Back to top
Weiss Klinik - optyk, okulistyka, chirurgia plastyczna

Blog

Okulistyka

Zadbaj o wzrok dziecka

Mrużenie oczu czy trudności w nauce to najczęstsze objawy sygnalizujące nieprawidłowe widzenie u dzieci. Wzrok dziecka warto obserwować na każdym etapie rozwoju, niezbędne są również regularne wizyty kontrolne u specjalisty okulistyki dziecięcej. W Weiss Klinik zajmujemy się diagnozowaniem, leczeniem zachowawczym i operacyjnym schorzeń oczu oraz rehabilitacją widzenia u dzieci.

Rozwój narządu wzroku u dzieci możemy zaobserwować „gołym okiem”, na podstawie zauważalnych zmian zachowań naszych pociech. Najważniejszy okres rozwoju wzroku dziecka to 1. rok życia, w którym obserwujemy dwa główne etapy rozwoju:

Pierwszy okres (od urodzenia do 6. miesiąca życia)

  • niemowlę składa razem dłonie,
  • oczy zaczynają poruszać się samodzielnie (dziecko nie odwraca całej głowy przy rozglądaniu się),
  • dziecko zaczyna obserwować swoje otoczenie,
  • wzrok dziecka zaczyna się skupiać na twarzy i oczach osoby mówiącej do niego (około 3-4 miesiąca życia),
  • obydwie gałki oczne zaczynają poruszać się w sposób skoordynowanych (około 4. miesiąca życia).

 
Drugi okres (od 6. do 12. miesiąca życia)

  • dziecko skupia wzrok na swoich dłoniach, zabawkach itd.,
  • dziecko zaczyna śledzić ruch zabawek, kieruje na nie oczy,
  • dziecko wzrokowo bada otaczające go przedmioty (zaczyna zauważać różnice między przedmiotami).
     

Wizyta dziecka u okulisty

Pierwsze badanie okulistyczne przeprowadza się po ukończeniu 4. Roku życia. Wcześniej przeprowadzane są kontrole narządu wzroku przez lekarza pediatrę, w ramach badań bilansowych. Okulista sprawdzi narząd wzroku pod kątem zeza i wady refrakcji. Do lekarza okulisty warto zgłosić się zanim dziecko zacznie naukę w szkole. Trzeba zgłosić się również, jeśli dzieje się coś niepokojącego – na przykład dziecko nie potrafi skupić wzroku na jednym przedmiocie lub mruży oczy, kiedy ogląda coś z bliska.

Jeśli dziecko skończyło 2 miesiące i ma wyraźnego zeza, koniecznie trzeba udać się do okulisty. Lekarz sprawdzi, czy przyczyną nie są zmiany groźne dla wzroku. Wizyta u okulisty jest konieczna wtedy, gdy oczy dziecka są wciąż załzawione, zaczerwienione albo ropiejące.

 

Prawidłowy wzrok to prawidłowy rozwój Twojego dziecka!
 
W ramach okulistyki dziecięcej w Weiss Klinik zajmujemy się leczeniem zeza, diagnostyką wad wzroku, rehabilitacją widzenia, leczeniem krótkowzroczności, ortokorekcją u dzieci, leczeniem schorzeń dróg łzowych.