Back to top
Weiss Klinik - optyk, okulistyka, chirurgia plastyczna

Blog

Choroby siatkówki

Groźny cukier w oku

Cukrzyca to choroba, która często wywołuje zmiany w narządzie wzroku. Uszkadza wszystkie naczynia krwionośne – także w oku, zaburzając prawidłowe widzenie. Nieleczone zmiany cukrzycowe w oczach mogą doprowadzić do trwałego, nieodwracalnego upośledzenia widzenia, trudnej do kontrolowania jaskry, a nawet utraty wzroku!

Retinopatia cukrzycowa, czyli zmiany w siatkówce oka, pojawiające się w przebiegu cukrzycy, jest ściśle związana z czasem trwania choroby i jej typem, gdyż zmiany cukrzycowe dotyczą 40% pacjentów z cukrzycą typu 1. (tzw. cukrzycą młodzieńczą) i 20% pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 2. („cukrzycę starczą”).

Niestety często retinopatia cukrzycowa może nie dawać żadnych objawów. A jeśli już objawy się pojawiają, to zazwyczaj pacjenci nie zwracają na nie uwagi – przyjmując zaburzenia widzenia jako przejściowe i normalne. Nie powinniśmy bagatelizować żadnych trwających dłużej problemów z widzeniem! Problemy z ostrością widzenia, z widzeniem dalekim, z widzeniem nocą, z widzeniem kontrastów, z rozpoznawaniem barw czy tzw. plamy przed okiem – to objawy, które mogą wystąpić dużo wcześniej od wystąpienia jakichkolwiek zmian w siatkówce.

Dlatego istotne są regularne wizyty u okulisty. Jeśli chorujemy na cukrzycę, to powinniśmy pamiętać, by odwiedzać okulistę przynajmniej raz w roku. Podczas wizyty lekarz powinien przede wszystkim wykonać badanie dna oczu, czyli oceny siatkówki pod kątem zmian cukrzycowych. Rozpoznanie zmian typowych dla cukrzycy nie nastręcza większych problemów. Nierzadko zdarza się, że to okulista pierwszy stawia diagnozę choroby cukrzycowej.

Leczenie wczesnych zmian cukrzycowych wymaga jedynie regularnych kontroli okulistycznych, przynajmniej co 12 miesięcy. Zmiany bardziej zaawansowane wymagają częstszych kontroli (co 3 lub 6 miesięcy). Nierzadko konieczne są również zabiegi pozwalające zachować widzenie. To na przykład laseroterapia siatkówki, usunięcie zaćmy czy usunięcie ciała szklistego. Czasami konieczne jest podawanie leków do ciała szklistego lub zastosowanie kilku terapii łącznie.

Cukrzyca stanowi główny powód utraty widzenia w krajach rozwiniętych. Ścisła kontrola poziomu cukru we krwi, masy ciała i ciśnienia tętniczego może opóźnić rozwój zmian cukrzycowych w oku, a tym samym zachować na dłużej pełny komfort życia z tą chorobą.