Nowoczesna technologia
IRIDEX IQ 577 to najnowocześniejszy laser okulistyczny, który stosowany jest w zabiegach fotokoagulacji siatkówki oraz w laseroterapii jaskry. System laserowy IQ 577 dostarcza impulsy laserowe w dwóch trybach: ciągłym i mikropulsowym, co umożliwia efektywne leczenie przy pomocy jednego urządzenia.
W działaniu lasera istotną rolę odgrywa rodzaj wykorzystywanej żółtej wiązki światła o długości fal 577 nm. Wiązka ta charakteryzuje się dużą transmisją przy przechodzeniu przez gęste struktury oka oraz niewielkim rozproszeniem, dzięki temu do uzyskania efektu terapeutycznego wystarcza mniejsza energia. To przekłada się na bezpieczeństwo i komfort pacjenta przy zabiegu. Długość światła 577nm cechuje się najwyższą absorbcją w oksyhemoglobinie, a najniższą w ksantofilu obecnym w dużej ilości w plamce siatkówki, co skutkuje dużym bezpieczeństwem w leczeniu centralnej części siatkówki.
Wyjątkowe bezpieczeństwo
Technologia, jaką wykorzystuje laser IRIDEX IQ 577, wyróżnia się najwyższym stopniem bezpieczeństwa. Jego działanie w trybie mikropulsowym nie powoduje żadnych oparzeń w miejscu padania wiązki światła, dlatego może być z powodzeniem stosowany w leczeniu tak delikatnego organu, jakim jest siatkówka oka, ponieważ nie prowadzi do jej uszkodzenia. Poza bezpieczeństwem, dla pacjentów duże znaczenia ma również szybkość przeprowadzenia zabiegu, ponieważ nie ma konieczności długich przygotowań, a pacjent z reguły może wrócić do domu w dniu przeprowadzenia zabiegu.
Działanie lasera mikropulsowego
W trakcie zabiegu wykonywanego przy pomocy lasera IRIDEX IQ 577, emisja wiązki laserowej w postaci mikropulsów pozwala na bardzo dokładną kontrolę wzrostu temperatury w tkankach. Jest to możliwe poprzez podzielenie ciągłej wiązki laserowej na serię powtarzalnych oraz krótkich impulsów. W efekcie, podczas przerwy pomiędzy emisjami, tkanka ulega schłodzeniu, a redukcja wzrostu temperatury chroni ją przed widocznym uszkodzeniami.
Wpływ lasera na oko
Laser mikropulsowy został zaprojektowany w taki sposób, aby podczas zabiegu poprawił funkcję nabłonka barwnikowego siatkówki oraz zmniejszył produkcję czynników angiogennych, które są odpowiedzialne za powstanie stanu zapalnego w oku oraz tworzenie się nieprawidłowych naczyń.
Efektem działania lasera jest również redukcja obrzęku siatkówki zmysłowej, bez jej uszkadzania. To z kolei powoduje, że w razie konieczności, zabieg może być powtarzany.
Wskazania do leczenia laserem mikropulsowym
Technologia mikropulsów jest wskazana w takich schorzeniach oka jak jaskra, cukrzycowy obrzęk plamki, obrzęk plamki w przebiegu zakrzepu żyły środkowej siatkówki czy centralna retinopatia surowicza. Dzięki swoim funkcjom, laser mikropulsowy może również być wykorzystany do laseroterapii w kącie przesączania, ponieważ stanowi alternatywę dla selektywnej laserowej trabekuloplastyki (SLT).
Laser ułatwia pracę lekarzom
Większe bezpieczeństwo pacjentów i zminimalizowanie ryzyka powikłań po zabiegu to nie jedyne zalety lasera mikropulsowego IRIDEX IQ 577. Laser umożliwia efektywne i bezpieczne leczenie jaskry oraz wielu schorzeń siatkówki przy użyciu tylko jednego urządzenia. Pracę specjaliście ułatwia również wygodny i przejrzysty interfejs ekranu dotykowego, w jaki wyposażone jest urządzenie. Zatem IRIDEX IQ 577, już dostępny w Weiss Klinik, jest przyjazny zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy.