Back to top
Weiss Klinik - optyk, okulistyka, chirurgia plastyczna

Blog

Okulistyka

Korekcja wzroku w czasie snu

Korekcja wzroku w czasie snu? Brzmi niewiarygodnie? Ale to możliwe, dzięki soczewkom ortokorekcyjnym. Rozmowa z dr n. med. Agnieszką Stanik-Walentek, specjalistą chorób oczu w Centrum Okulistycznym Weiss Klinik w Chorzowie.

Korekcja wady wzroku w czasie snu… Brzmi trochę jak magia!
Agnieszka Stanik-Walentek: 
Rzeczywiście, to magia jak najbardziej. Do tej pory krótkowzroczność korygowało się stosując tradycyjną korekcję okularową, soczewki kontaktowe czy zabiegi chirurgii refrakcyjnej. To alternatywa dla tych metod.

Na czym polega metoda ortokorekcji?
Ortokorekcja polega na modelowaniu kształtu rogówki za pomocą specjalnych soczewek, które zakłada się tylko na noc. Po ich zdjęciu, pacjent  widzi dobrze, bez konieczności noszenia okularów czy soczewek kontaktowych. Aby uzyskać taki właśnie efekt, ortokorekcja wymaga regularnego stosowania.

Jakie wady można korygować za pomocą ortosoczewek?
Krótkowzroczność do -4D i astygmatyzm do -1,5D.

Na czym polega działanie ortosoczewki?
Ortosoczewka to soczewka sztywna, gazoprzepuszczalna, o „odwróconej” czterokrzywiznowej geometrii. Krzywizna bazowa odpowiedzialna jest za spłaszczenie rogówki. Zmiany zachodzą na poziomie nabłonka, który ulega ścieńczeniu, zmniejszając tym samym moc optyczną rogówki i  redukując krótkowzroczność. Jednocześnie część bliższa obwodowa ulega zgrubieniu.

Czy ten ucisk na rogówkę nie powoduje dyskomfortu?
Absolutnie nie! Pacjent nie odczuwa żadnego bólu, czy innego dyskomfortu. Budowa ortosoczewki zapewnia bezpieczne i komfortowe użytkowanie. Znajduje się w niej również specjalny zbiornik, który umożliwia regularną wymianę łez.

Dla kogo polecałaby Pani szczególnie ortokorekcję?
Metodę tę polecam głównie ludziom młodym, a nawet dzieciom w wieku szkolnym. Ortokorekcją powinny zainteresować się osoby prowadzące aktywny tryb życia, wykonujące zawody, w których nie są wskazane okulary, a inne metody korekcji wad wzroku nie wchodzą w grę.

Poza regularnym stosowaniem ortosoczewek na noc, z pewnością bardzo istotny jest również dobór samych soczewek. Na czym polega badanie w kierunku ortokorekcji?
Poza podstawowym badaniem okulistycznym, w którym określamy rodzaj wady wzroku i ogólny stan zdrowia narządu wzroku, w doborze ortosoczewek bardzo istotne jest badanie topografii rogówki. Na podstawie wyników badań, lekarz dobiera odpowiednią soczewkę ortokorekcyjną, a następnie konieczne są wizyty kontrolne. Ich celem jest stała ocena topografii rogówki, gdyż na poszczególnych etapach leczenia rogówka zmienia swój kształt. Pierwsza taka wizyta odbywa się już następnego dnia po pierwszym założeniu ortosoczewki. Kolejne wizyty odbywają się po tygodniu, a następne po 3 tygodniach, po 2 miesiącach i po 6 miesiącach.

Czy ortokorekcja jest bezpieczna?
Jak najbardziej jest to bezpieczna metoda korekcji wad wzroku, nie inwazyjna. Ale wymaga wyjątkowej higieny i współpracy pacjenta z lekarzem. Konieczna jest odpowiednia pielęgnacja ortosoczewek, podobnie jak w przypadku soczewek kontaktowych. I wspomniane już przeze mnie regularne wizyty kontrolne, aby stale oceniać stan rogówki.

Czy wraz z upływem godzin w ciągu dnia, możemy jednak widzieć nieco gorzej?
Nie, prawidłowe i ostre widzenie utrzymuje się przez cały dzień. Nie wpływają na to warunki, w jakich przebywamy i pracujemy, jak na przykład długa praca przy komputerze.

Dziękujemy za rozmowę.
Dziękuję również.

W ofercie Weiss Klinik znajdziemy soczewki ortokorekcyjne wykonane z materiału Menicon Z, cechującym się najwyższą gazoprzepuszczalnością, która wynosi 163. Tak wysoki wskaźnik zwiększa bezpieczeństwo użytkowania, zapewniając odpowiednie dotlenienie i nawilżenie oka. Soczewki ortokorekcyjne to wydatek około 900 zł za jedną soczewkę. W Weiss Klinik proponujemy pakiet Ortho-K, który obejmuje dobór soczewek ortokorekcyjnych, pełną konsultację lekarską oraz 2 sztuki soczewek ortokorekcyjnych.

Dr n. med. Agnieszka Stanik-Walentek, specjalista w dziedzinie kontaktologii z Weiss Klinik
Ortokorekcja to jedna z metod korekcji wad refrakcji – obok korekcji okularowej, korekcji kontaktologicznej i laserowej korekcji wzroku. Nie obawiajmy się jej stosowania, dajmy pacjentowi wybór odpowiedniej dla niego metody, aby wada wzroku nie ograniczała jego aktywności życiowej. Szczególnie rozważmy ortokorekcję u pacjentów, u których okulary w pracy nie są wskazane, nie tolerujących soczewek kontaktowych, nie kwalifikujących się do zabiegu chirurgii refrakcyjnej czy alergików. Ortokorekcja szczególnie sprawdza się u ludzi młodych (a nawet dzieci), gdyż nie ogranicza ich aktywnego trybu życia.