Wszystko, co warto wiedzieć o korekcji wad wzroku za pomocą soczewek fakijnych
Marzysz o wyraźnym widzeniu bez okularów i soczewek kontaktowych? Masz dużą i skomplikowaną wadę wzroku? Możesz być kandydatem do zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych, które stanowią alternatywę dla tradycyjnej korekcji wad wzroku oraz są rozwiązaniem dla osób, które z różnych przyczyn nie kwalifikują się do zabiegu laserowej korekcji wzroku.
Czym są soczewki fakijne?
Soczewki fakijne to specjalne implanty, które doszczepia się do soczewki oka w celu korekcji wad wzroku, takich jak krótkowzroczność (od -0,5D do -20D), nadwzroczność (od +0,5D do +10D), astygmatyzm (do 6D) i wady mieszane. Implanty wewnątrzgałkowe działają poprzez zmianę trajektorii światła wpadającego do oka, co skutkuje poprawą ostrości widzenia. Soczewki korygujące wzrok są wykonywane z mieszanki biokompatybilnego collameru oraz kolagenu pod indywidualne potrzeby konkretnego pacjenta. Charakteryzują się dużą trwałością i mogą służyć nawet do 50 lat, jeśli wada wzroku nie zmieni się w tym czasie.
W zabiegach wszczepienia soczewek fakijnych stosuje się dwa rodzaje implantów – przedniokomorowe (wszczepiane przed tęczówką) lub tylnokomorowe, które wprowadza się między tęczówkę a naturalną soczewkę.
Dla kogo są soczewki fakijne?
Do zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych kwalifikują się przede wszystkim osoby pomiędzy 21. a 60. rokiem życia, które mają stabilną wadę wzroku przez minimum rok.
Inne warunki kwalifikacji do zabiegu to m.in.:
- brak chorób współistniejących, takich jak np. cukrzyca,
- brak zdiagnozowanych chorób oczu takich jak jaskra, zaćma czy odwarstwienie siatkówki.
Soczewki fakijne mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą trwałej korekcji wady wzroku, ale z różnych przyczyn nie kwalifikują się do zabiegu laserowej korekcji wzroku, np. z powodu zbyt cienkiej rogówki. Zabieg jest również rekomendowany osobom, które mają wysokie wady refrakcji (powyżej 8D).
Kwalifikacja do zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych
Ostateczną decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych podejmuje lekarz okulista na podstawie badań diagnostycznych oraz przeprowadzonego wywiadu lekarskiego. Wizyta kwalifikująca wraz z badaniami trwa ok. 1,5h. W trakcie kwalifikacji lekarz przeprowadza m.in. pomiar wady refrakcji, badanie w lampie szczelinowej czy badanie biometrii oka, które pozwala dobrać odpowiednią moc soczewek fakijnych.
Inne badania, jakie może wykonać okulista podczas kwalifikacji to m.in.:
- badanie kształtu, grubości oraz krzywizny rogówki,
- pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
- pomiar szerokości źrenic,
- OCT tylnego odcinka oka,
- badanie gęstość komórek śródbłonka,
- ocenę szerokości kąta przesączania.
Umów wizytę kwalifikującą do zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych (https://www.weissklinik.pl/umow-wizyte)
Jak przebiega zabieg wszczepienia soczewek fakijnych?
Zabieg wszczepienia soczewek fakijnych trwa ok. 30 -40 min. min. Przeprowadza się go w znieczuleniu, przy użyciu kropli do oczu, dzięki czemu pacjent pozostaje świadomy i ma kontakt z chirurgiem. Procedura implantacji soczewek polega na doszczepieniu soczewki fakijnej do oka – przed tęczówką lub między tęczówką a naturalną soczewką, w zależności od wybranego rodzaju soczewek fakijnych. Chirurg okulista doszczepia implant do oka poprzez niewielkie nacięcie na rogówce.
Co istotne, zabieg wszczepienia soczewek fakijnych jest całkowicie odwracalny – w każdej chwili można usunąć soczewkę fakijną z oka. Cała procedura, łącznie z odpoczynkiem po zabiegu, trwa około 2-3 godziny. Przez kilka godzin po zabiegu może występować światłowstręt, łzawienie, pieczenie i uczucie ciała obcego w oku. Dolegliwości ustępują same po paru dniach. Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się dobę po zakończonej operacji.
Jak wygląda okres rekonwalescencji po zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych?
Czas rekonwalescencji po zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych to kwestia bardzo indywidualna. Większość pacjentów wraca do swoich codziennych aktywności już po kilku dniach. Ważne jest, aby w tym czasie przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza okulisty oraz stosować przepisane krople do oczu i leki.
Zalecenia po zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych – nasza checklista!
- Odpoczywaj i ogranicz wysiłek wzrokowy – szczególnie w pierwszej dobie po zabiegu.
- Unikaj światła słonecznego, jak i światła niebieskiego emitowanego przez ekrany urządzeń mobilnych.
- Ogranicz aktywność i wysiłek fizyczny na co najmniej 1 miesiąc po zabiegu.·
- Unikaj kąpieli w basenach i innych zbiornikach wodnych na co najmniej 1 miesiąc po zabiegu.
- Nie pocieraj oczu oraz uważaj podczas codziennej higieny twarzy – stosuj naturalne kosmetyki.
- Zgłaszaj się na regularne kontrole okulistyczne wyznaczone przez lekarza.
Chirurgia refrakcji w Weiss Klinik w Chorzowie
W Centrum Okulistycznym Weiss Klinik w Chorzowie specjalizujemy się w chirurgii refrakcyjnej, czyli zabiegach mających na celu skorygowanie wad wzroku. Wykonujemy laserową korekcję wzroku oraz zabieg wszczepienia soczewek fakijnych, a u osób powyżej 45. roku życia wykonujemy również refrakcyjną wymianę soczewki RLE lub laserową korekcję wzroku w leczeniu starczowzroczności z wykorzystaniem monowizji.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:Okulistyka