Back to top
Weiss Klinik - optyk, okulistyka, chirurgia plastyczna

Blog

Optyk

Wszystko o okularach przeciwsłonecznych

Okulary przeciwsłoneczne, nie tylko powinny być dobrze dopasowane do kształtu naszej twarzy, ale przede wszystkim zabezpieczać oczy i poprawiać komfort widzenia.

Dlatego tak istotny jest ich właściwy dobór, pozwalający skutecznie chronić wzrok przed negatywnym oddziaływaniem promieniowania słonecznego. Dobór okularów przeciwsłonecznych to kwestia gustu, ale też dbałości o ważne dla oczu parametry.

Filtry UV

W okularach przeciwsłonecznych ważna jest moc filtra UV, który zabezpiecza oczy przed promieniami UV, pochłaniając w 100% promieniowanie słoneczne. Taką ochronę zapewniają okulary z filtrem UV 400.

Ważny jest też rodzaj filtra UV. W warunkach równomiernego nasłonecznienia najlepiej sprawdzają się okulary z podstawowym filtrem UV, gdyż zapewniają stałą ilość przepuszczanego światła. W warunkach ostrego nasłonecznienia, np. zimą najlepsze są okulary z filtrem polaryzacyjnym, gdyż niwelują szkodliwe dla oczu światło odbijające się od bardzo jasnych powierzchni płaskich. Okulary z fotochromem natomiast przepuszczają światło w różnym stopniu, gdyż rozjaśniają się i ściemniają, w zależności od stopnia nasłonecznienia.

Kolorowe soczewki

Wpływa na komfort widzenia barw ma kolor soczewek. Idealnie odwzorowują rzeczywisty obraz soczewki szare, a dla oczu wrażliwych szczególnie zalecane są soczewki brązowe, które wyostrzają kontrast i poprawiają ostrość widzenia. 

W ciągu dnia nie powinno stosować się okularów z soczewkami w kolorach: fioletowym (zaburzają widzenia kolorów w dali), czerwonym (nadają się do noszenia w warunkach słabego nasłonecznienia), żółtym i pomarańczowym (poprawiają kontrast widzenia dopiero po zmroku), niebieskim (tłumią kontrast tła), zielonym (zaburzają rozróżnianie barw, dlatego nie są zalecane dla kierowców!).

Stopień zabarwienia soczewek określany w skali od 1 (przepuszcza około 40% światła) do 4 (przepuszcza około 8% światła). Najbardziej optymalny filtr to 2, wyższe zalecane są w okresie letnim oraz zimowym, gdy światło odbija się np. od śniegu.

Materiał na soczewki

Najbardziej odporne na zarysowania są soczewki szklane, w użyciu jednak ciężkie i łatwe do uszkodzenia. Dlatego alternatywnie wykorzystuje się tworzywo, z którego wykonuje się lekkie i nietłukące się soczewki. Najtrwalsze, bo wyjątkowo odporne na pęknięcia i uszkodzenia są soczewki z poliwęglanu i Trivexu, zalecane np. sportowcom.

Powłoki soczewek

Soczewki okularów przeciwsłonecznych mogą posiadać również różne powłoki: utwardzającą (która zwiększa odporność na uszkodzenia mechaniczne), lustrzaną (zalecaną w górach i na pustyni, gdyż chroni dodatkowo oko przed promieniowaniem UV), antyrefleksyjną (zapobiegającą odbijaniu się światła od powierzchni szkieł, co zwiększa komfort widzenia), hydrofobową (przeciw zaparowywaniu soczewek), oleofobową (zapobiegającą osadzaniu się na soczewkach tłuszczów, np. odcisków palców), blue blocker – nie przepuszczającą wiązki światła niebieskiego UV, co powoduje rozjaśnienie obrazu i poprawę kontrastu widzenia, dodatkowo jest idealna do jazdy samochodem w trudnych warunkach atmosferycznych.

Rodzaje oprawek

Za trendami mody podąża kształt oprawek, które mogą być lekkie plastikowe, jednak nieodporne na uszkodzenia i wysokie temperatury; cięższe metalowe, które równie łatwo można uszkodzić lub poliwęglanowe – odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Pielęgnacja okularów przeciwsłonecznych

Odpowiednio dobrane okulary przeciwsłonecznie można nosić przez długie lata. Dlatego warto przechowywać je w twardym etui i nie kłaść szkłami w dół, aby szczególnie na twardych i szorstkich powierzchniach nie zarysować soczewek. Okulary należy czyścić specjalnymi płynami do pielęgnacji soczewek okularowych przy pomocy miękkiej ściereczki, np. z mikrofazy, a w przypadku dużego zabrudzenia umyć je ciepłą wodą z łagodnym detergentem. Nie należy soczewek okularowych wycierać papierowymi ręcznikami lub chusteczkami, rysującymi szkła.