5 faktów na temat zaćmy (katarakty), które warto znać!
Zaćma, czyli stopniowe zmętnienie soczewki oka, to schorzenie oczu, które dotyka miliony ludzi na całym świecie i stanowi jedną z głównych przyczyn utraty wzroku. Choć często choroba kojarzona jest z procesem starzenia, w rzeczywistości może dotknąć ludzi w różnym wieku, a nawet występować u niemowląt. Na szczęście, zaćmę można wyleczyć za pomocą 20-minutowego zabiegu chirurgicznego. Sprawdź 5 faktów na temat zaćmy, które warto znać!
Zaćma to choroba oczu, która powoduje stopniowe mętnienie naturalnej soczewki oka. Soczewka to struktura odpowiedzialna za skupianie światła na siatkówce, gdzie tworzy się obraz. Kiedy soczewka staje się mętna, światło nie może przechodzić przez nią swobodnie, co prowadzi do pogorszenia widzenia – chory ma m.in. wrażenie, że widzi przedmioty ,,jak przez brudną szybę.”
Leczenie zaćmy Chorzów, Śląsk, Katowice
Zaćma to zmętnienie soczewki oka, które może pojawić się z wiekiem lub z innych przyczyn.
Zaćma jest chorobą oczu, która najczęściej pojawia się wraz z wiekiem, na skutek zmian fizjologicznych, które zachodzą również w oku. Jednak starzenie się organizmu nie jest jedyną przyczyną wystąpienia choroby. Zaćma może pojawić się również u osób młodszych, a nawet niemowląt, a jej rozwój może być spowodowany różnymi czynnikami. Należą do nich m.in.: predyspozycje genetyczne, choroby autoimmunologiczne (np. cukrzyca), urazy oka, stosowane leki (np. sterydy), a także styl życia i szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych - palenie papierosów, nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV oraz niezdrowa dieta mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zaćmy.
Charakterystyczne objawy zaćmy to pogorszona ostrość wzroku i ,,zamglone” widzenie.
Pogorszenie ostrości wzroku i zamglone widzenie są najbardziej charakterystycznymi objawami zaćmy. Chorzy często mają wrażenie, jakby patrzyli przez „brudną szybę”, a obraz jest zamazany i nieostry. Dodatkowo, z czasem mogą pojawić się problemy w prawidłowym rozpoznawaniu kolorów i barw, a także inne np. podwójne widzenie, widzenie aureoli wokół źródeł światła (tzw. efekt halo).
To, jak widzi człowiek z zaćmą, zależne jest również od typu samej choroby. Przykładowo, w przypadku zaćmy korowej, której towarzyszy zmętnienie tylko części soczewki, może wystąpić podwójne widzenie (tzw. diplopia). Z kolei zaćma jądrowa związana jest z wystąpieniem zmętnienia w centralnej części soczewki, powodując stopniowe jej zażółcenie, które z czasem może przybrać barwę brunatną, przez co obraz sprawia wrażenie ,,przymglonego”, ,,przydymionego”.
Zaćma rozwija się stopniowo i przez lata.
Zaćma to choroba, która rozwija się powoli i często przez długi czas przebiega bezobjawowo lub z bardzo subtelnymi objawami, których chory może nie zauważyć, szczególnie jeżeli ma wadę wzroku i na co dzień koryguje ją okularami. Oko jest niezwykle plastycznym narządem i potrafi w pewnym stopniu kompensować pogorszenie jakości obrazu. Dzięki temu pacjent może przez długi czas nie odczuwać znaczących utrudnień w codziennym funkcjonowaniu lub mylić pierwsze objawy zaćmy z objawami starczowzroczności, która dotyczy osób po 40. roku życia.
Okulista Chorzów, Katowice, Śląsk
Istnieją również przypadki, w których zaćma rozwija się znacznie szybciej. Wyjątkiem jest np. zaćma wrodzona, która dotyczy niemowlaków i pojawia się od urodzenia, np. na skutek czynników genetycznych, infekcji wirusowych lub innych zaburzeń rozwojowych. W przypadku zaćmy wrodzonej, objawy mogą być widoczne od pierwszych dni życia dziecka – może wystąpić m.in. mętne zabarwienie źrenicy, brak reakcji na bodźce wzrokowe, problemy z koordynacją ruchową oczu. Inne wyjątki to również: zaćma pourazowa, polekowa, zaćma popromienna, związana z chorobami metabolicznymi.
Zaćmę można wyleczyć za pomocą operacji zaćmy.
Jedyną metodą leczenia zaćmy jest zabieg chirurgiczny, czyli tzw. operacja zaćmy, która trwa ok. 20-30 min. na jedno oko i jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, kroplowym oka. Podczas zabiegu chirurg okulista usuwa zmętniałą soczewkę oka za pomocą fakoemulsyfikatora – specjalnego urządzenia, które emituje ultradźwięki ,,rozbijające” zmętniałą soczewkę. Pozostałości soczewki zostają usunięte z oka, a w jej miejsce okulista wszczepia sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową o indywidualnie dobranej mocy. Zabieg usunięcia zaćmy jest wykonywany w ramach chirurgii jednego dnia, co oznacza, że pacjent może opuścić szpital lub klinikę jeszcze tego samego dnia.
Zabieg usunięcia zaćmy może być wykonany zarówno prywatnie, jak i w ramach leczenia z NFZ – o ile dana placówka medyczna posiada kontrakt na świadczenie tego typu usług. W przypadku leczenia zaćmy w ramach NFZ pacjent może liczyć na pełne pokrycie kosztów operacji, jednak okres oczekiwania na zabieg może być dłuższy – czas ten zależy od liczby pacjentów w kolejce i dostępności terminów w danej placówce.
Istnieje wiele rodzajów soczewek wewnątrzgałkowych.
Różnorodność soczewek wewnątrzgałkowych stosowanych podczas operacji zaćmy jest ogromna i pozwala na bardzo indywidualne podejście do każdego pacjenta. Dzięki temu można nie tylko przywrócić ostrość widzenia, ale także skorygować inne wady wzroku, takie jak astygmatyzm czy prezbiopia. Niektóre rodzaje soczewek mogą być również sfinansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia – należą do nich tzw. soczewki jednoogniskowe (również toryczne korygujące astygmatyzm). Soczewki jednoogniskowe korygują widzenie do jednej wybranej odległości np. do dali lub bliży. Oznacza to, że pacjent może potrzebować okularów np. do czytania.
Pacjent może także wybrać tzw. soczewki wieloogniskowe, które mają na celu zapewnienie dobrego widzenia we wszystkich odległościach: do dali, bliży i odległości pośrednich. To pozwala uzyskać największą̨ niezależność́ od okularów, w porównaniu z innymi soczewkami wewnątrzgałkowymi.
Chirurgia zaćmy w Weiss Klinik w Chorzowie
W Centrum Okulistycznym Weiss Klinik w Chorzowie zajmujemy się diagnozowaniem i leczeniem zaćmy. Wykonujemy zabiegi usunięcia zaćmy, ze wszczepem soczewek wewnątrzgałkowych – zarówno jednoogniskowych, jak i bardziej zaawansowanych.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ o leczeniu zaćmy i sprawdź cennik zabiegów