Okulary to nie tylko oprawa. Ta wpływa na komfort i ogólny nasz wygląd. Jakość widzenia zapewniają zaś soczewki korekcyjne, które różnią się przede wszystkim rodzajem materiału z jakiego są wykonane, oraz przeznaczeniem.
Soczewki korekcyjne (okularowe)
Dzielimy ze względu na materiał, z którego są wykonane, index (czyli współczynnik załamania światła), moc i geometrię, konstrukcję, przeznaczenie i budowę oraz uszlachetnienie.
MATERIAŁ
- soczewki mineralne (szklane) – najstarsze soczewki okularowe, są cięższe niż te wykonane z lżejszych materiałów, stosowane najczęściej do pełnych opraw okularowych (bardzo rzadko do opraw „na żyłkę”), ich zaletą jest mniejsza grubość i większa odporność powierzchni na zarysowania.
- soczewki organiczne (plastikowe) – nowoczesne soczewki okularowe, wykonane z różnego rodzaju materiałów, charakteryzujących się niskim ciężarem i podwyższoną wytrzymałością na uszkodzenia, stosowane do opraw pełnych i na żyłkę.
- soczewki z poliwęglanu – lekkie i cienkie soczewki, charakteryzujące się dużą twardością i wytrzymałością na uszkodzenia (stąd zalecane dla osób aktywnych, np. sportowców lub dla dzieci), stosowane do każdego typu opraw.
INDEX
Index to współczynnik załamania światła – im wyższy, tym soczewka jest cieńsza i lżejsza. Soczewki o wyższych indeksach (te mineralne mają współczynnik n=1,523) zalecane są w korekcji większych wad refrakcji.
MOC I GEOMETRIA
Wyróżniamy soczewki dodatnie (skupiające, tzw. plusy) do korekcji nadwzroczności oraz soczewki ujemne (rozpraszające, tzw. minusy) do korekcji krótkowzroczności.
KONSTRUKCJA
- soczewki sferyczne – ich konstrukcja (wycinek sfery) zniekształca i rozmazuje obraz na peryferiach soczewki (przy krawędzi oprawy okularów), powoduje efekt powiększonych (w soczewkach dodatnich) lub pomniejszonych oczu (w soczewkach ujemnych)
- soczewki asferyczne – zapewniają naturalne i komfortowe widzenie, wiernie odzwierciedlają cały obraz, nie powodują zniekształceń wyglądu oczu przez okulary, polecane w korekcji sferycznej lub astygmatyzmie.
PRZEZNACZENIE I BUDOWA
- soczewki jednoogniskowe – służą do korekcji jednej wady wzroku, krótkowzroczności lub nadwzroczności, stosowane przy aktywności jednego typu (np. do czytania, do dali)
- soczewki dwuogniskowe – zbudowane z dwóch segmentów o różnej mocy (tzw. soczewki 2 w 1), górna ich część kryguje widzenie dali, a dolna koryguje widzenie z bliska, ich wadą jest brak odległości pośrednich
- soczewki progresywne – alternatywa dla soczewek dwuogniskowych, bo umożliwiają jednoczesną korekcję widzenia dali, bliży i odległości pośrednich (tzw. soczewki z płynną ogniskową)
USZLACHETNIENIE
- soczewki jednoogniskowe – służą do korekcji jednej wady wzroku, krótkowzroczności lub nadwzroczności, stosowane przy aktywności jednego typu (np. do czytania, do dali)
- soczewki z powłoką antyrefleksyjną – specjalna powłoka odbijająca z powierzchni soczewki odbicia i refleksy, co obniża zmęczenie oczu; zalecane dla kierowców i do pracy przy komputerze; soczewki z antyrefleksem są bardziej twarde i odporne na uszkodzenia
- soczewki fotochromowe – „inteligentne” soczewki, które reagują na światło (przyciemniają się na słońcu i rozjaśniają w pomieszczeniach), zalecane dla oczu wrażliwych na światło
- soczewki fotochromowe Transitions – podobnie jak soczewki powyższe, dostosowują się do zmiennych warunków oświetleniowych, ale różnią się szybkością dostosowywania się do oświetlania (szybciej ciemnieją i rozjaśniają się), zalecane dla osób ceniących komfort
Rodzaje opraw okularowych
Oprawy okularowe różnią się przede wszystkim materiałem, z którego są wykonane oraz budową. Zmieniające się trendy sprawiają, że projektanci okularów chętnie łączą różne rodzaje materiałów. Poniższy podział ma więc charakter ogólny.
Oprawki z tworzywa są grubsze i bardziej trwałe, sprawdzają się jako okulary do czytania. Ciemniejsze lub żywsze kolory są bardziej widoczne na twarzy i bardziej przykuwają wzrok.
Oprawki metalowe są bardziej eleganckie, mniej widoczne na twarzy, ale i delikatniejsze. Posiadają tzw. noski, przez co łatwo dopasować oprawkę do każdego nosa.
Oprawki z tytanu sąlekkie (nawet o 50% niż metalowe czy z tworzywa), eleganckie i delikatne. Posiadają tzw. noski i łatwo je dopasować do każdego nosa. Są odporne na korozję (około 20% niż metalowe), nie wywołują alergii, ale trudne do naprawy w przypadku uszkodzenia mechanicznego.
Oprawki „na żyłkę” sąlekkie i eleganckie (oprawka obejmuje soczewkę tylko do połowy),
soczewka podtrzymywana jest przez żyłkę. Zazwyczaj są metalowe lub z zausznikami z tworzywa. Charakteryzuje je większa trwałość, można stosować soczewki organiczne (plastikowe).
Oprawki typu „patent” są bezramkowe, mało widoczne na twarzy, bardzo eleganckie i dość delikatne. W oprawkach typu „patent” zaleca się stosowanie soczewek o większej wytrzymałości (np. z poliwęglanu lub Trivexu)