuciowych rogówki. Schorzenie ustępuje zazwyczaj do 6m-cy po zabiegu
- Pogorszenie widzenia po zmroku – najczęściej występuje u pacjentów z szerokimi źrenicami oraz u osób z wysoką wadą wzroku (powyżej +3 i -6 dioptrii).
- Stany zapalne i infekcje – zdarzają się stosunkowo rzadko, ale jeśli wystąpią, należy niezwłocznie powiadomić o objawach swojego lekarza okulistę.
- Efekt halo i/lub glare – czyli efekt aureoli oraz poświaty wokół źródeł światła.
- Wzrost ciśnienia w oku – przejściowa dolegliwość, która może być związana np. z przyjmowaniem leków steroidowych, zaleconych przez lekarza po zabiegu.
- Niedokorekcja wzroku – może pojawić się w sytuacji, gdy wada zostanie nieskorygowana dostatecznie.
- Nadkorekcja – inaczej przekorygowanie, które może wystąpić po korekcji wysokich i skomplikowanych wad wzroku (np. krótkowzroczności z astygmatyzmem).
Czy wada może powrócić po zabiegu laserowej korekcji wzroku?
Choć zabiegi laserowej korekcji wzroku charakteryzują się wysoką skutecznością, zdarza się, że wada po latach powraca. Powodem regresji może być zarówno wielkość wady wzroku usuniętej dzięki laserowej korekcji, jak i uwarunkowania genetyczne. Czynnikiem ryzyka jest również narażanie oczu na kontakt z promieniowaniem UV – w szczególności w okresie rekonwalescencji po zabiegu.
Warto jednak pamiętać, że nawet, gdy wada wzroku pojawi się w przyszłości, to nigdy nie jest ona tej samej wielkości, co przed korekcją. Dodatkowo u większości pacjentów istnieje możliwość wykonania powtórnej operacji, tzw. rekorekcji. To czy wada po latach powróci, w dużej mierze zależy od tego jak pacjent dba o swoje oczy po zabiegu. Kluczowe znaczenie ma stosowanie się do wszystkich zaleceń lekarza okulisty oraz regularna kontrola oczu podczas badań kontrolnych. Ważne jest również unikanie czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na wzrok – odpowiednia higiena pracy wzrokowej i zdrowy tryb życia mogą pomóc utrzymać efekty zabiegu na długie lata.
Umów wizytę kwalifikującą do zabiegu laserowej korekcji wzroku