Jak przygotować się do kwalifikacji do laserowej korekcji wzroku?
Wizyta kwalifikacyjna to kluczowy krok przed podjęciem decyzji o laserowej korekcji wzroku. W trakcie konsultacji lekarz oceni m.in. stan zdrowia Twoich oczu, określi, czy kwalifikujesz się do przeprowadzenia tego typu zabiegu oraz zaproponuje optymalną dla Ciebie metodę zabiegową. Aby cały proces kwalifikacji przebiegł sprawnie i dostarczył lekarzowi miarodajnych wyników badań, warto odpowiednio się do niego przygotować.

Czym jest kwalifikacja do laserowej korekcji wzroku?
Kwalifikacja do laserowej korekcji wzroku to kompleksowa wizyta okulistyczna, która jest poszerzona o dodatkowe badania narządu wzroku. Na podstawie uzyskanych wyników, lekarz określa, czy pacjent jest odpowiednim kandydatem do przeprowadzenia zabiegu laserowej korekcji wzroku. Wyniki przeprowadzonych badań pozwalają również lekarzowi zaproponować optymalną metodę zabiegową, czyli taką, która przyniesie najlepsze dla pacjenta rezultaty.
Wizyta kwalifikująca trwa ok. 1,5-2 godziny. Warto zadbać o opiekę podczas kwalifikacji, gdyż część badań wykonywana jest po rozszerzeniu źrenic. Na skutek działania leków rozszerzających źrenice, pojawia się mocny światłowstręt i problemy z ostrym widzeniem. Dlatego warto skorzystać z pomocy innej osoby podczas wizyty kwalifikującej do laserowej korekcji wzroku.
Jakie badania wykonywane są podczas kwalifikacji do laserowej korekcji wzroku?
Podczas kwalifikacji do laserowej korekcji przeprowadzane są bardzo dokładne badania diagnostyczne oczu. Lekarz ocenia przede wszystkim rogówkę, soczewkę i siatkówkę oka. Badania pozwalają ustalić rodzaj i wielkość wady wzroku, grubość rogówki, ocenić stan zdrowia oczu, w tym obecność chorób oczu, infekcji czy stanów zapalnych, które mogą wpłynąć na wyniki korekcji laserowej.
Badania kwalifikujące do zabiegu laserowej korekcji wzroku obejmują m.in.
- badanie ciśnienia w gałce ocznej,
- badanie wady refrakcji i ocenę ostrości wzroku
- badanie biometryczne, które m.in. pozwala ocenić długość osiowej gałki ocznej i grubość rogówki
- badanie gęstości komórek śródbłonka rogówki,
- badanie pola widzenia,
- badanie aberracji w układzie optycznym,
- badanie przedniego odcinka oka,
- badanie dna oka,
- badanie tomografii i topografii rogówki.
Umów wizytę kwalifikującą do zabiegu laserowej korekcji wzroku
To też może Cię zainteresować: Kwalifikacja do laserowej korekcji wzroku: na czym polegają badania kwalifikujące?
Jak przygotować się do kwalifikacji do laserowej korekcji wzroku?
1. Soczewki kontaktowe
Co najmniej 1 tydzień przed planowaną wizytą kwalifikującą do zabiegu laserowej korekcji wzroku zrezygnuj z noszenia soczewek kontaktowych miękkich (w przypadku soczewek twardych, zrezygnuj z nich 1 miesiąc przed wizytą). Soczewki zmieniają tymczasowo kształt rogówki, co może wpłynąć na wyniki badań kwalifikujących.
2. Lista przyjmowanych leków
Przygotuj listę wszystkich przyjmowanych na co dzień leków wraz z informacją o dawkach. Możesz również zabrać ze sobą ostatnie recepty okulistyczne. Lekarz przeprowadzając kwalifikację musi mieć pełny obraz Twojego stanu zdrowia. Wiedza o przyjmowanych lekach pozwala ocenić, czy mogą one wpływać na przebieg zabiegu lub na gojenie się oka po operacji. Ponadto niektóre leki mogą być przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku lub mogą wymagać modyfikacji dawkowania przed zabiegiem.
3. Osoba towarzysząca i okulary przeciwsłoneczne
Na wizytę kwalifikacyjną zabierz ze sobą osobę, która odwiezie Cię do domu. Niektóre badania diagnostyczne wymagają podania środka rozszerzającego źrenice, takiego jak tropicamid. Po jego zastosowaniu Twoje widzenie będzie znacznie zaburzone, co uniemożliwi bezpieczne prowadzenie pojazdu. Efekt ten może utrzymywać się około 3 godzin od podania leku. Dodatkowo tropicamid może wywołać nadwrażliwość na światło, dlatego warto zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne, które zapewnią komfort i ochronę.
4. Bądź wypoczęty!
Pamiętaj, aby na wizytę przyjść wypoczętym. Co najmniej 24 godziny przed wizytą unikaj spożywania alkoholu, palenia papierosów oraz ogranicz kofeinę. Na wizytę możesz przyjść w delikatnym makijażu oczu, ale unikaj mocnego makijażu i sztucznych rzęs.