Back to top
Weiss Klinik - optyk, okulistyka, chirurgia plastyczna

Blog

Okulistyka

Uwaga na suche oko!

Suchość oka to bardzo powszechne schorzenie, na które cierpi bardzo wielu z nas, nawet nie zdając sobie z tego sprawy! Swędzenie czy pieczenie oczu, światłowstręt, częste mruganie, wysuszenie śluzówek gardła i nosa (przez co często chce nam się pić) – to typowe objawy zespołu suchego oka. Ale paradoksalnie objawem suchości oka jest też łzawienie!

Tyle, że łzy te mają nieprawidłowy skład. „Niezdrowe” łzy drażnią oko, nie nawilżają go odpowiednio i w końcu oko jest suche. Nieleczony zespół suchego oka może wywoływać stany zapalne spojówek czy rogówki.

Pamiętajmy zatem o nawilżaniu oczu. Pomocne będą tzw. sztuczne łzy, które dostępne są bez recepty. Najpierw jednak warto skonsultować się z okulistą, który zbada przyczynę suchości oka, szczególnie pod kątem chorób.

Zespół suchego oka może być efektem długiej pracy przed monitorem komputera czy przebywania w niekorzystnych warunkach, na przykład w pomieszczeniach klimatyzowanych. Ale przyczyną mogą być również choroby hormonalne czy przyjmowanie niektórych leków.