Metody laserowej korekcji wzroku: na czym polegają metody głębokie?
Masz wysoką i skomplikowaną wadę wzroku? Wadę plusową? Rozważasz zabieg laserowej korekcji wzroku, ale zależy Ci na szybkim powrocie do zdrowia? Jeśli tak, okulista podczas kwalifikacji do zabiegu może zaproponować Ci wykonanie operacji oczu laserem przy wykorzystaniu tzw. metod głębokich.
Zabieg laserowej korekcji wzroku trwa ok. 15-20 min na dwoje oczu. Podczas procedury chirurg okulista odpowiednio modeluje powierzchnię rogówki oka. Jednak, aby doszło do laserowania – korekcji wady wzroku za pomocą lasera excimerowego, lekarz musi wcześniej odpowiednio przygotować rogówkę pacjenta. W tym celu operuje różnymi technikami, które określa się także metodami laserowej korekcji wzorku. Metodę dopasowuje się do pacjenta już na etapie wizyty kwalifikującej do zabiegu, m.in na podstawie badań, wysokości i rodzaju wady wzroku, grubości rogówki, indywidualnych predyspozycji pacjenta, jego oczekiwań i preferencji.
Umów wizytę kwalifikującą do laserowej korekcji wzroku
Czym są metody głębokie w laserowej korekcji wzroku?
W metodach głębokich laserowej korekcji wad wzroku wycinany jest płatek z części rogówki o grubości ok. 0,1 mm. W tym celu chirurg okulista wykorzystuje laser femtosekundowy, który emituje ultrakrótkie impulsy światła i tworzy cienki płatek w rogówce. Płatek rogówki jest następnie delikatnie odchylany, co pozwala chirurgowi okuliście skorygować wadę wzroku – tym razem za pomocą lasera excimerowego. Po zakończeniu pracy lasera polegającej na odpowiednim wymodelowaniu rogówki, wytworzony wcześniej płatek rogówki powraca na swoje pierwotne miejsce i naturalnie zrasta się z tkankami rogówki oka.
Komu rekomendowane są metody głębokie?
- Pacjentom z wadami wzroku o umiarkowanym lub dużym nasileniu: metody głębokie są zazwyczaj bardziej skuteczne w korygowaniu wyższych i bardziej skomplikowanych wad wzroku (np. z astygmatyzmem).
- Pacjentom pragnącym szybkiego powrotu do normalnego funkcjonowania: metody głębokie zazwyczaj wiążą się z krótszym czasem rekonwalescencji niż metody powierzchniowe.
- Pacjentom nadwzrocznym: metody głębokie pozwalają na szybką i skuteczną korekcję nadwzroczności, nawet w przypadku dużych wad.
Rodzaje metod głębokich – LASIK, FemtoLASIK
Metody głębokie laserowej korekcji wzroku stanowią obecnie złoty standard w zabiegach chirurgii refrakcyjnej. W przypadku metod głębokich wyróżnia się dwie podstawowe metody – LASIK i femtoLASIK.
- LASIK – w tej metodzie płatek ze strony rogówki wytwarzany jest za pomocą specjalnego urządzenia (mikrokeratomu). Następnie rogówka oka modelowana jest laserem excimerowym, a po zakończeniu zabiegu wytworzony płatek jest precyzyjnie umiejscawiany przez lekarza na swoim pierwotnym miejscu.
- FemtoLASIK – w tej metodzie płatek rogówki wytwarzany jest za pomocą lasera femtosekundowego. Dalsze czynności zabiegowe są identyczne jak w przypadku metody LASIK. Metoda femtoLASIK charakteryzuje się niskim uszkodzeniem mechanicznym rogówki i szybszym okresem rekonwalescencji.
Jak wygląda rekonwalescencja w przypadku głębokich metod korekcji wzroku?
W przypadku metod głębokich laserowej korekcji wad wzroku, okres rekonwalescencji trwa o wiele krócej niż przy wykorzystaniu metod powierzchniowych (LASEK, EBK, TransPRK). Większość pacjentów już po kilku dniach wraca do codziennych czynności. W wybranych przypadkach rekonwalescencja może wydłużyć się do trzech tygodni. Gdy gojenie oka zajmuje więcej czasu – związane jest to przeważnie z większym nasileniem wystąpienia zespołu suchego oka.,
Laserowa korekcja wzroku metodą FemtoLASIK w Weiss Klinik
W Weiss Klinik w Chorzowie diagnozujemy i leczymy choroby oczu oraz korygujemy wady wzroku za pomocą zabiegów laserowej korekcji wzroku. Naszym złotym standardem jest metoda FemtoLASIK, którą z powodzeniem stosujemy u pacjentów nadwzrocznych, z wysokimi i skomplikowanymi wadami wzroku, ale i nie tylko.