Jak zbudowana jest soczewka wewnątrzgałkowa?
Soczewki różnią się konstrukcją i materiałem, z którego są wykonane. Soczewki wewnątrzgałkowe stosowane w zabiegach usunięcia zaćmy są miękkie i zwijalne, dzięki czemu możliwe jest ich wszczepienie do oka poprzez bardzo małe nacięcie.
Najczęściej stosowane modele soczewek zbudowane są z okrągłej korygującej części środkowej i z dwóch ramion (tzw. haptenów), których zadaniem jest utrzymanie soczewki we właściwej pozycji.
Rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych
Podstawowy podział soczewek wewnątrzgałkowych to soczewki tylnokomorowe (wszczepiane za tęczówkę, do torebki soczewki własnej pacjenta) i soczewki przedniokomorowe (wszczepiane przed tęczówkę).
W Weiss Klinik proponujemy szeroki wybór soczewek wewnątrzgałkowych, umożliwiających w wielu przypadkach również jednoczesną korekcję wady wzroku. Oznacza to, że po wszczepieniu sztucznej soczewki pacjent nie będzie musiał dodatkowo korygować wzroku za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych.
Soczewka jednoogniskowa asferyczna
- mini cięcie
- niweluje ryzyko astygmatyzmu pooperacyjnego
- wysoka stabilność soczewki mniejsza szansa na wystąpienie wtórnego zmętnienia torebki soczewki
Soczewka jednoogniskowa, żółta z filtrem światła niebieskiego
- doskonała jakość widzenia
- mniejsza aberracja układu widzenia
- wysoka czułość na kontrast
- ochrona przed zmętnieniem torebki tylnej
- posiada filtr światła niebieskiego
Soczewka jednoogniskowa toryczna
- koryguje astygmatyzm
- soczewka umożliwia funkcjonowanie bez konieczności stosowania okularów do dali osobom z astygmatyzmem
- sprawdza się w warunkach ograniczonego widzenia (zmierzchu czy nocy)
- filtruje promieniowanie UV i światło niebieskie, będące jednym z czynników powodujących choroby siatkówki
Soczewka wieloogniskowa
- zapewnia doskonały wzrok w całym spektrum widzenia (zarówno na blisko, jak i na daleką odległość), przy większej niezależności od okularów
- soczewka przeznaczona jest dla osób z prezbiopią (związana z wiekiem utrata zdolności ostrego widzenia przedmiotów położonych blisko)
Soczewka wieloogniskowa toryczna
- przywrócenie pełnego zakresu widzenia pacjentom z astygmatyzmem
- filtr promieni UV i światła niebieskiego
- soczewka pozwala jednocześnie skorygować starczowzroczność i astygmatyzm
- gwarantuje polepszenie jakości życia
Życie po zaćmie – bez okularów!
Działanie soczewek Lentis MPlus jest bardzo podobne do szkieł progresywnych stosowanych w okularowej korekcji wad wzroku. Unikalna konstrukcja soczewek wykorzystuje zdolności naszego mózgu do tzw. neuroadaptacji, zapewniając doskonałą jakość widzenia i naturalną wrażliwość na kontrast zarówno u pacjentów z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością, jak i z astygmatyzmem.
Uwolnij się od okularów!
Soczewki doszczepiane
Po zabiegu usunięcia zaćmy, czyli po wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej, może pozostać wada wzroku. Jej korekcja możliwa jest za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Rozwiązaniem są doszczepiane soczewki wewnątrzgałkowe, które umożliwiają prawidłowe widzenie – bez konieczności noszenia okularów!
Soczewki te mogą być zastosowane u pacjentów w każdym wieku i w dowolnym momencie po zabiegu usunięcia zaćmy (lub podczas takiego zabiegu). Doszczepiane są do rowka rzęskowego jako druga soczewka. Korygują krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm i starczowzroczność (presbiopia).
W Weiss Klinik proponujemy doszczepiane soczewki wewnątrzgałkowe Reversoâ i Sulcoflexâ. Soczewki Reversoâ francuskiej firmy Crystaline przeznaczone są do korekcji presbiopii (starczowzroczności) i umożliwiają prawidłowe widzenie bliskie. Natomiast soczewki Sulcoflexâ brytyjskiej firmy Rayner korygują widzenie w dali i bliży (soczewki multifokalne), astygmatyzm (soczewki toryczne) lub oba zaburzenia jednocześnie (soczewki multifokalno-toryczne).