Back to top
Weiss Klinik - optyk, okulistyka, chirurgia plastyczna

Blog

Soczewki fakijne

Rekonwalescencja po zabiegu implantacji soczewek fakijnych

Po zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych, każdy pacjent musi przejść rekonwalescencję. Czas powrotu do pełnej sprawności zwykle jest krótki. Sam zabieg jest bezbolesny, a w większości przypadków niemal natychmiast następuje poprawa widzenia.

Pooperacyjna rekonwalescencja zależy jednak przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji każdej operowanej osoby. Żeby przebiegała możliwie najszybciej, należy skrupulatnie przestrzegać zaleceń lekarza. 

Podstawowym zaleceniem jest regularne stosowanie leków, w szczególności systematyczne zakraplanie operowanego oka, a także przestrzeganie terminów wizyt kontrolnych.

Warunkiem bezproblemowego powrotu do pełni zdrowia jest też prowadzenie oszczędnego trybu życia przez co najmniej 4-6 tygodni od zabiegu. W tym okresie należy unikać wysiłku fizycznego, czyli nie forsować się, nie schylać się i nie podnosić ciężkich przedmiotów. Nie wolno również gwałtownie unosić i opuszczać głowy czy też mocno mrużyć i pocierać oczy. 

Ważna jest również ochrona operowanego oka, np. przed zalaniem wodą przy myciu włosów. Należy pamiętać o okularach przeciwsłonecznych z filtrami UV, które chronią oko przed szkodliwymi promieniami, wiatrem i ciałami obcymi. 

Ponieważ – inaczej niż przy laserowej korekcji wzroku – najpierw operujemy jedno, a po około 2-4 tygodniach drugie oko, należy zaplanować sobie na czas rekonwalescencji zwolnienie z obowiązku pracy.