Back to top
Weiss Klinik - optyk, okulistyka, chirurgia plastyczna

Blog

Laserowa korekcja wad wzroku

Precyzyjny zabieg wymaga precyzyjnego badania

Badanie kwalifikujące do zabiegu to najważniejszy etap w laserowej korekcji wady wzroku. W zasadzie jest to seria specjalistycznych i niezwykle precyzyjnych badań, które pozwalają lekarzowi poznać każdy zakamarek naszego oka. To umożliwia odpowiednie zaplanowanie samego zabiegu, w tym dobór właściwej metody laserowej korekcji, a także przewidzieć efekty końcowe zabiegu.

Poza określeniem wady wzroku, której chcemy się pozbyć metodą laserowej korekcji, badane są również osobnicze cechy układu wzrokowego (np. budowa oka, fizjologia), pod kątem wszelkich dyskwalifikujących stanów i cech. 

Najpierw okulista sprawdza ogólny stan zdrowia. Szczególnie istotne są choroby i schorzenia będące przeciwwskazaniem do zabiegu laserowej korekcji. Zasadniczym etapem badania jest diagnostyka narządu wzroku, czyli badanie przedmiotowe. Lekarz dokonuje określenia wady wzroku, ocenia ostrość widzenia, ustawienie gałek ocznych, średnicę źrenicy. Ponadto wykonuje szczegółowe badania rogówki i dna oka. W ostatnim etapie omawiane są wszystkie wyniki pomiarów, na podstawie których lekarz decyduje o kwalifikacji pacjenta do zabiegu i proponuje najbardziej właściwą metodę zabiegu.

- Badanie kwalifikujące do zabiegu laserowej korekcji daje nie tylko informację o możliwości pozbycia się wady wzroku, ale przede wszystkim jest okazją do kompleksowego zbadania stanu zdrowia naszego wzroku. Jest niezwykle precyzyjne, gdyż sam zabieg jest równie precyzyjny – podkreśla dr n. med. Łukasz Cwalina, specjalista chirurgii refrakcji w Centrum Okulistycznym Weiss Klinik w Chorzowie. – Laser usuwa tkankę z precyzją co do tysięcznej części milimetra! W związku z tak wysoką dokładnością, nie możemy pozwolić na zmarnowanie choćby części potencjału tych wspaniałych maszyn, poprzez pobieżne czy niepełnowartościowe badanie – dodaje dr Cwalina.

Musimy pamiętać, że laserowa korekcja to nie jest proste usunięcie wady, którą pacjent nosi w swoich soczewkach, a efekt zabiegu tylko wtedy będzie optymalny, gdy każdy jego element zostanie prawidłowo wykonany. – O jakości widzenia pacjenta po zabiegu laserowej korekcji wady wzroku decyduje najsłabszy, a nie najsilniejszy element zabiegu – stwierdza dr Łukasz Cwalina.

NAJCZĘSTSZE PRZECIWWSKAZANIA DO LASEROWEJ KOREKCJI WZROKU
Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu laserowej korekty wady wzroku mogą być: niektóre choroby ogólne i niektóre stosowane leki, głębokie niedowidzenie, ostre stany oka, schorzenia siatkówki, jaskra, zaćma, schorzenia laryngologiczne i stomatologiczne, zbyt duża średnica źrenicy, zbyt cienka rogówka, niektóre schorzenia rogówki, a u kobiet dodatkowo – okres ciąży, karmienia lub menstruacji. Parametry, które mogą mieć wpływ na skuteczność zabiegu, a także statystycznie wpływają na wystąpienie powikłań to: grubość i krzywizna rogówki, wysokość wady, szerokość źrenicy, aberracje układu wzrokowego.
 

Dr n. med. Łukasz Cwalina, specjalista chirurgii refrakcji w Weiss Klinik
Laserowa korekcja wady refrakcji to jedna z metod korekcji wad wzroku, jaką proponuje współczesna okulistyka. Zabieg laserowej korekty trwa około 15 minut, jest bezbolesny, a jego zamierzeniem jest skuteczna korekcja wady wzroku. Przy obecnym stanie wiedzy i skrupulatnej kontroli pacjenta – zarówno przed, jak i po zabiegu – ewentualne powikłania są łatwe do opanowania i leczenia. Dajmy pacjentowi wybór, która z metod korekcji wzroku będzie dla niego najbardziej odpowiednia, aby wada wzroku nie ograniczała w żaden sposób jego życia. Bezwzględnymi przeciwwskazania do zabiegu laserowego są schorzenia siatkówki, jaskra i zaćma.