Back to top
Weiss Klinik - optyk, okulistyka, chirurgia plastyczna

Blog

Okulistyka

Nie tylko, gdy razi słońce

Nie trzeba już chyba nikogo przekonywać, że promieniowanie ultrafioletowe (UV) szkodzi naszym oczom. Istnieje natomiast powszechne przekonanie, że promienie UV są groźne tylko wtedy, gdy świeci słońce. To nieprawda: przed szkodliwym promieniowaniem UV powinniśmy chronić oczy przez cały rok.

W naszym widzeniu najważniejszą rolę odgrywają tzw. promienie krótkie – czyli niebieskie, fioletowe i ultrafioletowe, które choć są drażniące dla oka, to pozwalają odbierać nam obraz. Są też promienie długie, które działają z kolei kojąco na nasze oczy. Dlatego możemy godzinami wpatrywać się w ogień ogniska czy kominka, odczuwając komfortowy spokój widzenia. Natomiast promienie krótkie drażnią oczy, czego objawem jest światłowstręt.

Ochrona UV oczu

Spośród promieni krótkich szkodliwe dla wzroku są te ultrafioletowe, które obecne są nie tylko w piękny słoneczny, ale i w pochmurny dzień. Powinniśmy więc chronić oczy odpowiednimi okularami. Chodzi nie tylko o ochronę przed rażącym światłem, ale głównie o ochronę przed promieniami UV. Okulary ochronne z filtrami UV odcinają te szkodliwe promienie, dając przy tym komfort widzenia. Promienie UV niekorzystnie wpływają na soczewkę oka, powodując jej zmętnienia i wywołując zaćmę. Mogą również być przyczyną stanów zapalnych spojówek i rogówki.

Najbardziej popularną metodą ochrony UV oczu są okulary przeciwsłoneczne, z odpowiednimi filtrami. W wyborze właściwych okularów ochronnych zwróćmy przede wszystkim uwagę na moc i rodzaj filtra UV. Istotne są także same soczewki, ich kolor i stopień zabarwienia oraz materiał, z którego są wykonane. Ważne są też same oprawki okularowe. Te najbardziej wytrzymałe to z poliwęglanu.

JAK DOBRAĆ OKULARY PRZECIWSŁONECZNE?
Moc filtra UV –  filtr UV 400. Rodzaj filtra UV – podstawowy filtr UV, filtr polaryzacyjny (niweluje światło odbijające się od bardzo jasnych powierzchni płaskich), fotochrom (przepuszcza światło w różnym stopniu). Kolor soczewek – wpływa na komfort widzenia barw, soczewki szare idealnie odwzorowują rzeczywisty obraz, a brązowe wyostrzają kontrast i poprawiają ostrość widzenia. Stopień zabarwienia soczewek – optymalny to indeks 2 lub 3.  Materiał soczewek – szklane, z tworzywa lub z poliwęglanu i Trivexu, które odporne są na pęknięcia i uszkodzenia. Powłoka soczewek – utwardzająca, lustrzana, antyrefleksyjna, Oprawki – plastikowe, metalowe.