Laserowa korekcja wad wzroku – zabieg chirurgii jednego dnia!
Słowo „operacja” często kojarzy się z trudnymi zabiegami wymagającymi długiego pobytu w szpitalu. Jednak obecnie większość procedur medycznych odbywa się w ramach chirurgii jednego dnia, dzięki czemu pacjenci mogą wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Przykładem takiego zabiegu jest laserowa korekcja wad wzroku.
Laserowa korekcja wzroku to zabieg, który ma na celu korekcję wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność. Procedura polega na odpowiednim wymodelowaniu rogówki oka, aby zapewnić prawidłowe ogniskowanie światła na siatkówce i tym samym – ostre widzenie, bez okularów i soczewek kontaktowych. Zabieg charakteryzuje się niską inwazyjnością i wysoką skutecznością.
Kto kwalifikuje się do zabiegu laserowej korekcji wzroku?
Każdy zabieg laserowej korekcji wzroku poprzedza kompleksowa kwalifikacja, podczas której pacjent uczestniczy w wielu specjalistycznych badaniach oczu. Mają one na celu zweryfikować m.in. rodzaj i wielkość wady wzroku, grubość rogówki, ocenić stan zdrowia oczu, w tym obecność chorób oczu, infekcji czy stanów zapalnych, które mogą wpłynąć na wyniki laserowej korekcji wzroku. Wizyta kwalifikująca wraz z badaniami trwa ok. 1,5 godziny. Warto pamiętać, że niektóre badania mogą być wykonywane po podaniu leku rozszerzającego źrenice, dlatego po badaniach kwalifikujących może występować tymczasowa nadwrażliwość na światło, pieczenie i łzawienie oczu.
Do zabiegu laserowej korekcji wad wzroku mogą zakwalifikować się osoby, które:
- Mają min. 21 lat – do tego czasu gałka oczna rośnie.
- Mają stabilną wadę wzroku przez minimum 12 miesięcy – aby uzyskać maksymalne efekty korekcji.
- Mają zdrowe oczy i przezierną soczewkę oka – bez zaćmy i innych chorób oczu takich jak np. jaskra, choroby siatkówki itd.
- Są w dobrej kondycji zdrowotnej i nie zdiagnozowano u nich chorób autoimmunologicznych, chorób skóry, zaburzeń gojenia.
Umów wizytę kwalifikującą do laserowej korekcji wzroku
Ile trwa przygotowanie pacjenta do zabiegu laserowej korekcji wzroku?
Przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku pacjent musi zostać odpowiednio przygotowany do procedury. Po przyjeździe do kliniki wypełnia ankietę przedoperacyjną. Następnie zostaje skierowany na badania okulistyczne, które mają na celu ocenić kondycję oczu w dniu zabiegu. Lekarz przeprowadzający zabieg omawia z pacjentem cały proces leczenia, przedstawia zalecenia dotyczące stosowanych kropli i maści oraz szczegóły samej procedury. Po konsultacji z lekarzem pacjent udaje się do specjalnego pokoju, gdzie oczekuje na zabieg laserowej korekcji wzroku.
Kolejny etap obejmuje przygotowania do operacji: pacjent zostaje poproszony o założenie jednorazowego sterylnego ubrania, a personel medyczny znieczula jego oczy specjalnymi kroplami. Cała procedura przygotowań pacjenta do zabiegu laserowej korekcji trwa ok. 1 godzinę.
Ile trwa zabieg laserowej korekcji wzroku?
Zabieg laserowej korekcji wad wzroku trwa ok. 15-20 min. na dwoje oczu. Na sali zabiegowej chirurg okulista unieruchamia powiekę pacjenta za pomocą specjalnej rozwórki. Następnie przygotowuje rogówkę oka na działanie lasera excimerowego – korygującego wadę wzroku. W zależności od wybranej metody zabiegu – usuwa nabłonek rogówki, który regeneruje się sam po zabiegu (metody powierzchniowe) lub tworzy płatek z warstwy rogówki, który w czasie ,,laserowania” jest odsunięty, a po zabiegu powraca na swoje pierwotne miejsce i z czasem zrasta się z pozostałą częścią rogówki. Metody laserowej korekcji wzroku dobierane są na etapie kwalifikacji pacjenta do zabiegu, na podstawie wyników badań kwalifikujących, rodzaju wady wzroku oraz indywidualnych preferencji pacjenta co do efektów korekcji.
Ile trwa rekonwalescencja po zabiegu laserowej korekcji wzroku?
Po zakończonej procedurze laserowej korekcji wzroku pacjent pozostaje jeszcze w klinice na ok. 30-minutowej obserwacji – personel medyczny kieruje go ponownie do „pokoju odpoczynku”. Bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się objawy takie, jak m.in. nadwrażliwość na światło, pieczenie i łzawienie oczu, które ustępują samoistnie w ciągu kilku dni.
Czytaj więcej: Ile goi się oko po zabiegu laserowej korekcji wzroku?
Czas rekonwalescencji po zabiegu laserowej korekcji wzroku to kwestia bardzo indywidualna. Zazwyczaj powrót do zdrowia trwa ok. 1-2 tygodnie, jednak pełna stabilizacja widzenia może nastąpić po upływie 4-6 miesięcy. W tym okresie pacjent powinien m.in. unikać intensywnego wysiłku fizycznego, pływania w basenach oraz tarcia oczu, aby nie zaburzyć procesu gojenia.