Jak sfinansować zabieg laserowej korekcji wzroku?
Laserowa korekcja wzroku polega na korekcji wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. Zabiegi laserowej korekcji wzroku stają się coraz popularniejsze, ponieważ umożliwiają całkowitą niezależność od okularów czy soczewek kontaktowych. Mimo, że nie są to zabiegi refundowane przez NFZ, wiele klinik oferuje różnorodne opcje finansowania, dzięki czemu pacjent może na przykład rozłożyć płatność na wygodne raty.

Na czym polega zabieg laserowej korekcji wzroku?
Zabiegi laserowej korekcji wzroku to procedury medyczne, podczas których chirurg okulista modeluje rogówkę oka za pomocą zimnej wiązki światła, wytworzonej przez laser excimerowy (korygujący wadę wzroku). Wcześniej rogówka oka zostaje odpowiednio przygotowana do laserowania – w tym celu lekarz, wykorzystując wybraną metodę laserowej korekcji wzroku, odpowiednio przygotowuje nabłonek rogówki (jej najbardziej zewnętrzną warstwę).
– Metody laserowej korekcji wzroku obejmują różnorodne techniki, które pozwalają na dopasowanie całej procedury pod konkretnego pacjenta. Wybór metody odbywa się już na etapie wizyty kwalifikującej, na podstawie wyników badań, rodzaju i wysokości wady wzroku, grubości rogówki, a także indywidualnych predyspozycji oraz indywidualnych oczekiwań pacjenta. Metody laserowej korekcji wzroku można podzielić według podstawowej klasyfikacji na tzw. metody powierzchniowe i metody głębokie – tłumaczy dr n. med. Łukasz Cwalina, specjalista Weiss Klinik w dziedzinie chirurgii refrakcyjnej.
Zabieg laserowej korekcji wzroku trwa ok. 15-20 min na dwoje oczu i jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych, w ramach chirurgii jednego dnia. Wcześniej, oczy pacjenta zostają znieczulone miejscowo specjalnymi kroplami do oczu. Niecałe 30 min. po zakończonym zabiegu można wrócić do domu.
Ile kosztuje laserowa korekcja wzroku?
Laserowa korekcja wad wzroku to zabieg, który początkowo może wydawać nam się kosztownym przedsięwzięciem ze względu na jego wysoki koszt całościowy. Cena laserowej korekcji wad wzroku za jedno oko kształtuje się na poziomie od 3 500zł do 5 500 zł. Do kosztów laserowej korekcji należy doliczyć także koszty kompleksowych badań kwalifikacyjnych i wizyt kontrolnych oraz leków stosowanych po zabiegu.
– Ceny zabiegów laserowej korekcji wzroku mogą się różnić w zależności od technologii, doświadczenia lekarza, lokalizacji kliniki oraz zastosowanej metody przygotowania nabłonka rogówki do działania lasera. Na przykład, metoda głęboka, FemtoLASIK, która wykorzystuje technologię dwóch laserów — femtosekundowego oraz excimerowego, co sprawia, że uważana jest za bardziej zaawansowaną procedurę. W związku z tym może być nieco droższa niż zabiegi oparte na tzw. metodach powierzchniowych, takich jak popularna metoda EBK — wyjaśnia dr n. med. Łukasz Cwalina.
Sprawdź ceny zabiegów laserowej korekcji wzroku w Weiss Klinik
Jakie są możliwości finansowania zabiegów laserowej korekcji wzroku?
Laserowa korekcja wzroku nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, gdyż uznawana jest jako zabieg estetyczny. Ośrodki specjalizujące się w zabiegach laserowej korekcji oferują wiele możliwości związanych z korzystnym finansowaniem tego rodzaju zabiegów. Dostępne są m.in. kredyty na zabiegi medyczne, które mają korzystne warunki. Warto też rozważyć płatność kartą kredytową i rozłożenie jej na dogodne raty. Wszelkie formalności z uzyskaniem kredytu na zabieg najczęściej załatwiane są w danym ośrodku medycznym.
Efekty laserowej korekcji wzroku
Mimo, że początkowy koszt zabiegu laserowej korekcji wzroku może wydawać się wysoki, wielu pacjentów dostrzega, że w perspektywie kilku lat inwestycja ta powoli się zwraca. Jest to szczególnie widoczne, gdy zsumujemy wydatki na regularne wizyty kontrolne u okulisty czy optometrysty, koszty zakupu nowych okularów korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych wraz ze środkami do ich pielęgnacji.
– Efekty zabiegu laserowej korekcji wzroku zwykle są stabilne i widzimy prawidłowo do końca życia. Oczywiście, może się zdarzyć, że wada po latach powróci, a powodem regresji może być zarówno wielkość wady wzroku usuniętej dzięki laserowej korekcji, jak i uwarunkowania genetyczne czy szkodliwe czynniki zewnętrzne, np. zbyt duża eksploatacja wzroku przed ekranami smartfonów, komputerów. Nigdy jednak wada nie wraca do tej samej wielkości, co w przeszłości – jest zdecydowanie mniejsza” – stwierdza dr Ł. Cwalina.

Dr n. med. Łukasz Cwalina to chirurg okulista, specjalista w zakresie chirurgii refrakcyjnej i zaćmy, chorób rogówki oraz jaskry. W Weiss Klinik przeprowadza operacje usunięcia zaćmy, refrakcyjnej wymiany soczewki (RLE), implantacji soczewek fakijnych i zabiegi laserowej korekcji wad wzroku. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń przedniego odcinka oka.