Back to top
Weiss Klinik - optyk, okulistyka, chirurgia plastyczna

Blog

Nowości Choroby siatkówki

Bezpłatne leczenie DME w ramach Programu Lekowego NFZ w Weiss Klinik

Centrum Okulistyczne Weiss Klinik w Chorzowie zaprasza pacjentów do uczestnictwa w Programie Lekowym NFZ w leczeniu DME – cukrzycowego obrzęku plamki żółtej.

Retinopatia cukrzycowa, w tym głównie cukrzycowy obrzęk plamki (DME) – to choroba związana z uszkodzeniem naczyń krwionośnych siatkówki oka, która pojawia się w przebiegu cukrzycy. Cukrzycowy obrzęk plamki (z j. ang. Diabetic Macular Edema – DME) rozwija się dlatego, że podwyższony poziom glukozy we krwi uszkadza drobne naczynia krwionośne w oku. Naczynia zaczynają przeciekać, co prowadzi do obrzęku siatkówki. Dodatkowo część z nich ulega zamknięciu, co powoduje jej niedotlenienie. Mogą też powstawać nowe, nieprawidłowe naczynia, które niszczą siatkówkę. Rozpoczęcie leczenia w odpowiednim czasie oraz dbałość o prawidłowy poziom glukozy, ciśnienia tętniczego i gospodarki lipidowej mogą wpłynąć na długotrwały efekt terapii.

Program lekowy NFZ w leczeniu DME

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił z dniem 1 lipca 2021 roku program lekowy w leczeniu DME, w którym uczestniczy również Centrum Okulistyczne Weiss Klinik w Chorzowie. Program obejmuje diagnostykę i leczenie cukrzycowego obrzęku plamki żółtej DME za pomocą leku antyangiogennego (przewciało anty VEGF).

Aby rozpocząć bezpłatne leczenie DME w Weiss Klinik w ramach Programu Lekowego finansowanego z NFZ, konieczne jest skierowanie do poradni okulistycznej wystawione przez lekarza chorób wewnętrznych, lekarza okulistę lub lekarza diabetologa.

W Weiss Klinik leczymy również AMD

Centrum Okulistyczne Weiss Klinik realizuje również Program Lekowy NFZ w leczeniu AMD, czyli zwyrodnienia plamki żółtej. Więcej informacji na temat programu AMD znajdą Państwo w tym artykule >> 

Szczegółowe informacje na temat leczenie pacjentów z chorobami siatkówki w ramach Programu Lekowego NFZ – AMD i DME, można uzyskać w Weiss Klinik:

  • Sekretariat medyczny - od poniedziałku do piątku, od 7:30 do 15:00, tel. 785 059 387 oraz 32 420 63 50
  • Biuro Obsługi Pacjentów - tel. 32 245 97 63 oraz 510 299 946

 

Umów wizytę w Weiss Klinik >>