Jakie są charakterystyczne objawy zaćmy?
Zaćma to schorzenie oczu, które powoduje stopniowe zmętnienie soczewki oka. Może wystąpić wraz z wiekiem lub z innych przyczyn, np. jako powikłanie chorób autoimmunologicznych, urazów oka, stosowanych leków. Choroba rozwija się stopniowo i przez lata może nie dawać charakterystycznych objawów - tym bardziej, że wiele z pierwszych objawów zaćmy może być mylona np. z wadą wzroku lub objawami starczowzroczności w przypadku osób po 45. roku życia. Nieleczona zaćma może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.
Czym jest zaćma?
Zaćma (in. katarakta) to schorzenie oczu, które powoduje stopniowe mętnienie naturalnej soczewki oka. Soczewka w oku odpowiada za prawidłowe skupianie światła na siatkówce oka, co pozwala na wyraźne widzenie. Gdy soczewka zaczyna mętnieć, obraz staje się zamglony i nieostry. Mogą również pojawić się inne, uciążliwe objawy wzrokowe. Zaćma rozwija się stopniowo, a w zaawansowanym stadium może prowadzić do znacznego pogorszenia ostrości wzroku. Nieleczona choroba stanowi drugą po jaskrze najczęstszą przyczynę utraty wzroku.
Leczenie zaćmy Katowice, Śląsk
Jakie są przyczyny zaćmy?
Zaćma to choroba oczu, która może rozwinąć się wraz z wiekiem, w wyniku procesu starzenia się organizmu i związanych z nim zmian fizjologicznych zachodzących w narządach, w tym także w oku. W przypadku zaćmy, która pojawia się wraz z wiekiem, mówimy o tzw. zaćmie starczej, której pierwsze objawy mogą wystąpić już po 50. roku życia i zwykle początkowo dotyczą jednego oka.
Zaćma może również rozwinąć się w wyniku innych czynników, takich jak m.in. czynniki genetyczne, urazy oka, stany zapalne, choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca), ekspozycja na szkodliwe promieniowanie (np. UV, podczerwone), leki (np. sterydy), niewłaściwa dieta (np. niedobory antyoksydantów, witamin i minerałów mogą wpływać na zdrowie oczu).
Zaćma może również pojawić się od urodzenia, u niemowlaków. Wówczas mówimy o tzw. zaćmie wrodzonej, która może powstać na skutek czynników genetycznych, przebytych infekcji matki podczas ciąży, zaburzeń metabolicznych, wad rozwojowych czy stosowanych leków podczas ciąży.
Jakie są charakterystyczne objawy zaćmy?
Zaćma nie ,,boli”, dlatego może rozwijać się przez wiele lat, a jej początkowe objawy są bardzo często mylone np. z wadą wzroku lub objawami starczowzroczności (prezbiopii), która może pojawić się równocześnie u osób po 45. roku życia. Dodatkowo, zaćmy nie da się zdiagnozować np. za pomocą badań laboratoryjnych, a jedynie za pośrednictwem wywiadu lekarskiego i kontroli dna oka oraz zbadania stopnia przejrzystości soczewki. Dlatego regularne badania wzroku, zwłaszcza po 40. roku życia, są kluczowe dla wczesnego wykrycia zaćmy i podjęcia odpowiedniego leczenia.
Najbardziej charakterystyczne objawy zaćmy to m.in.:
- pogorszenie ostrości widzenia,
- mgliste widzenie (jak przez „zaparowaną” szybę),
- zwiększona wrażliwość na światło,
- problemy z prawidłowym rozpoznawaniem kolorów i barw.
Objawy zaćmy mogą się różnić w zależności od typu samej choroby. Przykładowo, zaćma jądrowa związana jest z zażółceniem soczewki, przez co obraz sprawia wrażenie ,,przydymionego”. Natomiast w przypadku zaćmy korowej, może np. dodatkowo wystąpić podwójne widzenie. W zaawansowanym stadium choroby zaćmy objawy stają się bardziej intensywne i mogą znacznie utrudniać codzienne życie. U niektórych pacjentów mogą pojawić się dodatkowe wrażenia wzrokowe, np. efekt halo wokół źródeł światła czy nadwrażliwość na światło.
Jak leczy się zaćmę?
Zaćmę można wyleczyć tylko za pomocą zabiegu chirurgicznego – operacji zaćmy ze wszczepem dobranej soczewki wewnątrzgałkowej. Zabieg usunięcia zaćmy trwa ok. 20-30 min. na jedno oko i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym kroplowym, w ramach chirurgii jednego dnia. Podczas operacji zaćmy chirurg okulista usuwa zmętniałą soczewkę oka za pomocą metody fakoemulsyfikacji – specjalne urządzenie tzw. fakoemulsyfikator ,,rozbija” ją za pomocą ultradźwięków. Następnie lekarz usuwa fragmenty soczewki i wszczepia sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową w jej miejsce. Implant ma za zadanie ,,naśladować” funkcję usuniętej soczewki naturalnej. Jego moc oraz właściwości są dopasowywane indywidualnie do pacjenta na podstawie jego wyników badań wzroku, predyspozycji oraz własnych oczekiwań. Soczewkę wewnątrzgałkową dobiera się już na etapie wizyty kwalifikującej do zabiegu usunięcia zaćmy.
Umów wizytę kwalifikująca do zabiegu usunięcia zaćmy
Soczewki wewnątrzgałkowe stosowane w zabiegach usunięcia zaćmy mają różne właściwości – do wyboru są m.in. tzw. soczewki jednoogniskowe (korygujące widzenie w jednej wybranej odległości) oraz soczewki wieloogniskowe (korygujące widzenie we wszystkich odległościach – do dali, bliży i odległości pośrednich). Zarówno soczewki jednoogniskowe, jak i wieloogniskowe są dostępne w wersji torycznej (dla astygmatyków).
Diagnostyka i leczenie objawów zaćmy w Weiss Klinik w Chorzowie
W Weiss Klinik diagnozujemy i leczymy każdy rodzaj zaćmy. Specjalizujemy się w zabiegach usunięcia zaćmy ze wszczepem soczewek wewnątrzgałkowych – zarówno jednoogniskowych, jak i zaawansowanych. Wykonujemy także zabiegi kapsulotomii, które umożliwiają leczenie zaćmy wtórnej.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ o leczeniu zaćmy i sprawdź cennik zabiegów