Back to top
Weiss Klinik - optyk, okulistyka, chirurgia plastyczna

Blog

Okulistyka

Soczewki kontaktowe – alternatywa dla okularów

Soczewki kontaktowe to alternatywa dla korekcji wad wzroku za pomocą okularów. Są świetnym rozwiązaniem dla osób w każdym wieku, które prowadzą aktywny tryb życia. Sprawdzą się również u dzieci, a zwłaszcza w leczeniu różnowzroczności, gdzie trudno dobrać właściwą korekcję okularową. Ale podstawą bezpiecznego użytkowania soczewek kontaktowych jest właściwa higiena!

Soczewki kontaktowe korygują krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm i starczowzroczność. Dzielimy je na soczewki miękkie oraz soczewki twarde, które umożliwiają korekcję wad wysokich oraz stosowane są w schorzeniach rogówki, np. stożek rogówki. Soczewki dzielimy również ze względu na materiał, z którego są wykonane (np. hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe), zastosowanie (czyli jaką wadę korygują) i czas użytkowania (jednodniowe i dwutygodniowe,miesięczne).

Soczewka kontaktowa umieszczana jest bezpośrednio na rogówce. To wiąże się z bardzo precyzyjnym doborem ich mocy i trybu użytkowania, a także z higieną ich użytkowania – podkreśla dr n. med. Agnieszka Stanik-Walentek, specjalista chorób oczu w Weiss Klinik.

Moc inna niż okularów

Okulary znajdują się w pewnej odległości od oka (rogówki), to tzw. odległość wierzchołkowa. W przypadku soczewki kontaktowej, nie ma tej odległości, bo soczewka znajduje się bezpośrednio na rogówce. I tak, dla korekcji krótkowzroczności korekcja soczewkowa będzie słabsza od okularowej, natomiast dla nadwzroczności będzie mocniejsza.

Badanie okulistyczne w kierunku doboru soczewek kontaktowych uwzględnia więc dobór odpowiedniej mocy soczewek, ale również promienia krzywizny i materiału, z którego są wykonane – tłumaczy dr Stanik-Walentek, która stanowczo odradza zakup soczewek „na własną rękę”, bo niewłaściwe parametry soczewki mogą powodować poważne schorzenia i trwałe uszkodzenia oka.

Pielęgnacja to podstawa!

Podobne powikłania mogą wystąpić w przypadku niewłaściwej pielęgnacji soczewek kontaktowych. Użytkowanie soczewek przez dłuższy okres niż są przeznaczone, nie zdejmowanie soczewek na noc, stosowanie wody czy innych płynów nie przeznaczonych do oczyszczania soczewek – to najczęstsze błędy.

W pielęgnacji i utrzymaniu prawidłowej higieny soczewek kontaktowych pomocne są specjalne płyny, które dezynfekują i oczyszczają powierzchnię soczewek z osadów  – wyjaśnia Agnieszka Stanik-Walentek z Weiss Klinik. Równie istotny jest dobór odpowiednich środków do pielęgnacji soczewek, gdyż mogą występować niezgodności pomiędzy składnikami płynów a soczewkami.

ZASADY PIELĘGNACJI SOCZEWEK KONTAKTOWYCH

  1. Soczewki czyścimy bezpośrednio po ich zdjęciu, zgodnie z instrukcją dołączoną do płynu pielęgnacyjnego.
  2. Soczewki kładziemy na czystej i suchej dłoni.
  3. Na soczewkę aplikujemy kilka kropli płynu do czyszczenia, a następnie małym palcem drugiej ręki delikatnie pocieramy obie strony soczewki.
  4. Dokładnie spłukujemy soczewki płynem i wkładamy do specjalnego pojemniczka.
  5. Wypełniamy płynem pielęgnacyjnym obydwie komory pojemniczka, zamykamy i zostawiamy soczewki.
  6. Po założeniu soczewek, wylewamy płyn z pojemniczka i płuczemy go świeżym płynem dezynfekującym (zostawiamy do wyschnięcia)

Pamiętaj o regularnej wymianie pojemniczka na soczewki, najlepiej co miesiąc!

Samochód ratujący oczy

Zaćmobus

Profilaktyka Zaćmy

Sprawdź Niebieskie tło