Jak długo utrzymują się efekty po laserowej korekcji wzroku?
Lasery stosowane w laserowej korekcji wad wzroku stanowią obecnie najmniej inwazyjną formę korekcji wad wzroku, a skuteczność samych zabiegów utrzymuje się na poziomie około 98%. W wielu materiałach informacyjnych pojawia się zapewnienie, że dzięki laserowej korekcji wzroku można pozbyć się okularów czy soczewek kontaktowych raz na całe życie! Czy rzeczywiście tak jest? Sprawdzamy
Na czym polega laserowa korekcja wzroku?
Zabieg laserowej korekcji wzroku wykorzystuje precyzję lasera, za pomocą którego modelowany jest kształt rogówki oka, aby uzyskać prawidłową ostrość wzroku. Procedura umożliwia skorygowanie takich wad wzroku, jak: krótkowzroczność (do -10 D), dalekowzroczność (do +5 D), astygmatyzm (do 6 D) i starczowzroczność.
Laserowa korekcja wzroku Śląsk, Katowice, Chorzów
Kiedy są widoczne efekty po zabiegu laserowej korekcji wzroku?
Efekty laserowej korekcji wzroku są widoczne niemal natychmiast po zakończonym zabiegu, ale w okresie rekonwalescencji widzenie stabilizuje się. Oznacza to, że mogą występować chwilowe zaburzenia ostrości. Pełna stabilizacja widzenia zwykle następuje do 4 miesięcy po zabiegu, ale jest to kwestia bardzo indywidualna. Zależy to od rodzaju i wielkości korygowanej wady wzroku („trudniej” goją się astygmatyzm i wady mieszane z astygmatyzmem) oraz zastosowanej metody laserowej korekcji (dłuższy czas gojenia obserwuje się po zastosowaniu metod powierzchniowych, np. LASEK, EBK, TransPRK).
– Nie oznacza to, że pacjent w czasie rekonwalescencji widzi źle i jest całkowicie wyłączony z życia! – podkreśla dr n. med. Łukasz Cwalina, specjalista Weiss Klinik w dziedzinie laserowej korekcji wzroku. – W pierwszych godzinach po operacji występuje tymczasowe zamglenie, mocny światłowstręt, które z czasem mijają. Mniej więcej po tygodniu od zabiegu, podczas pierwszej wizyty kontrolnej, spodziewamy się około 70-80% ostatecznego efektu korekcji. – dodaje dr Łukasz Cwalina.
Która metoda laserowej korekcji wzroku jest najlepsza?
Nie ma lepszej czy gorszej metody laserowej korekcji wzroku, ponieważ wszystkie są z powodzeniem stosowane. Metodę zabiegową proponuje lekarz na podstawie szczegółowych badań oczu pod kątem kwalifikacji do zabiegu oraz uwzględniając tryb życia samej osoby poddającej się laserowej korekcji.
– Gdy wada wzroku jest duża lub jest współistniejący astygmatyzm, to najczęściej proponujemy metody głębokie. Unikamy ich z kolei, gdy pacjent pracuje w tzw. zawodach kontaktowych lub jest aktywny sportowo, z uwagi na możliwe ryzyko uszkodzenia płatka rogówki wytwarzanego w metodach głębokich. Nie możemy ich również proponować, gdy rogówka jest zbyt cienka. Wtedy kompromisem jest metoda powierzchniowa, np. EBK. – tłumaczy dr Łukasz Cwalina z Weiss Klinik
Dowiedz się więcej o metodach laserowej korekcji wzroku
Czy wada może powrócić po laserowej korekcji wzroku?
Odsetek rekorekcji, czyli powtórnej operacji po zabiegu laserowej korekcji wzroku, nie przekracza 2-3%. To oznacza, że zabiegi laserowej korekcji wzroku charakteryzują się wysoką skutecznością. Efekty zabiegu zwykle są stabilne i widzimy prawidłowo do końca życia. Zdarza się jednak, że wada po latach powraca. Powodem regresji może być zarówno wielkość wady wzroku usuniętej dzięki laserowej korekcji, jak i uwarunkowania genetyczne. Czynnikiem ryzyka jest też zbyt duża eksploatacja wzroku, na przykład przed ekranami smartfonów czy komputerów oraz narażanie oczu na kontakt z promieniowaniem UV, w szczególności w okresie rekonwalescencji.
Dobra wiadomość jest taka, że nawet gdy wada wzroku pojawi się w przyszłości, to nigdy nie jest ona tej samej wielkości co w przeszłości. – Jest zdecydowanie mniejsza – mówi dr Łukasz Cwalina i dodaje: – Zawsze powtarzam moim pacjentom po zabiegu, że dzięki laserowej korekcji wzroku odzyskali nowy wzrok bez wad, ale to od nich samych zależy jak długo tak będzie. Jeśli nie będą dbać o zdrowie oczu, narażać je na szkodliwie promieniowanie UV i nadmiernie eksploatować wpatrując się godzinami w ekrany smartfonów czy komputerów, to wada może powrócić.
Zabieg laserowej korekcji wzroku może być powtórzony u większości pacjentów. Przeszkodą może być wielkość wady wzroku (w przypadku zbyt małej wady istnieje ryzyko przekorygowania) oraz uwarunkowania anatomiczne (najczęściej zbyt cienka rogówka oka po pierwszym zabiegu).
Laserowa korekcja wzroku w Weiss Klinik w Chorzowie
W Centrum Okulistycznym Weiss Klinik w Chorzowie wykonujemy zabiegi laserowej korekcji wad wzroku, które mają na celu zapewnić komfortowe i ostre widzenie bez okularów i soczewek. Od niedawna wykonujemy również laserową korekcję starczowzroczności, rekomendowaną dla osób powyżej 40. roku życia z objawami starczowzroczności.
Umów wizytę do laserowej korekcji wzroku
Dr n. med. Łukasz Cwalina to chirurg okulista, specjalista w zakresie chirurgii refrakcyjnej i zaćmy, chorób rogówki oraz jaskry. W Weiss Klinik przeprowadza operacje usunięcia zaćmy, refrakcyjnej wymiany soczewki (RLE), implantacji soczewek fakijnych i zabiegi laserowej korekcji wad wzroku. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń przedniego odcinka oka.