Back to top
Weiss Klinik - optyk, okulistyka, chirurgia plastyczna

Blog

Soczewki fakijne

Na czym polega zabieg wszczepienia soczewki fakijnej?

Ta najnowocześniejsza metoda skutecznego leczenia wady wzroku, polega na operacyjnym umieszczeniu sztucznego implantu za tęczówką, a przed soczewką naturalną oka.

W szczególności polecana jest pacjentom z dużą krótkowzrocznością, nadwzrocznością lub astygmatyzmem. W ten sposób uzyskują oni możliwość korekcji wady wzroku wraz z jednoczesnym przystosowaniem go do wyraźnego widzenia z różnych odległości. 

W Weiss Klinik stosujemy modele tylnokomorowe soczewek fakijnych. Dzięki nim soczewka naturalna ma nadal możliwość normalnego funkcjonowania, a jednocześnie ograniczone jest ryzyko schorzeń rogówki, przede wszystkim keratopatii. Nie ma też ryzyka uszkodzenia rogówki, jak w przypadku modeli przedniokomorowych. 

Trwający zaledwie kilkanaście minut zabieg polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia rogówkowego i umieszczeniu cienkiej soczewki fakijnej w tylnej komorze oka. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, a pacjent zachowuje pełną świadomość. Implant wykonany jest z materiału, który powstał na bazie kolagenu tzw. kolameru i dobrze tolerowany jest przez oko.

Do operacji wszczepienia soczewki fakijnej mogą przystąpić osoby w wieku od 21 do 45 lat, ze stabilną wadą wzroku w zakresach: krótkowzroczność od -0,5 D do -20 D, nadwzroczność od +0,5 D do +10,0 D oraz astygmatyzmu do 6 D.

Wcześniej przeprowadza się kompleksowe badania oczu pacjenta. Przeciwwskazaniem do zabiegu są takie choroby, jak m.in.: zapalenie tęczówki, jaskra, zaćma, stożek rogówki, retinopatia cukrzycowa, a także starczowzroczność oraz ciąża i karmienie piersią. 

Należy też pamiętać, że zabiegu nie wykonuje się jednocześnie na obu oczach. Najpierw operuje się jedno oko, a po 2-4 tygodniach – drugie oko.