FemtoLASIK, EBK, TransPRK – poznaj metody laserowej korekcji wzroku
Metody laserowej korekcji wzroku obejmują różnorodne techniki stosowane przez chirurga okulistę w celu przygotowania nabłonka rogówki do działania lasera excimerowego, który koryguje wadę wzroku. Ogólnie dzieli się je na metody powierzchniowe oraz głębokie, a wybór konkretnej techniki zależy od rodzaju i wielkości wady wzroku, a także od indywidualnych oczekiwań i predyspozycji pacjenta.

Jakie są metody laserowej korekcji wzroku?
Zabiegi laserowej korekcji wzroku polegają na usunięciu górnej warstwy komórkowej rogówki (nabłonka), a następnie odpowiednim wymodelowaniu leżącej pod nią tkanki za pomocą lasera. W zabiegach stosuje się kilka metod, które różnią się sposobem przygotowania rogówki oka na działanie lasera korygującego wadę wzroku – tzw. lasera excimerowego. Ogólnie klasyfikuje się je na metody powierzchniowe oraz głębokie. Wszystkie te techniki mogą być wykorzystane do korekcji takich wad wzroku, jak krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność.
Optymalną metodę laserowej korekcji wzroku zawsze dobiera lekarz okulista, na podstawie wyników badań kwalifikujących oraz rozmowy z pacjentem. Specjalista bierze pod uwagę m.in. rodzaj i wielkość korygowanej wady wzroku, grubość rogówki, a także indywidualne predyspozycje pacjenta, czynniki związane ze stylem życia, czy oczekiwania co do efektów korekcji.
Metody powierzchniowe a metody głębokie
Metody powierzchniowe (takie jak LASEK, EBK) polegają na usunięciu nabłonka rogówki (najbardziej zewnętrznej warstwy) i zastosowaniu lasera bezpośrednio na jej powierzchni. W przypadku tych metod laser działa na środkową część rogówki, korygując wadę wzroku. Ze względu na to, że nie dochodzi do modelowania głębszych warstw rogówki, proces gojenia trwa dłużej, ponieważ nabłonek musi się samoistnie odnowić.
Czytaj więcej: Metody laserowej korekcji wzroku: na czym polegają metody powierzchniowe?
Metody głębokie (np. LASIK) różnią się tym, że polegają na stworzeniu cienkiego płatka w rogówce, który następnie jest odchylany, aby laser mógł działać na jej głębszych warstwach. Po zabiegu płatek rogówki zostaje przywrócony na swoje miejsce i z czasem ulega zrośnięciu z pozostałą częścią rogówki. Z uwagi na wytwarzany w głębokich metodach „płatek”, nie są one zalecane dla osób wykonujących zawody, które wiążą się z ryzykiem urazu oczu.
Czytaj więcej: Metody laserowej korekcji wzroku: na czym polegają metody głębokie?
Na czym polega metoda femtoLASIK laserowej korekcji wzroku?
Metoda femtoLASIK to jedna z najbardziej zaawansowanych i najczęściej stosowanych metod laserowej korekcji wzroku. W tej metodzie płatek rogówki wytwarzany jest za pomocą lasera femtosekundowego. Następnie chirurg delikatnie odchyla utworzony płatek, uzyskując dostęp do tkanki rogówki znajdującej się pod nim. Podczas zabiegu rogówka oka modelowana jest laserem excimerowym, a po zakończeniu procedury wytworzony płatek jest precyzyjnie umiejscawiany przez lekarza na swoim pierwotnym miejscu. Metoda femtoLASIK charakteryzuje się niskim uszkodzeniem mechanicznym rogówki i szybszym okresem rekonwalescencji, w porównaniu np. do metody EBK laserowej korekcji wzroku.
Na czym polega metoda EBK laserowej korekcji wzroku?
Metoda EBK (Epithelial Bowman Keratectomy) polega na precyzyjnym usunięciu nabłonka rogówki przy użyciu specjalistycznego narzędzia – epikeratomu. Następnie procedura przebiega w sposób identyczny, jak w przypadku innych metod laserowej korekcji wzroku. Po zabiegu usunięty nabłonek regeneruje się w sposób naturalny, co sprawia, że pełna rekonwalescencja po metodzie EBK może trwać nieco dłużej niż w przypadku np. metody femtoLASIK.
Ze względu na usunięcie nabłonka, po zabiegu lekarz zakłada pacjentowi specjalną soczewkę ochronną, która wspomaga proces gojenia i zapewnia ochronę oczu przez pierwsze dni po zabiegu. Soczewka ściągana jest podczas pierwszej wizyty kontrolnej, czyli niecały tydzień później.
Na czym polega ,,bezdotykowa” metoda laserowej korekcji wzroku?
Bezdotykowa metoda laserowej korekcji wzroku, znana jako TransPRK lub StreamLight, umożliwia usunięcie nabłonka rogówki i dalej modelowanie samej rogówki oka jedynie za pomocą lasera exicmerowego, bez użycia innych narzędzi chirurgicznych. Podczas zabiegu TransPRK nie nacina się w żaden sposób tkanek rogówki, tak jak w metodzie LASIK oraz nie ma działania mechanicznego na rogówkę – tak jak w metodzie PRK czy LASEK. Czas i przebieg rekonwalescencji jest podobny, jak w przypadku metody EBK.