Przyszłość korekcji wzroku: roboty, AI i personalizowane zabiegi?
Chirurgia refrakcyjna od dawna nie ogranicza się jedynie do korekcji wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. To dziedzina, która dynamicznie ewoluuje, wykorzystując najnowsze osiągnięcia technologiczne, aby zapewnić pacjentom nie tylko ostre widzenie, ale także najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu życia po zabiegach. Już dziś wizja zabiegów wykonywanych po części przez roboty sterowane sztuczną inteligencją (AI) czy spersonalizowanych terapii dostosowanych do indywidualnych cech oczu przestaje być jedynie futurystyczną mrzonką. To realne kierunki rozwoju, które mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki postrzegamy chirurgię refrakcyjną.

Personalizowane zabiegi: dlaczego jedno rozwiązanie nie pasuje do wszystkich?
Każde oko jest unikalne – może różnić się kształtem rogówki, jej grubością, krzywizną, czy w przypadku soczewki – kształtem, grubością, elastycznością czy stopniem przezroczystości. Dlatego ustandaryzowane metody korekcji wzroku nie zawsze przynoszą optymalne rezultaty. Personalizowane zabiegi w chirurgii refrakcyjnej, do których należą: laserowa korekcja wzroku, refrakcyjna wymiana soczewki RLE czy soczewki fakijne to odpowiedź na tę różnorodność.
Warto również wiedzieć, że w zależności od potrzeb pacjenta, dostępne są też różne procedury, które mogą zapewnić inne efekty po korekcji. Na przykład, w laserowej korekcji wzroku wyróżniamy kilka metod przygotowania rogówki do zabiegu (np. EBK, Femtolasik czy TransPRK). Techniki różnią się zastosowaną technologią i zakresem, a tym samym mogą być bardziej odpowiednie dla różnych typów wady.
W przypadku chirurgii soczewkowej, istnieje również szeroki wybór implantów wewnątrzgałkowych, które oferują inne możliwości – niektóre pozwalają na poprawę widzenia do dali, inne widzenia do bliży, jeszcze inne zapewniają widzenie na obu tych odległościach, ponadto korygują kontrast lub neutralizują niektóre zjawiska optyczne wynikające z tzw. aberracji rogówkowych. Dobór odpowiedniego implantu zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz stanu jego oczu.
AI w chirurgii refrakcyjnej – jak wspiera chirurgów okulistów już teraz?
Sztuczna inteligencja (AI) już dziś odgrywa kluczową rolę w chirurgii refrakcyjnej, wspierając okulistów na wielu etapach – od diagnozy po planowanie i przeprowadzenie zabiegów. Dzięki zaawansowanym algorytmom AI, możliwe jest precyzyjne analizowanie danych z badań oczu, takich jak topografia rogówki, pomiary grubości rogówki czy ocena aberracji optycznych w układzie optycznym. Systemy te potrafią przewidywać wyniki zabiegów, sugerować optymalne parametry laserowej korekcji wzroku lub dobrać odpowiednie soczewki wewnątrzgałkowe. Dzięki technologiom, takim jak mapowanie rogówki czy systemy biometryczne, okuliści mogą precyzyjnie dopasować zabieg do indywidualnych cech anatomicznych i potrzeb pacjenta.
AI pomaga również w wykrywaniu subtelnych nieprawidłowości, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo i skuteczność procedury z zakresu chirurgii okulistycznej. Co więcej, algorytmy uczące się na podstawie tysięcy przypadków klinicznych, stale udoskonalają swoje możliwości, oferując coraz bardziej spersonalizowane rozwiązania. Dzięki temu chirurdzy mogą podejmować bardziej świadome decyzje, a pacjenci zyskują większą pewność co do efektów leczenia.
W Weiss Klinik w Chorzowie podczas kwalifikacji pacjentów do zabiegu laserowej korekcji wzroku korzystamy ze specjalnej stacji diagnostycznej, która umożliwia kompleksowe badanie przedniego odcinka oka – od rogówki do soczewki oka.
Robotyzacja i automatyzacja w okulistyce – co o tym myśleć?
Robotyzacja i automatyzacja to kolejny krok w ewolucji chirurgii refrakcyjnej, który już dziś przynosi wymierne korzyści zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Przykładem jest system eye-tracking, który śledzi ruchy gałki ocznej w czasie rzeczywistym podczas zabiegu laserowej korekcji wzroku. System śledzi ruchy gałki ocznej z prędkością kilku tysięcy razy na sekundę! Dlatego nawet jeśli oko wykona nagły i nawet niewidoczny ruch, laser natychmiast się dostosuje lub zatrzyma, aby uniknąć nawet najmniejszych odchyleń.
Robotyzacja procedur w okulistyce pozwala również na wykonywanie zabiegów z niespotykaną dotąd dokładnością, redukując wpływ czynnika ludzkiego na wyniki leczenia. Choć może się to wydawać futurystyczne, takie technologie są już dostępne i zyskują coraz większą popularność. Warto jednak pamiętać, że roboty i systemy zautomatyzowane nie zastępują lekarzy – są ich wsparciem, które pozwala osiągać jeszcze lepsze rezultaty zabiegowe. Dla pacjentów oznacza to większą pewność co do skuteczności i bezpieczeństwa zabiegów, a dla okulistów – narzędzia, które pomagają im działać z jeszcze większą precyzją.
Chirurgia refrakcyjna w Centrum Okulistycznym Weiss Klinik w Chorzowie
Robotyzacja, sztuczna inteligencja i personalizowane zabiegi to tylko niektóre z technologii, które już dziś zmieniają sposób, w jaki korygujemy wady wzroku. W Weiss Klinik nie tylko śledzimy te nowości technologiczne, ale również aktywnie wdrażamy je w praktyce. Dzięki rozwiązaniom technologicznym, dostępnym w różnego rodzaju sprzętach diagnostycznych i zabiegowych oraz dzięki doświadczeniu specjalistów okulistyki, możemy zapewnić naszym pacjentom zabiegi na najwyższym poziomie precyzji i bezpieczeństwa.