Back to top
Weiss Klinik - optyk, okulistyka, chirurgia plastyczna

Blog

Zaćma

Na czym polega leczenie zaćmy?

We wczesnym stadium zaćmy stosuje się leczenie farmakologiczne, które spowalnia rozwój choroby. Ale jedyną metodą usunięcia zaćmy jest trwający zaledwie 15 minut zabieg operacyjny, podczas którego usuwana jest zmętniała soczewka oka i zastępowana sztuczną.

Zaćma (inaczej katarakta) to choroba soczewki oka, polegająca na jej częściowym lub całkowitym zmętnieniu. Sprawia to, że soczewka traci swoją najistotniejszą cechę optyczną, jaką jest przejrzystość.

Choroba ta jest częścią procesu starzenia i najczęściej występuje u osób powyżej 55. roku życia. Nieleczona zaćma prowadzi do ślepoty! Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), to właśnie zaćma jest główną przyczyną utraty wzroku. 

Kiedy objawy zaćmy nie utrudniają jeszcze funkcjonowania, można stosować spowalniające rozwój choroby leki w postaci kropli. Natomiast całkowite wyleczenie z zaćmy możliwe jest jedynie dzięki operacji zaćmy, zwanej fakoemulsyfikacją. Decyzję o zabiegu podejmuje pacjent wraz z lekarzem i najczęściej zapada ona w momencie, gdy zaćma utrudnia już normalne funkcjonowanie (obraz jest nieostry, pole widzenia ulega zmniejszeniu). 

Zabieg operacyjny wydaje się nieuchronny! Nie warto więc odkładać decyzji o operacji zaćmy, gdyż zaawansowana zaćma zwiększa ryzyko ewentualnych powikłań po zabiegu.

Zabieg usunięcia zaćmy trwa około 15 minut i polega na usunięciu zmętniałej soczewki oka i wszczepieniu sztucznej soczewki, nazywanej wewnątrzgałkową. Już kilka godzin po operacji pacjent może opuścić klinikę okulistyczną.

Operacje zaćmy są najczęściej wykonywanym zabiegiem w Europie, a ich skuteczność wynosi 98%. Ryzyko powikłań stanowi zaledwie około 1% wszystkich wykonywanych zabiegów.